صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قزاقستان - تلاش برای آینده

-

قزاقستان - تلاش برای آینده

نهم جون در قزاقستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. این یکی از رویدادهای مهم در زندگی سیاسی است؛ زیرا رئیس دولت جهات توسعه کشور را تعیین می کند، وظایف را به حکومت می دهد، اولویت های سیاست داخلی و خارجی را مشخص می سازد. برای اولین بار در نزدیک به سی سال، قزاقستان یک رئیس جمهور جدید را انتخاب خواهد کرد.
انتظار می رود که انتخابات آینده رقابتی ترین انتخابات در تاریخ قزاقستان مستقل باشد. این بار برای پست ریاست جمهوری هفت تن نامزد هستند. برای اولین بار، در میان کسانی که مایل به گرفتن پست ریاست جمهوری هستند، یک زن نیز دیده می شود – دانیه ایسپایوا، نماینده حزب آق ژول ("راه درخشان").
واقعیت های امروزی چنین است که قزاقستان در منطقه ای قرار دارد که زندگی سیاسی اش تحت سلطه مردان است. با این حال، قزاقستان چندین سال است که اقدامات واقعی را برای بهبود برابری جنسیتی و افزایش نقش زنان در کسب و کار و سیاست انجام داده است. حالا ما نتایج این کار را می بینیم. علاوه بر دانیه ایسپایوا، در قزاقستان زنان در پست های ریاست سنای پارلمان، معاون نخست وزیر، وزیر آموزش و علوم ایفای وظیفه می نمایند، حدود یک چهارم (25 درصد) از اعضای پارلمان جمهوری قزاقستان از خانم ها تشکیل شده است.
یکی دیگر از مشخصه های انتخابات آینده، رقابت و شفافیت روند انتخابات است. توسعه و فعال بودن نهادهای دموکراتیک شفافیت انتخابات را در منطقه تامین می نماید. قزاقستان بار دیگر نشان می دهد که از تمام انتظارات فراتر رفته است. به همه گان معلوم است که قاسیم-ژومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان وعده ای اطمینان از برگزاری انتخابات شفاف را داده است که در مطابقت با بالاترین استانداردهای بین المللی خواهد بود.
ما می توانیم مثال های مشخص از صداقت این وعده ها را ارائه دهیم. اشتراک امیرژان کاسانوف به عنوان نامزد ریاست جمهوری که تقریبا دو دهه است در اپوزیسیون دولت قزاقستان ایستاده است. تمام نامزدان ریاست جمهوری به شمول امیرژان کاسانوف به صورت آشکار کمپین های انتخاباتی خود را برگزار می کنند و برای رای گرفتن مبارزه می کنند.
قزاقستان همواره برای ناظران انتخاباتی و نظرات سازنده آنها باز است. انتظار می رود بیش از 1000 (هزار) ناظر بین المللی از 10 سازمان بین المللی و همچنین کشورهای خارجی از روند انتخابات در سایت های انتخاباتی نظارت کنند. براساس دعوت دولت قزاقستان، نمایندگان اداره موسسات دموکراتیک و حقوق بشر، سازمان امنیت و همکاری اروپا، کشورهای مشترک المنافع و بسیاری از سازمان های دیگر، این انتخابات را نظارت خواهند کرد. نمایندگی های آنها در سراسر جمهوری قزاقستان واقع شده است.
انتخابات آینده نه تنها برای قزاقستان بلکه برای کشورهای همسایه و شرکای جهانی اهمیت دارد. برای همه معلوم است که قزاقستان در حل بسیاری از مسائل جهانی فعالانه اشتراک مینماید، منجمله برقراری صلح در افغانستان.
علاوه بر این، همکاری قزاقستان و افغانستان به گونه سازنده و فعال در حال توسعه است که رشد پایدار تجارت متقابل گوای این واقعیت است. بنابراین، طبق نتایج سال 2018، حجم معاملات تجارتی بین قزاقستان و افغانستان به 520.6 میلیون دالر رسید که 15.5 درصد بیشتر از سال قبل است. برنده شدن کمپنی اینتیگرو قزاقستان در داوطلبی ساخت خط آهن خواف-هرات نماینگر مشارکت همکاری موفقیت آمیز یک شرکت قزاقستانی در مناقصه بین المللی می باشد.  همکاری فرهنگی و بشردوستانه ما نیز بسیار موثر است. طبق توافق نامه 22 نوامبر 2009 در مورد توسعه همکاری در زمینه آموزش بین جمهوری قزاقستان و جمهوری اسلامی افغانستان، در قزاقستان بیش از هزاران متخصص حرفه ای برای افغانستان در زمینه فن آوری های پیشرفته، پزشکی، آموزش، کشاورزی، هنر و غیره آموزش دیده اند.
علاوه بر این، از زمان برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری قزاقستان و جمهوری اسلامی افغانستان (از سال 1992 تا کنون)، قزاقستان کمک های بشردوستانه را به مبلغ بیش از 75 میلیون دالر به افغانستان ارائه نموده است.
نتایج انتخابات به طور رسمی قبل از 16 جون سال جاری اعلام خواهد شد. سپس، برای ادامه تقویت همکاری میان قزاقستان و افغانستان باید فعالانه تلاش کرد و من اطمینان دارم که همکاری دوجانبه سودمند میان کشورهای ما در طولانی مدت به طور موثر توسعه خواهد نمود.

دیدگاه شما