صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان و مشکلات ایالات متحده

-

طالبان و مشکلات ایالات متحده

طالبان بطور روز افزون به نیروهای امنیتی حمله می کنند، آنها با استفاده از عینک دید در شب و لیزر عملیات هایشان را انجام می دهند مقامات نظامی ایالات متحده می گویند آنها این تجیهزات را از سربازان افغان یا نیروهای بین المللی دزدیده اند یا هم از بازار سیاه خریداری کردند. این دستگاه ها به طالبان این امکان را می دهد که افرادشان را در تاریکی هدایت کنند، با این ابزار می توانند تیغه های هلیکوپتر های ایتلاف ، لیزر مادون سرخ در تفنگ های آمریکایی را شناسایی یا حتی حرکت های افسران پلیس محلی را که در خواب هستند ببینند.  به گفته یکی از مقامات نظامی ایالات متحده که اطلاعات داخلی پنتاگون را شرح می داد و نخواست نامش فاش شود ، با این ابزارهای جدید دید در شب طالبان حملات شبانه شان را بین سال های 2014 تا 2017 به دو برابر رسانده است. تعداد افغانهایی که در حملات شبانه زخمی یا کشته شده اند، در این دوره تقریبا سه برابر شده است.  این امر فرماندهان آمریکایی را مجبور کرده است تا در محدود سازی دسترسی به وسایل دید در شب به نیروهای امنیتی افغان بازنگری کنند. فرماندهان در حال حاضر نگران هستند که محدود سازی دسترسی به این وسایل باعث گردد که این نیروها بیشتر آسیب پذیرتر شوند.
سالها است که فرماندهان آمریکایی  به علت گسترش فساد در بین نیروهای امنیتی از سپردن ابزارهای دید در شب به سربازان افغان و افسران پلیس خود داری می کردند. به گفته مقامات نظامی آمریکا، این دستگاه ها مانند هدست ها و لیزر های مادون سرخ  فقط به  فرماندهان افغانی و نیروهای ویژه پلیس داده می شود.
دیوید دبلیو بارنو، معاون بازنشسته، که در سالهای 2003 تا 2005 فرمانده نیروهای جنگی در افغانستان بود، گفت تعدادی از این تجهیزات در دسترس طالبان قرار گرفته است، از آن زمان تعداد شورشیان بیشتر شده شده است . او گفت  تجهیزات پیشرفته مانند هواپیماهای بدون سرنشین و سلاح های دقیق، بدست گروه های افراطی در سایر مناطق جنگی افتاده است.  آقای بارنو گفت، «این مشکل خواهد بود، و این تغییر نحوه عملکرد ما را تغییر خواهد داد.»  با پخش شدن این وسایل به سربازانی که گشت زنی می نمایند گفته شده نباید با وسیله های مشخصی که توسط ابزارهای دید در شب معلوم می گردد گشت زنی کنند به خلبان های هلیکوپترها گفته شده که دیگر در تاریکی شب نامعلوم نیستند.
در یک مورد در ماه نوامبر گذشته، شورشیان طالبان با استفاده از عینک دید در شب به یک پاسگاه پلیس در ولایت فراه در غرب افغانستان حمله کردند. حاجی عبدالرحمان آغا، یکی از بزرگان منطقه پل ریگی در آن زمان گفته بود که جسد هشت سرباز را روی تخت دیده است . تنها یک پلیس جان سالم به در برد. تعداد حملات شورشیان طالبان و شدت حملات شبانه آنها به کم بودن و کوچک بودن پوسته های پلیس مرتبط است که در سراسر افغانستان برای دور نگه داشتن شورشیان ایجاد شده است.  نیویورک تایمز به اسنادی دست یافته که نشان میدهد نگرانی نسبت به قویتر شدن طالبان در میدان جنگ بعد از 16 سال جنگ افزایش یافته است و تلاش های فرماندهان امریکایی را کوچک می نماید. اسناد نشان می دهد که نظامیان آمریکا شروع به ارسال مدل های قدیمی تر از ابزارهای دید در شب به سربازان عادی افغان کرده است. مقامات گفتند که این هدست ها در حدود 3000 دالر قیمت دارد. یکی از اولین مجموعه تجهیزات دید در شب برای واحدهایی در جنوب افغانستان در بهار 2016 به قول اردو 215 ولایت هلمند فرستاده شد.
طبق اسناد نظامی که بدست نیویورک تایمز رسیده است، تنها 161 دستگاه از 210 دستگاه بازگردانده شدند و چرا که به علت عدم آموزش صحیح بطور درست از آنها استفاده نمی توانستند.  نیروهای افغان می گویند گم شدن این ابزارها به عنوان خسارت جنگی در میدان جنگ ثبت شده اما نمی توانند این ادعا را ثابت کنند هیچ مدرکی یا سوابق برای حصول اطمینان از اینکه کجا و چه وقت این وسایل از دست رفته است وجود ندارد .  در آن زمان، فرمانده نیروی 215 ام جنرال م. معین فقیر بود. او بعدا به اتهام سوء استفاده از پول وغذا برای نیروهایش دستگیر شد.  اسناد نظامی نشان می دهد که سال گذشته، و با نتایج بهتر، تجهیزات دید در شب به نیروی 205ام واقع در اطراف قندهار فرستاده شد.  از ماه جنوری تا دسامبر، زمانی که برنامه توزیع ابزارها به پایان رسید، طبق اسناد، پنج دستگاه گم شد. در طول تابستان و پاییز، اردوی ملی افغانستان 15 درصد تلفات کمتری نسبت به سال 2016 در قندهار داشت. اسناد نشان می دهند تجهیزات دید در شب تبدیل به یک بخشی جدایی ناپذیر از برنامه های دفاع می شود ارتش آمریکا در حال حاضر قصد دارد در حدود 2500 عینک دید در شب را به عنوان برنامه دایمی برای تجهیز اردو به بخشی از آن بفرستد.  با این حال هنوز مشخص نیست که آیا ارتش آمریکا این گونه وسایل را برای بقیه اردوی افغانستان خواهد سپرد یا خیر.  مرکز نظامی ارتش آمریکا در کابل گفته است که تنها واحدهای عملیات ویژه در اردو و نیروهای پلیس افغان با تکنولوژی دید درشب تجهیز می شود.  کاپیتان تام گراسبک، سخنگوی نیروهای ایالات متحده در افغانستان، از اظهار نظر در باره توزیع ابزارها به اردوی ملی چنانچه در اسنادها ذکر شده خود داری کرد . او گفت که فرماندهان آمریکایی نیروهای امنیتی و ملی افغانستان را «با منابع لازم برای ارتقای امنیت در سراسر افغانستان» کمک  می کنند.
به گفته یکی از مقامات ایالات متحده، بعضی از مشاوران آمریکایی که از نزدیک در میدان جنگ هستند، تلاش می کنند تا تکنولوژی را برای همتایان افغان خود به دست بیاورند. او گفت که تصمیم گیری با رهبری در کابل و پنتاگون است که به فرماندهان آمریکایی اجازه توزیع این دستگاه ها به نیروهای امنیتی را بدهد.  با دستگاه های دید در شب، شورشیان طالبان قادر به نزدیک شدن به پایگاه های افغان بدون اینکه شناسایی شوند هستند. در ابتدا، کمین هایی به نیروهای طالبان معروف به «واحد های سرخ» واقع در ولایت های جنوبی افغانستان تعلق می گرفت. اما طالبان با بدست آوردن چنین وسایلی حملات مرگباری را راه اندازی می کنند.  مقامات گفتند طالبان هم از وسایل پیشرفته امریکایی و هم لباس هایشان که براحتی قابل خرید هستند استفاده می کنند. بعضی از این تجهیزات در میدان جنگ یا از نیروهای امریکایی یا افغان و یا کسانی که کشته می شوند جا می مانند. برخی می گویند این ابزار ها به نیروهای افراطی فروخته شده اند.
اما فروخته شدن این وسایل توسط سربازان به مخالفین توسط دولت وزیری سخنگوی سابق وزارت دفاع رد شد. او گفت هیچ سندی وجود ندارد که سربازان وسایل دید در شب را به طالبان فروخته باشد.  ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفت که طالبان پس از حمله به پایگاه های افغان یا دستگیری نیروهای امنیتی افغان آن تجهیزات را بدست آوردند.  یکی از مقامات نظامی امریکا گفت سربازان از طرف نیروهای مخالف تهدید می شوند و آنها برای محافظت از کشور به دورترین نقاط می روند و پذیرفتن فروش تجهیزات از طرف آنان سخت است.  یکی از مقامات گفت در همین ماه پلیس ملی افغانستان نا امیدانه برای تجهیزات درخواست دادند، پلیس بخشی از وزارت داخله است این وزارت به شدت متهم به فساد است.
کلنل  جی. داگلاس، رئیس پلیس ، در یک ایمیل گفت ، در ولایت هلمند، مشاوران نیروی دریایی برای دریافت ابزارهای دید در شب برای  زون 505 ام پلیس ملی افغانستان کمک می کند.  مشخص نیست که آیا این واحد پولیس افغان آنها را دریافت خواهند کرد یا خیر.

دیدگاه شما