صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زندگی‌نامه دکتر شریف فایض

-

زندگی‌نامه دکتر شریف فایض

دکتر شریف فایض شاعر، وزیر پیشین وزارت تحصیلات عالی افغانستان، بنیانگذار دانشگاه امریکایی افغانستان(افغان-امریکن) در سال 1946 میلادی در ولایت هرات چشم به جهان گشود و در 7 فبروری 2019 میلادی در شهر کابل در سن 73 سالگی درگذشت.
دکتر شریف فایض به عنوان یکی از شخصیتهای علمی و دانشمند فرهیخته کشور شناخته میشود که معتبرترین نهاد تحصیلات عالی دانشگاه امریکایی افغانستان را در کشور بنیانگذاری کرد.
دکتر فایض در دوران وزارتش 6 دانشگاه را دوباره فعال کرد و تلاش کرد تا در همکاری با کشورهای آسیایی، امریکایی و اروپایی چارچوب تحصیلات عالی افغانستان را بسازد.
او تلاشهای زیادی کرد تا سیستم تحصیلات عالی کشور پیشرفت کند و تغییرات گسترده در جهت پیشرفت و نوسازی سیستم تحصیلات عالی کشور به وجود آورد.
آقای فایض در اوایل جوانیاش بورسیه تحصیلی از طرف بنیاد آسیا(Asia Foundation) دریافت کرد و در زمینه ادبیات از دانشگاه آریزونا - ایالات متحده امریکا، دوکتورا گرفت.
دکتر فایض پس از بازگشت به کشور در سال 1980 میلادی در دانشگاه کابل به تدریس آغاز کرد. اما دیری نگذشت که با فشارهای دولت کمونیست آن زمان که تلاش برای پاکسازی روشن فکران کرده بود به تبعید وادار شد.
او به طور مخفیانه با عبور از مرزهای افغانستان به ایران رفت و در مشهد، بعداً در تهران به حیث مترجم نیز کار کرد.
دکتر شریف فایض در زمانی که در امریکا زندگی می کرد برخلاف دولت طالبان و نظام آموزشی آنها بود.
دکتر فایض بعد از کنفرانس بن به زادگاهش برگشت و در دولت موقت و دولت انتقالی منحیث وزیر تحصیلات عالی کار کرد. در کل، او از سال 2001 میلادی تا 2007 میلادی به حیث وزیر تحصیلات عالی کشور کار کرد و تمام انرژی و تلاشش را صرف بازسازی و پیشرفت دانشگاههای کشور کرد که یکی از بزرگترین افتخارات و دستآوردهای وی گشایش دانشگاه تخریب شده کابل بعد از چندین سال بود.
آقای فایض بعد از پایان کارش در دولت اقدام به ساخت دانشگاه امریکایی افغانستان کرد که پروژه ساخت دانشگاه امریکایی افغانستان یکی از آرزوهای دیرینه او بود. دکتر فایض آرزو داشت که هیچ یک از هموطنانش مثل او برای ادامه تحصیلاتش مجبور به ترک کشور نشود و تلاش کرد تا جوانان در کشور خودشان، دانش عصری را فرا بگیرند.
دکتر فایض از سال 2004 تا 2006 میلادی به حیث رئیس دانشگاه امریکایی افغانستان نیز کار کرده است. در سال 2019 میلادی بیش از 100 دانشجو از دانشگاه امریکایی افغانستان فارغ شده است که این دانشجویان توانسته است به بورسیه های فولبرایت، بورسیه بنیاد اوباما در دانشگاه شیکاگو و به بیش از 50 بورسیه چیونینگ راه یابد.
دانشگاه امریکایی افغانستان بیشتر از یک هزار دانشجو را در هر سمستر در مقطع‌‎های لیسانس و ماستری ثبت نام میکند که افتخارات این دستآوردها بدون شک به دکتر شریف فایض یکی از بیانگذاران این دانشگاه برمیگردد.

دیدگاه شما