صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دفاع مقام های دولت ترامپ، از سیاست امریکا در افغانستان

-

دفاع مقام های دولت ترامپ، از سیاست امریکا  در افغانستان

این مقام ها در مقابل پرسش های نمایندگان سنا در کمیته روابطه خارجی مواجه شدند. راندال شریور، معاون وزیر در امور آسیا و اقیانوس آرام در وزارت دفاع امریکا می گوید:» ما زمانی که جنگ طبق معمول در فصل اش افزایش پیدا کند، در این مورد بیشتر خواهیم دانست.» اشاره این مقام امریکایی به ماه اپریل است، زیرا در طول ماه های زمستان جنگ کاهش یافته و در این ماه طالبان برای جنگیدن بیرون  می شوند.
شریور تاکید می ورزد:» ما اکنون در افغانستان هستیم تا از امریکایی ها مواظبت کنیم.» همچنین وی افزود:» ما در جستجوی این هستیم تا به طالبان را بفهمانیم که آنها نمی توانند از طریق خشونت به اهداف شان دست یابند.» در جریان ماه زمستان نیروهای امریکایی، ناتو و افغان اهداف مختلفی را مورد حمله قرار دادند که شامل رکورد رها کردن دقیق 24 بمب می شود که آنها را در ولایت بدخشان در جریان تنها چهار روز استفاده کردند. اما سناتورها از هردو جناح به شکل عمیقی در این مورد شاکی بودند. سناتور راند پول یکی از منتقدین همیشگی جنگ گفت:» پس از شانزده سال، هزاران نفر جان باختند و احتمالا یک تریلیون دالر به مصرف رسیده است، لاکن چنین به نظر می رسد که افغانها هنوزهم آماده دفاع از خویش نمی باشند.» وی همچنین افزود:» مردم می گویند اگر ما افغانستان را رها کنیم، طالبان این کشور را فردا تصرف خواهند کرد. چه وقت کافی خواهد بود؟.»
سناتور بن کاردین از بخش دموکرات کمیته این پرسش را مطرح کرد:» آخرین دولت که امریکا و ناتو به خاطر آن بجنگند کدام است؟ شانزده سال می شود که ما در آنجا حضور داریم. آیا مردم امریکا باید این را بپذیرند که این یک جنگ پایان ناپذیر است؟» همچنان سناتور جیف میرکلی گفت:» آنها در حال به دست آوردن قلمرو هستند، هرج و مرج ایجاد می کنند،  یک محوطه تصرف می کنند و هوتل بین المللی را منفجر می کنند». این بیانات جیف میرکلی اشاره به حمله اخیر طالبان بر هوتل بین المللی انتر کانتیننتال در کابل می باشد که در ماه جنوری صورت گرفت و بر اثر آن  21 تن جان خویش را از دست دادند.
جان سالوان معاون وزیر خارجه گفت:» فکر نمی کنم وضعیت رضایت بخش در کابل وجود داشته باشد. حملات ماه گذشته شوک های واقعی بودند. بدون تردید، ما با چالش های زیادی در افغانستان روبرو هستیم. یک انتخاب این است که به سادگی از این کشور خارج شویم، اما قبلا ما تصمیم گرفته ایم و نمی توانیم این کار را انجام دهیم.» رییس جمهور ترامپ زمانی که در ماه اگست سیاست جدیدش را در قبال افغانستان اعلام کرد تصدیق نمود که:» خواست اصلی من این بود که از این کشور بیرون شویم، از لحاظ تاریخی نیز من دوست دارم همان خواسته های خود را دنبال کنم. اما در تمام زندگی ام این موضوع را شنیده ام که تصامیم زمانی که شما پشت میز می نشیند می تواند خیلی متفاوت از گذشته باشد و فرق می کند.»
در یک جلسه روز سه شنبه، قبل از کمیته خدمات نیروهای مسلح، جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفت که هدف استراتژی این است تا اطمینان حاصل گردد « حادثه یازدهم سپتامبر در جریان کار ما اتفاق نخواهد افتاد.» آقای متیس گفت:» رییس جمهور ترامپ هر فرضیه ای را به چالش کشید، ماه ها طول کشید تا به هر شکلی که داشت، تا به این موضوع پاسخ دهد» حساسیت محافظت از مردم امریکا سبب شد تا نظریه اش را تغییر دهد و براساس آنچه سرویس استخباراتی آسیب پذیری های را که ما در صورتی که از آن کشور خارج شویم متحمل خواهیم گشت را برایش گفته اند.»
سه موضوع مهم در سیاست رییس جمهور ترامپ شامل می باشد: استفاده از گزینه نظامی برای زیر فشار قرار دادن طالبان و گروه داعش با افزایش شمار سربازان امریکایی که اندازه آن تقریبا به 14000 سرباز در سال جاری بالغ می گردد، دوم تجهیز و آموزش دادن نیروهای دولت افغانستان و سوم زیر فشار قرار دادن کشور همسایه پاکستان برای خاتمه بخشیدن به پناه دادن شورشیان توسط فرستادن کمک های نظامی، تحت فشار قرار دادن طالبان برای حاضر کردن آنها  بر میز گفتگو های صلح با دولت افغانستان برای دست یابی به یک راه حل سیاسی.
اما رییس جمهور ترامپ استراتژی اش در افغانستان را پیچیده ساخت، پس از حمله بر هوتل در کابل، وی گفتگو با طالبان را رد کرد و گفت:» هیچ گفتگوی با طالبان صورت نخواهد گرفت. ما نمی خواهیم با طالبان گفتگو کنیم. ما آنچه را که باید خاتمه بدهیم خاتمه خواهیم داد.» سالیوان معاون وزیر خارجه به سناتور ها گفت که رییس جمهور ترامپ به اعمال خشونت آمیز طالبان پس از آنکه آنها بر یک هوتل حمله کردند خطاب به آنها واکنش نشان داد. وی گفت:» من فکر نمی کنم که جایگاهی برای آن عده از عناصر طالبان وجود داشته باشد، که حمله های وحشیا اخیر را در افغانستان بخصوص کابل انجام دادند.»
باب کراکر رییس کمیته روابط خارجی سنا که از سیاست ترامپ حمایت می کند می گوید این مهم است که تعهد امریکا نسبت به افغانستان را نشان دهیم و از سوی دیگر، ممکن گفتگوهای صلح با طالبان زمان زیادی را در بر گیرد. وی گفت:» ما باید زمانی که این لحظه اتفاق می افتد آماده باشیم.»  با این همه، حمایت روشن و قاطع از سیاست ترامپ توسط تود یانگ، سناتور جمهوری خواه از اندیانا اظهار گردید. در ماه اگست گذشته، ارتش امریکا اعلام کرد که به ارزش 2.2 میلیارد دالر قرارداد را برای تهیه هاموی جدید برای استفاده کشورهای خارجی امضا کرده است که در میان این کشورها افغانستان نیز شامل می باشد. این هاموی ها در اندیانا ساخته می شود. تود یانگ، به این مقام ها گفت:» روی من به عنوان یک متحد حساب کنید.»

دیدگاه شما