صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آیا استراتژی جدید امریکا، جنگ افغانستان را تغییر خواهد داد؟

-

آیا استراتژی جدید امریکا، جنگ افغانستان را تغییر خواهد داد؟

حمله انتحاری خونین روز پنج شنبه گذشته، جان 41 تن در کابل را گرفت. این حمله بار دیگر یاد آور از جنگی است که امریکا برضد تروریسم در افغانستان آغاز کرد و حالا در شانزدهمین سال آن قرار داریم. این جنگ یکی از طولانی ترین جنگهای امریکاست که هنوز راه درازی تا به پایان وجود دارد. داعش مسوولیت این حمله را به دوش گرفت، دشمن نوظهوری که در بخش های شرقی افغانستان به فعالیت آغاز کرد، زمانی که امریکاییها در سال 2001 جنگ برضد تروریسم در افغانستان را آغاز کردند و یا ووقتیکه این کشور عملیات خویش را به صورت رسمی در سال 2014  به پایان رساند این گروه هنوز ظهور نکرده بود.
مقابله با گروه های بزرگ تروریستی، چون القاعده، طالبان، شبکه حقانی و داعش... و از دست دادن قلمرو به دشمنان، فرمانده کل نیروهای امریکایی در افغانستان جنرال جان نیکلسون، در ماه فبروری در کانگریس ابراز داشت که جنگ در یک حالت "بن بست" قرار دارد. اداره ترامپ تصمیم گرفت استراتژی جدیدی را روی دست گیرد. در آنزمان که این استراتژی به صورت رسمی توسط رییس جمهور ترامپ معرفی گردید، 11 کارمند خدماتی امریکای در افغانستان کشته شدند.
اترامپ با ایستادن در مقابل شمار زیادی کارمندان خدماتی فورت مایر، در ویرجینیا، در 21 ماه اگست گفت،  تغییر به وجود آمده یک استراتژی مبتنی بر شرایط " نه یک جدول زمانی دلخواه" خواهد بود، به گفته وی پاکستان در جنگ می تواند همکار با ارزشی باشد، به جای اینکه لانه های امن را برای تروریستان مهیا سازد. او درباره افزایش و کاهش محدودیت های فرمانده ها امریکایی در در افغانستان نیز صحبت کرد.
پس از آن، بعضی از جزییات استراتژی آشکار گردید که تصویر بهتری از استراتژی جدید را نشان میداد اگرچه، منتقدین ابراز داشتند که زیاد هم جدید نبود است. استراتژی نو، خواستار افزایش سربازان امریکایی در افغانستان است. سه هزار سرباز اضافی امریکایی در افغانستان که شمار کلی این سربازان را در حال حاضر به 14 هزار تن بالغ می شود، این در حالیست که بیشترین سربازان امریکایی در افغانستان به صد هزار تن می رسید که اوج حضور آنها را نشان میداد. مقام های پنتاگون ابراز داشتند، استراتژی جدید بیشتر روی سربازان تمرکز نداشته بلکه تمرکز اصلی آن روی چگونگی استفاده از این نیروها در قسمت مشوره دهی به سربازان محلی افغانستان می باشد.
مشاوران امریکایی، یک بار دیگر به کمک نمودن سربازان افغان در سطح کندک به جای قرارگاه های بزرگ آغاز کرده اند. در اوایل سال آینده، سربازان امریکایی این فرصت را خواهند داشت، از حملات هوایی استفاده کرده و به شکل نزدیکتری با همکاران افغان خویش کار خواهند کرد و همچنین امریکایی ها را در خطر بیشتر قرارگیرند و در نزدیکت به خطوط نبرد حضور داشته باشند.
در ماه نوامبر، جنرال نیکلسون اعلام کرد " نخست استفاده موثر" مقام  های امریکایی در افغانستان چنین است : هدف قرار دادن طالبان و تولیدات مواد مخدر خواهد بود. در سه هفته اول کمپیان برضد مواد مخدر امریکایی ها ادعا کردند، آنها 25 مرکز پرورس و تولید مواد مخدر را به ارزش تقریبا 16 میلیون دالر منبع درآمد برای طالبان را از بین بردند. از این حملات چنین می توان دریافت که اکنون استراتژی جدید ترامپ در قبال افغانستان به سربازان امریکایی این اجازه را می دهد تا منابع عمده درامد طالبان را مورد هدف قرار دهند.
برید جنرال لانس بنچ، مدیر آینده عملیاتها در حمایت قاطع، در جریان کنفرانس در پنتاگون در ماه دسامبر گفت:" آنچه می توانم برای شما بگویم این است که استراتژی جدید بیانگر این است که این یک جنگ جدید است. حالا نیاز داریم تا این توانایی را داشته باشیم که شبکه طالبان را مورد هدف قرار دهیم ". در گذشته، منابع درآمد زای طالبان از طریق مواد مخدر محدود به سازمان اجرایی ملکی مثل اداره مبارزه با مواد مخدر می باشد. در سال 2009 اخبار ای بی سی نشان می دهد شماری از مشاوران و تیم حمایوی را در جنوب افغانستان همراهی می کرد زمانی که آنها بر مراکز مواد مخدر حمله می کردند.

داعش فعال تر شده است
در 13 ماه اپریل، امریکاییها بمب 22 هزار پوندی را بنام "مادر تمام بمب ها" یاد می گردید را با لای یک مرکز داعش در شرق افغانستان استفاده کردند. این بزرگترین بمب غیر اتومی بود که نخستین بار در جنگ امریکا استفاده گردید و در حدود 90 تن از جنگجویان داعش را از بین برد و  این پیام را رساند که اداره ترامپ برای استراتژی جدید در افغانستان انتظار نخواهد کشید.  در اوج حضور داعش در افغانستان در سال 2016 امریکا تخمین کرد، در حدود 2 الی 3 هزار جنگجویان این گروه در افغانستان حضور دارند. در ماه مارچ سال 2017 شش هفته قبل از استفاده کردن مادر بمب ها، جنرال چارلس به خبرنگاران گفت که تخمین ها نشان دهنده نزدیک به 700 تن از این جنگجویان داعش می باشد.
نیکلسون در ماه سپتامبر گفت:" ما دو سوم از جنگجویان را کشته ایم، حضور فزیکی آنها به نصف کاهش پیدا کرده و در جریان 10 الی 12 ماه 2 الی 3 تن از امیران آنها را کشته ایم". اما در این ماه، بنچ به خبرنگاران گفت که آخرین ارزیابی از جنگجویان داعش شمار آنها را در حدود هزار تن نشان می دهد. حمله روز پنجشنبه گذشته داعش در کابل نشان داد که این گروه هنوز هم گروه مرگ آفرین در افغانستان به حساب می آیند.

از دست دادن قلمرو در جنگ با طالبان
در ماه اکتوبر، اداره سیگار، گفت کنترول دولت افغانستان بر قلمروش از اواخر سال 2015 در پایین ترین سطح خود قرار داشته است.  در ماه اگست سال جاری، دولت افغانستان تنها بالای 57 درصد از ولسوالی هایش کنترول داشته که این رقم 72 درصد را در ماه نوامبر سال 2015 نشان می دهد. به گفته سیگار، سیزده درصد از ولسوالی ها زیر کنترول شورشیان قرار دارد، در حالی که 30 درصد شان متضرر شده اند. از ماه جنوری الی ماه اگست، طالبان روی 9 ولسوالی دیگر کنترول و نفوذ کرده اند، که شمار مجموعی از 54 ولسوالی از جمع کل 405 ولسوالی را نشان می دهد.
جنرال نیکلسون اذعان کرد در حدود یک سوم از جمعیت افغانها زیر کنترول طالبان و یا مناطق که توسط آنهاه متضرر شده اند زندگی می کنند. وی ابراز امیدواری کرد دولت حد اقل بتواند روی 80 درصد کشور کنترول داشته پیدا کند.  چنانچه آقای نیکلسون گفته است که سال ها دربر خواهد گرفت که این رقم را بدست آوریم، وی امیداور است که مقام های جدید در سال آینده تغیرات موثر را به وجود بیاورند.
از دست دادن افراد
در 29 ماه دسامبر2017  امریکا 15 تن از کارمندان خدماتی  خود در افغانستان را از دست داد، که این رقم به 10 تن در سال گذشته می رسید. سال جاری، 101 تن از کارمندان خدماتی زخمی شدند که در سال 2016 میلادی  این رقم به 71 تن می رسید. چهارتن از کارمندان خدماتی در حملات مرتبط به داعش و سه تن در حملات طالبان کشته شدند. برعلاوه، سه سرباز در حمله در ماه جون توسط یک سرباز افغان کشته شدند. در ماه جون، پنتاگون اعلام کرد که پس از این، اطلاعات فوری در باره مرگ و میر جنگ در افغانستان را منتشر نخواهند کرد.
منبع : ای بی سی نیوز

دیدگاه شما