صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تغییر بازی و تشدید منازعه افغانستان در سال 2018

-

 تغییر بازی و تشدید منازعه  افغانستان در سال 2018

امریکا سربازان و هواپیماهای بیشتر به افغانستان می فرستد که تیاتر اصلی برای عملیات های نیروهای هوایی امریکا پس از سوریه و عراق خواهد بود. در عین زمان، توانایی هوایی افغانستان را نیز تقویت می کند. هواپیما های امریکایی در سال 2017 میلادی در حدود 4361 نوع مهات را در سراسر کشور استفاده کرده اند که بیش از 2300 عدد آنها از ماه اگست به این سو می باشد، که این رقم بیش ار مجموع سال 2015 و 2016 میلادی را تشکیل می هد. به کمک بمب افگن های بزرگ B52 امریکا، نبرد را نزدیک مرزهای تاجکستان و چین در ولایت شمال شرقی افغانستان نیز توسعه داده است، گفته می شود آنها همچنین حرکت اسلامی ترکستان را نیز مورد حمله قرار داده اند، کشور چین این شورشیان را متهم می کند که حملاتی را در داخل خاک این کشور راه اندازی می کنند. جنرال جیمز هیکر، فرمانده نیروهای هوایی ناتو هفته گذشته به آژانس خبری فرانسه گفت:» روز های گذشته که شما فصل های جنگی داشتید دیگر رفته است.»
شورشیان به راه اندازی حمله های هوایی واکنش نشان داده و موج بزرگ از حملات مرگبار را در سراسر کشور راه اندازی کردند که شامل شهر کابل نیز می شود آنها یک نمایش ویرانگر را راه اندازی کردند. طالبان که یکی از بزرگترین گروه های شورشی در افغانستان به شمار می رود ادعا کرده که ماه گذشته به تنهایی 472 حمله را انجام داده اند. گروه تحقیق تروریسم که مقر آن در واشنگتن دی سی می باشد، راه اندازی تعداد حملات به این میزان را در ماه جنوری « بی سابقه « خوانده است.  گروه تحقیق تروریسم در یک گزارش جدید هشدار می دهد، فعالیت های گروه نو ظهور داعش روز به افزایش است و این گروه فعالیت هایش را از پناه گاه های شان در شرق افغانستان گسترش داده اند، به باور این مرکز:» این گروه به یک توده در حال انتشار می ماند که فکر می شود برگشتی ندارند.» مایکل کوگلمن، از مرکز ویلسون در واشنگتن دی سی، به خبرگزاری فرانسه گفته است که دادن تلفات بیشتر در نیروهای افغان و آمریکای، پیش بینی می شود. و «ممکن سال خونین» را در پیش رو داشته باشیم.
براساس تجربیات گذشته، آنچه در افغانستان آنرا « فصل جنگ» می نامند در فصل بهار آغاز می گردید، قبل از آن که سرمای یخبندان زمستان آغاز شود که جنگیدن را بیش از این دشوار می سازد. اما زمستان کنونی بدترین زمستان بود، این مطلب را برهان عثمان تحلیگر ارشد در گروه بین المللی بحران در یک گزارش بیان کرده است. عثمان با اشاره به حملات شورشیان در ماه گذشته در پایتخت کشور می گوید که در آن بیش از 130 تن در جریان کمتر از 10 روز جان خویش را از دست دادند وی می گوید:» افغانستان بیش از هر زمان دیگر از سال 2001 به این طرف در زمستان کنونی حملات خونین را شاهد بوده است.»
یکی از بدترین حملات به تاریخ 20 ماه جنوری بر یک هوتل بین المللی در کابل صورت گرفت. در این حمله شورشیان طالبان با کلا شینکوف و واسکت های انفجاری وارد این هوتل شدند و در یک نبرد طولانی دهلیز به دهلیز مهمان خارجی این هوتل را جستجو می کردند. حمله دیگر یک هفته بعد از این حادثه در کابل روی داد، یک انتحار کننده امبولانس مملو از مواد انفجاری را در میان مردم ملکی انفجار داد که به اثر آن بیش از 100 تن جان شان را از دست داد، قسمت اعظم آنها را افراد ملکی تشکیل می داد. گروه طالبان مسوولیت این حمله را به دوش گرفت.
کت کلارک، تحلیلگر ارشد در شبکه تحلیلگران افغانستان  به آژانس خبری فرانسه گفته است:» این حادثات افزایش بن بست را نشان می دهد.» جنگ زمستان کنونی توسط طالبانی تجدید گردید که از میدان های نبرد باقی مانده بودند آنها به جای رفتن به پاکستان و تجدید قوا به جنگ شان ادامه دادند. پاکستان از دیر زمانی به اینسو متهم به فراهم کرده پناه گاه های امن برای شورشیان قلمداد شده است اما اسلام آباد این ادعا ها را رد کرده است. عتیق الله بریالی یک مقام اسبق نظامی به آژانس خبری فرانسه گفته برای جنگجویان طالبان دستور داده شده است که « به جای رفتن به عقب، به جلو حرکت کنند.»
مولوی احمد، یک فرمانده طالبان در ولایت جنوبی هلمند به خبرگزاری فرانسه گفت:» من از یک سال به این طرف به پاکستان نبوده ام و و در آنجا نخواهم رفت.» افزایش نبرد میان طالبان و نیروهای ارتش افغانستان، امیدها برای گفتگوهای صلح میان طالبان و دولت افغانستان را به به این زودی ها به شدت تضعیف کرده است. رییس جمهور ترامپ پس از حملات اخیر طالبان در افغانستان گفتگوها با طالبان را رد کرد. انحراف ظاهری موضعی که در استراتژی افغانستان مطرح شده است. اما واشنگتن هنوزهم به این عقیده است که می توانند طالبان را بر سر میز مذاکره حاضر کند، جان سولیوان معاون وزیر امور خارجه، این مطلب را هفته گذشته پس از یک سفر به کابل بیان کرد.  گفته های سولیوان زمانی بیان می شود که پایتخت افغانستان برای نشست پروسه کابل در پایان ماه فبروری آماده می شود، نشست که مقام های دولت افغانستان زیر فشار قرار خواهند داشت تا یک چارچوبی را برای گفتگوهای صلح آماده سازند. اما امیدواری ها برای پیشرفت در سطح پایین قرار دارد.

منبع: دیجیتل ژورنال

دیدگاه شما