صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وضعیت ایالات متحده در افغانستان و عراق

-

 وضعیت ایالات متحده در  افغانستان و عراق

ایالات متحده علیرغم مصرف تریلیونها دالر و از دست دادن هزاران سرباز طی دو دهه گذشته در طولانی ترین جنگ تاریخ امریکا گیر کرده است. سازمان نظارتی پنتاگون در گزارش اخیرش دو تصویر غم انگیزی یکی در افغانستان و دیگری در عراق و سوریه را منتشر کرده است.  نه ماه پس از اینکه ترامپ وارد کاخ سفید شد سیاست جدیدی را در افغانستان به اجرا گذاشت و بعد از شش ماه عراق پیروزیش علیه داعش را اعلام کرد، این دو گزارش کاملا متضاد خوش بینانه مقامات پنتاگون در ماه های اخیر است.
فرمانده ارشد ایالات متحده در افغانستان در ماه نوامبر استراتیژی جدید ترامپ را تغییر بازی در جنگ هفده ساله خواند، ترامپ چهار صد سرباز بیشتر به این کشور فرستاد و نشان از تغییر به نظر می رسید. طبق گزارش سازمان نظارتی که می گوید در این اواخر پنتاگون ارایه جزییات گزارش دو طرف جنگ را متوقف کرده است این تغییر استراتیژی را مطابق اطلاعات خودشان رد کرده است به عبارت دیگر تغییر چندانی بوجود نیامده است.
میزان تلفات بالا و فرار از اردو بدان معنی است که علیرغم مصرف میلیاردها دالر در برنامههای آموزشی تعداد نیروهای امنیتی افغان به شدت در حال ضعیف شدن است. از زمانی که سیگار در سال 2015 در حال گرد آوری معلومات شد کنترل شورشیان بر ولایات در بالاترین سطح خودش رسیده است.
نیروهای ایالات متحده همچنان نسبت به سال های گذشته متحمل تلفات بیشتری می شوند، پایتخت کشور با موجی از حملات انتحاری و تروریستی مواجه است. جان هاپکو بازرس ویژه گفت طالبان میدانند چه خبر است، دولت افغانستان هم می داند اوضاع از چه قرار است، تنها کسی که نمی داند مردمی هستند که مصرف این جنگ را میپردازند آنها مالیات دهندگان امریکایی هستند. حتی جنگ علیه داعش که یکی از موفقیتهای اصلی ایالات متحده است، با وجود اعلام پیروزی توسط رییس جمهور تحت تاثیر قرار گرفت. گزارش دوم که توسط بازرس عمومی به نشر رسیده مینویسد زمانی که ترکیه به شهر کردنشین عفرین سوریه حمله کرد ایتلاف به رهبری ایالات متحده عملیات هایشان را دو ماه متوقف کردند و این باعث شد که متحدین کرد ایالات متحده دست از جنگ با داعش بکشند و از شهر خود دفاع کنند.
این باعث شد داعش از این موقعیت استفاده کند و مناطق تحت کنترل خودش را نگه دارد و بخشهای دیگری از کشور را به قلمرو خودشان اضافه کنند، همچنان داعش در شمال عراق به بازسازی خودشان اقدام کردند و بین سال های 2009 و 2013 حملات سازمان یافته تری انجام می دادند.  وزارت دادگستری و اف بی آی در گزارشی می نویسد علیرغم مبارزه علیه تروریسم و فشار نظامی در عراق و سوریه تغییری در شیوه و حجم  تهدیدات داعش و گروههای وابسته به آنها و حامیان جهانی شان دیده نمی شود.
این در حالی است که پنتاگون سالهاست اطمینان می دهد که طالبان در حال تضعیف شدن است و وخامت وضعیت آنها نشان از نا امیدی وشکست آنان است. گزارش های نظامی به افسران ارشدی اشاره میکنند که در مورد پیشرفت «نفس گیر» در برابر طالبان به عنوان نتیجه استراتیژی جدید صحبت می کنند. دانا وایت سخنگوی پنتاگون اوایل این ماه به خبرنگاران گفت که طالبان «ناامید» است، زیرا مناطق تحت کنترل شان را از دست دادند.
متیس ناچار شد با حمله که در 30 آپریل انجام شد و حداقل 35 نفر به شمول ده خبرنگار در کابل را کشت سخنان سخنگویش را تعدیل کند، هنگامی که از او پرسیده شد این حملات را با نظر پنتاگون که همه چیز در حال پیشرفت و گل و بلبل است چگونه توجیه می کنید گفت من نمیدانم که آیا آن سخنان از اداره من بوده یا نه اما ما میدانستیم که جنگ سختی را پیشرو داریم.
ارقامی که در گزارش ها آمده چنین است: طبق گزارش سیگار که سه شنبه گذشته منتشر شد تعداد نیروهای امنیتی در سال گذشته 6 فیصد کاهش یافته است. احصاییه ارائه شده توسط نیروهای امریکایی نشان می دهد که 17980 نفر از اردو و پلیس ملی افغانستان در مقایسه با ارقام جمع آوری شده در همان دوره سال گذشته کاهش یافته است. این تعداد بعد از اینکه داده های اولیه وزارت دفاع نشان داد اصلاح شود که کاهش بسیار شدید 11 فیصد بوده است. هفته گذشته، ماتیس به کمیتۀ سنا گفت که ارتش آمریکا بر کیفیت، نه کمیت «نیروهای امنیتی افغانستان تمرکز دارد.
حدود 1000 جنگجوی جدید که تعدادی از آنان از اعضای سابق داعش نیز هستند تحت نام بیرق سفید در شمال عراق ظهور کردند که علیه کردها می جنگند.  گزارش می نویسد این گروه از شکاف امنیتی بین ISF و پیشمرگ که حملاتی بر آنها انجام می دادند می گریختند استفاده کردند.
23744 حوادث امنیتی فقط در سال 2017 در افغانستان به ثبت رسیده است.  در بین دو ماه یعنی 15 دسامبر 2017 و 15 فبریوری 2018، سازمان ملل متحد « تعداد اوسط وقایع امنیتی را 55.9 بار در روز ثبت کرد - نزدیک به چهار حادثه در روز بالاتر از مدت مشابه دو سال پیش».
14.5 فیصد  ولسوالی های افغانستان تحت کنترل یا نفوذ طالبان هستند.  این تعداد از زمان آخرین گزارش، با وجود تلاشهای ایالات متحده برای اعمال فشار به پایگاههای آنها، تغییری نکرده است. این رقم نیز از زمان شروع گزارش سیگار در سال 2015 که 6.6 فیصد بود بیشتر است. به گفته سرمفتش خاص برای بازسازی افغانستان، از ماه آگوست 2016، کنترل دولت افغانستان تقریبا 4 فیصد کاهش یافته است و شورشیان هر روز مناطق بیشتر با جمعیت بیشتری را به کنترل خود در میآورند.  در سه ماهه اول سال 2018 تعداد 1186 بمب در افغانستان انداخته شده است.  سیگار می گوید این رقم بالاترین رقمی است از آغاز ثبت در سال 2013 که تاکنون ثبت شده یعنی بیشتر از دو نیم برابر تعداد بمبی که در سه ماهه اول سال 2017 انداخته شده بود.
5200 سرباز ایالات متحده در عراق موجود است.  پنتاگون شروع به کاهش این تعداد کرده بود چرا که عملیات هایشان بر علیه داعش در این کشور را پایان  میدهد  و تجهیزات و نفرات را به افغانستان منتقل می کند. با این اقدام، داعش شمال و غرب بغداد را تهدید به حمله کرد و تهدید کرد که انتخابات 12 ماه می را مختل خواهد کرد حضور نیروهای امریکایی گواه بر این موضوع است.
سازمان ملل متحد تلفات 631 غیر نظامی در افغانستان را ثبت نموده است این تعداد شامل 295 کشته میباشد این رقم بالاترین تلفات غیر نظامی در حملات هوایی فقط در یک سال است.  در مقایسه، ماموریت پشتیبانی ایالات متحده اذعان می کند تعداد تلفات غیر نظامیان توسط نیروهای هوایی ائتلاف فقط 51 نفر در سال 2017 بوده و 11 نفر بین اول جنوری و دوم مارچ کشته شدند.  102 سرباز ایالات متحده در سال 2017 در افغانستان زخمی شدند. 11 نفر کشته شدند در مقایسه سال قبل که 9 نفر کشته شدند تعداد زخمیها افزایش پیدا کرد ، 75 و 71 سرباز به ترتیب در سال های 2015 و 2016 زخمی شدند. تا کنون یعنی در سال 2018 دو سرباز کشته و 22 نفر زخمی شدند.  از آغاز جنگ 2269 نفر از کارکنان وزارت دفاع چه نظامی و غیر نظامی کشته شدند و تعداد 20318 نفر مجروح گردیدند.
دو ماه عملیاتها علیه داعش در سوریه متوقف شد و متحد کرد ایالات متحده برای دفاع از شهر در مقابل ترکیه ایستادند. به داعش این فرصت پیش آمد که به بازسازی و تجدید قوا بپردازند مقامات نظامی اذعان کردند که داعش مناطقی را بازپس گرفتند. شش حمله پر تلفات در شمال عراق غیر نظامیان را در پوستههای پلیس تقلبی هدف قرار دادند جایی که پیش از آن دولت با افتخار اعلام کرد که داعش را در آنجا شکست داده است. بر اساس این گزارش هدف بسیاری از این ترورها رهبران محلی بوده است.  این گزارش می گوید این خشونتها به داعش کمک میکند تا با ایجاد ترس و وحشت به آسانی کنترل همه چیز را در اختیار بگیرند و همچنان در آینده به بی ثبات سازی دولت ادامه دهد.

دیدگاه شما