صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۰ میزان ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلودگی هوای کابل و مرگ تدریجی کابلی‌ها

-

آلودگی هوای کابل و مرگ تدریجی کابلی‌ها

آلودگي محيط زيست يکي از بحران‌هاي جدي براي شهر کابل و شهروندان آن بشمار مي آيد. افزون برانواع مشکلات وچالش ‌هايي که شهر کابل در ارتباط با محيط زيست دارد، اکنون آلودگي شديد هوا نيز بدان افزوده شده است. چنانچه طبق آمارهاي اعلام شده از سوي مراکز صحي سالانه بيش از سه‌هزار کودک به علت تنفس هواي آلوده جان‌ ‌شان را از دست مي ‌دهند. آلودگي هواي کابل را به خصوص در ساعات اوليه صبح و نزديک شام بخوبي مي توان شاهد بود که چگونه دود غليظي، فضاي شهر را مي پوشاند. قضيه تکان دهنده اي که متاسفانه مقام هاي مسوول تا به حال در اين زمينه اقدام جدي انجام نداده اند. به همين جهت وضعيت وخامت هواي کابل را حداقل روز گذشته که اولين روز هفته نيز بود، مي شد ديد. بسياري از شهروندان بامشکلات جدي توانستند که خود را بر سروظيفه و محل کار برسانند. در همين حال بسياري از کساني که مشکل تنفسي داشتند مجبور شدند که در خانه محبوس بمانند.

درباره علل آلودگي هواي کابل ديدگاه هاي مختلفي عرضه شده است اما نسبت به نگراني ناشي از آن همه، از مردم عادي تا حکومت متفق القول اند. بدين جهت هر چند که افغانستان از جمله کشورهاي صنعتي به شمار نمي رود تا دستي در انتشار گازهاي گلخانه ‌اي داشته باشد يا نقشي در توليد گازها و دودهاي کارخانه اي داشته باشد، با آن هم از نظر آلودگي محيطي به خصوص شهر کابل اوضاع بسيار رقت بار و اسفباري دارد. چيزي که باعث گرديده اين آلودگي اسفبار و مرگ آور بيش از پيش مشکل آفرين شده و نگراني مردم را بر انگيزد وجود خروارها کثافات و آشغال ها در کنار سرک هاي شهر است که از مدت زماني بسيار است که هم چنان باقي مانده و جمع آوري نشده است. وجود اين کثافات و آشغال ها سبب گرديده است که رمه هاي گوسفند و گله هاي سگ و انواع حشرات موذي و مضر نيز در محلات مسکوني تجمع نمايند و آلودگي هاي هوا به مغازه ها و خانه هاي مسکوني سرايت نمايد که اين مسئله خود سبب توليد بيماري و ناراحتي هاي روحي و جسمي گرديده است.

حال بحث برروي اين موضوع تمرکز يافته است که علل و زمينه آلودگي بيش از حد کابل که موجب مرگ تدريجي کابلي ها شده است ، چيست؟

در اين ارتباط علل و عوامل مختلفي را بعنوان عوامل اصلي آلودگي هواي کابل ياد کرده اند که به اختصار ياد مي گردد. يکي از مهم ترين عوامل آلودگي هواي کابل تراکم بيش از حد وسايط نقليه مي باشد. شايد يکي از مسايل تعجب برانگيز در کابل اين باشد که در شهر چند ميليوني کابل تعداد موترها و وسايط نقليه از شمار انسان ها بيشتر است. نفس تردد و تراکم اين وسايط مي تواند آلودگي شديدي را سبب گردد. افزون بر آن دو چيز ديگر نيز سبب شدت آلودگي از طريق وسايط نقليه شده است: يکي کهنه بودن و فرسوده بودن بسياري از اين وسايط مي باشد. اگر يک ارزيابي دقيق صورت گيرد بيشترين وسايطي که وارد کشور و به خصوص کابل مي گردد وسايطي هستند که تاريخ استفاده و مصرف شان در کشور مبدأ يا توليد کننده گذشته و بي اعتبار شده است. اما دلالان اقتصادي و سودجويان سرمايه اين وسايط تاريخ گذشته و غيراستندرد را بي مهابا و بدون توجه به سلامتي جامعه و سالم بودن محيط زيست وارد کشور مي نمايند. متاسفانه از جانب ديگر مسئولان حکومتي نيز هيچگونه کنترلي بر ورود کالاهاي وارداتي نداشته و يا بخاطر استفاده جويي با وارد نمودن اين نوع وسايط موافقت نموده اند. چنانچه مقامات در اداره محيط زيست در اين باره گفته ‌‌اند که موترهاي فرسوده در شهر از مهم‌ترين آلاينده‌هاي هوا محسوب مي‌ گردند که بيش از75 درصد آلودگي را به خود اختصاص داده اند. حال آن که اگر اين موترها و وسايط قابل استفاده مي بود کشورهاي مبدأ و توليد کننده هرگز حاضر نمي شدند که آنان را دور بياندازند.

نکته ديگر سوخت غير استندرد وسايط نقليه و در کل تمامي دستگاه هاي ديزلي و پترولي در شهر کابل مي باشد. در اين باره نيز مسوولان حفظ محيط زيست مي گويند، بزرگترين آلاينده هواي کابل، دود وسايط نقليه اي است که تيل بي کيفيت مصرف مي کنند. آنان تاکيد دارند که تلاش ها براي جلوگيري از وارد کردن اين گونه تيل به نتيجه مطلوبي نرسيده است.

موردي ديگري که بر آلودگي شهرکابل اثر گذار است تراکم جمعيت و نفوس بصورت فزاينده است. بر همگان روشن است که شهرکابل در ابتدا نزديک به پنج صدهزار نفوس را در خود جاي داده بود. سرک هاي کابل و مناطق مسکوني نيز ظرفيت و گنجايش همين شمار از نفوس را به آساني داشت.

 اما اکنون بنابراحصاييه غيررسمي نزديک به پنج ميليون نفر در کابل زندگي مي کنند. طبيعي است که اين شمار زياد از نفوس مشکلات و ضايعات و تبعات ويژه خود را دارد که بخش عمده آن مربوط به مسئله محيط زيستي ارتباط مي گيرد. حال اگر مسئله نبود يک فرهنگ شهرنشيني را نيز اضافه نماييم بطور مشکلات چند برابر خواهد شد. چنانچه يکي از مسئولان شفاخانه هاي کابل در اين زمينه ميگويد: به علت سه دهه جنگ و ناامني و نبود کار مردم به مرکز يعني شهر کابل رجوع کردند. در حالي که شهر کابل گنجايش اين تعداد را ندارد. در حال حاضر در حدود 6 ميليون نفر در اين شهر زندگي مي‌کنند، که با اين اوضاع نبود آب صحي آشاميدني و کانالازيسيون شهري باعث انتشار بيماري‌هاي ناشي از اين آلودگي‌ها شده است. متاسفانه کودکان و کهن‌سالان از بيشترين کساني هستند که آسيب مي‌بينند. وي در ادامه با اشاره به فرهنگ شهر نشيني مي افزايد فرهنگ شهرنشيني در بين مردم را نيز از عوامل ازدياد آلودگي‌ها مي‌داند. مردم نسبت به پاکيزگي شهر احساس مسؤليت نمي کند؛ در حالي که اين شهر محيطي براي زندگي همه ما است و ما بايد براي حفظ سلامتي خود و خانواده‌مان تلاش بکنيم.

مورد ديگري که در آلوده شدن هواي کابل بخصوص در زمستان نقش دارد استفاده از مواد سوختي چون ذغال و ذغال سنگ و چوب مي باشد. باشندگان شهر کابل به دليل نبود امکانات مدرن گرمايشي در فصل زمستان بيشتر از چوب و ذغال سنگ براي گرم کردن خانه ها استفاده مي کنند که دود ناشي از آن ها بر آلودگي هوا مي افزايد. استفاده از مواد سوختي يادشده بخصوص ذغال سنگ موجب بروز انواع بيماري هاي تنفسي مي گردد.

با در نظرداشت از گزارش يا بيان کوتاهي که از وضعيت آلودگي هواي کابل ارايه گرديد مي توان دريافت که کابل نشينان واقعا بصورت تدريجي بسوي مرگ گام برمي دارند. هرنفس کشيدن شان در واقع پيش رفتن بسوي مرگ آرام است. حال پرسش اين است که براستي حکومت و مسئولان محيط زيست و شهرداري کابل در راستاي زدودن آلودگي هاي ياد شده و ايجاد فضاي سالم و پاک چه کوششي را بکار بسته اند و يا چه اقدام هايي را بکار بسته اند. آلودگي هوا مسئله اي نيست که بشود نسبت به آن سهل انگاري را روا داشت. زيرا مرگ و حيات جمعي شهروندان به آن بستگي دارد. بنابراين با توجه به اين فصل زمستان پيش روي است و انواع بيماري ها زمينه بروز خواهند داشت انتظار قاطع برده مي شود که مسئولان نسبت به کنترل آلودگي محيط زيست حداقل در سطح جمع آوري زباله ها و نيز توزيع سوخت مناسب و آگاهي دهي جامعه درباره فرهنگ شهرنشيني برنامه هاي اساسي را روي دست گيرند.

دیدگاه شما