صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تولید و تجارت عسل؛ امیدتازه در کار آفرینی

-

تولید و تجارت عسل؛ امیدتازه در کار آفرینی

افغانستان درسال 1395، 2144 تن عسل تولید کرده و اعلان شده است که هم اکنون 6713 نفردرسراسر کشور مصروف پرورش زنبور و تولید عسل می باشند. گسترش تولید و استفاده ازعسل در کشور، علاوه براین که بر تجارت و اشتغال رونق خواهد بخشید، به صحتمندی و سلامتی شهروندان نیز کمک خواهد کرد.
براساس برنامه های حکومت، تولید وتجارت عسل در کشور، در سال های پیش رو گسترش خواهد یافت. باتوجه به استقبال مردم از پرورش زنبورو تولید عسل، نهادهای مختلف دولتی و بین المللی برای حمایت از شاغلین این بخش دست به کار شده اند و حمایت های لازم را در این راستا انجام میدهند.
براساس گفته های مسولین اتاق تجارت کشور،درحال حاضر60% از نیاز بازارهای کشوربه عسل از طریق تولیدات عسل داخلی تآمین می شود و حتی بخشی ازعسل های تولید شده به خارج از کشور نیز صادر می گردد.

روند تولید و گسترش عسل طی سالهای اخیر
درطی یک و نیم دهه اخیر، تولید و فروش عسل در کشور روند رو به رشد داشته و به گفته وزارت زراعت و مالداری، اوسط رشد تولید سالانه عسل در کشور، 8.8  فیصد و در سال 1395 در مقایسه با سال 1394، 30% بوده است. براساس ارقام های ارایه شده این نهاد، در سال 1382، 410 تن عسل در افغانستان تولید شده و در این حالی است که درسال 1395 2144 تن عسل درسی و دو ولایت کشور تولید شده است.
براساس معلومات ارایه شده نهادهای مسول، ولایت های هرات،هلمند، نیمروز، فراه،زابل،غزني،وردک، بامیان ، دایکندي ، لوگر، کاپیسا، کابل، پروان، بغلان، کندز، تخار، تلقان، بدخشان، پکتیا، پکتیکا،خوست، ننګرهارو...در تولید عسل پیشگام هستند و سالانه از بین 4 تا 5 هزار کیلو گرم عسل درهر ولایت تولید میشود که از این میان در ولایت هرات سالانه ۳۵۰۰ کیلو گرم عسل تولید میشود و بیش از 50 فارم زنبور داری در این ولایت فعال است. طبق گفته وزارت زراعت، صد هزار زنبورعسل درده روز،60 کیلوگرم عسل تولید میکند.
افزایش تولید عسل در کشور، باعث کاهش واردات این محصول وتوسعه پوشش نیازهای بازار داخلی درحد شصت فیصد شده است.مسولین در وزارت تجارت نیز گفته اند که سالانه بازار داخلی افغانستان به پنج میلیون کیلوگرم عسل نیاز دارد که از این مقدار عملا درحال حاضر60% در داخل افغانستان تولید و تآمین میشود و 40% دیگر از کشورهای مختلف وارد می گردد.
طبق آمارهای ارایه شده نهادهای مربوط دولتی،درسال 1392، 144000 کیلو گرام، در سال 1393، 49000 کیلو گرام در سال 1394 6600 کیلو گرام عسل وارد کشور شده است. در حال حاضر افغانستان از ایران، عربستان، پاکستان، برخی کشورهای اروپایی و حتی آمریکا عسل وارد میکند.

تولید عسل،کارآفرینی و برنامه ها
نهادهای ملی و بین المللی برنامه های وسیعی برای حمایت از گسترش تولید و تجارت عسل در کشور دارد؛ زیرا توسعه تولید و تجارت این محصول سبب گسترش اشتغال و رونق اقتصادی می گردد. حمایت از دهاقین، ایجاد لابراتورهای استندرد و کنترول کیفیت و همچنین حضور و اشتراک در نمایشگاه های ملی و بین المللی می تواند باعث ارتقایی آگاهی مردم و افزایش اشتغال در عرصه تولید و تجارت عسل می گردد.
براساس معلومات منابع حکومتی، درحال حاضر،درسراسر کشور، 6713نفر- زن و مرد- مشغول پیش برد بخش زنبورداری هستند که درقالب 58 کوپراتیف و10 اتحادیه فعالیت دارند. وزارت زراعت می گوید که تاکنون توانسته در حدود ۲۳۷۰۰۰ صندوق زنبور عسل را در اختیار زنبورپروران قرار دهد و تنها در سال گذشته، وزارت زراعت،4110 صندوق زنبور عسل با وسایل زنبورداری را برای 2055 خانم در 34 ولایت توزیع کرد تا به گسترش روند اشتغال زنان در کشور نیز اقدام مناسب صورت گرفته باشد. این درحالی است که افغانستان با داشتن محیط و هوای مساعد و مناسب برای تربیه زنبورعسل، ظرفیت نگهداری بیش از یک میلیون صندوق زنبوررا دارد.
از طرف دیگر، برای حرکت به سمت علمی و فنی کردن صنعت زنبور داری و تولید عسل، درسال گذشته حکومت،200 تن از محصلین فاکولته زراعت و انستیتوت زراعت و وترنری به صورت نظری و عملی در بخش های مختلف زنبور داری آموزش داده است و همچنان از طریق تدویر کورس های آموزشی و ورکشاب ها به 300  نفر از مامورین زنبور داری و زنبور داران در بخش های گرده افشانی، تربیه ملکه، براشت حاصل و مدیریت زمستانی آموزش دیده است.
در راستایی نهادینه کردن تولید عسل و حل مشکلات حقوقی و سایر مشکلات شاغلین این بخش، اتحادیه ملی زنبورداری ایجاد گردیده و پالیسی ملی زنبور داری نیز درحال تدوین می باشد. پیشبینی می شود که اگر برنامه های اعلان شده حکومت و همکاران بین المللی افغانستان در این سکتور بدون چالش تطبیق شود، افغانستان طی دو یا سه سال آینده در تولید عسل به خود کفایی دست یابد.
با این حال هنوزهم چالش ها و مشکلات جدی فرا راه استفاده درست و بهره برداری موثر ازعسل تولیده وجود دارد. نبود امکانات لازم برای تداوی زنبورهای عسل در داخل کشور یکی از مشکلات موجود در این بخش می باشد.پایین بودن نرخ عسل های وارداتی به دلیل پایین بودن کیفت، نیز یکی دیگراز تهدیدات فرا راه بازار عسل های با کیفت داخلی به حساب می رود که انتظار می رود حکومت در اسرع وقت در جهت حل این مشکلات گام های لازم را بردارد. همچنین نیاز است در قسمت تضمین و کنترول کیفیت نیز گام های جدی از سوی حکومت برداشته شود تا زمینه صادرات به خارج و نیز جلب اعتماد خریداران داخلی بیشتر فراهم گردد.

دیدگاه شما