صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

احترام به ارزشهای دینی و انسانی وظیفه همه انسان هاست

-

احترام به ارزشهای دینی و انسانی وظیفه همه انسان هاست

اصولا فارغ از گرایشات خاص دینی یا اعتقادی و فکری، می توان گفت احترام به انسانیت به معنی احترام به افکار، باورها و عقاید انسانها می باشد. انسانیت انسان به اندیشه ها و باورهای اوست نه پوست و گوشت و استخوان که این ها هم بدلیل حرمت اندیشه و فکر انسان است که محترم شمرده می شود و الا به خودی خود وبه تنهایی نمی تواند احترام به آنرا لازم و ضروری دانست.

بنا براین هنگامی به افکار و باورهای انسانی بی حرمتی می شود این بی حرمتی به گروه خاص یا بخش خاص از جامعه انسانی نیست بلکه بی احترامی به انسانیت است. از این رو اهانت به پیامبران الهی بویژه خاتم پیامبران حضرت محمد (ص) اقدام ضد انسانی و خلاف اصول و قوانین پذیرفته شده بین المللی مبنی بر حرمت گذاشتن به فرهنگ ها، مقدسات پیروان ادیان و عقاید و باور های آنان است.

بایسته آن است که همانگونه که در کنوانسیون های بین المللی حقوق بشری تصریح شده و سازمان ملل متحد نیز در اعلامیه های متعدد خود تاکید کرده است باید از بی حرمتی به ارزشهای ملت های مختلف و پیامبران الهی اجتناب کرد. برخورد خشونت بار و تنش آلود در روابط پیروان ادیان مختلف به هیچ عنوان به صلاح ملت ها نیست. تجربه تاریخی بشر نشان می دهد که آن چه از برخورد خشونت بار تمدن ها و فرهنگ های مختلف برجای می ماند گورستانهای وسیع و کشورها و شهرهای ویران است. براستی چه ضرورتی دارد که انسان امروزی با وجود چنین تجارب تلخ در حافظه تاریخی خود بار دیگر مرتکب چنین اشتباه بزرگی گردد.

بی احترامی به مقدسات مسلمانان در واقع بی حرمتی به تمامی ارزشهای اسلامی و عقاید و باورهای ملت مسلمان تلقی می شود. دقیقا به همین دلیل در پی توهین به پامبر اسلام دامنه اعتراضات مردمی شدت یافته و در سراسر جهان ابعاد گسترده ی بخود گرفته است. اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف جهان باعث درگیری های خشونت بار و کشتار دیپلمات های آمریکایی و یا آتش زدن برخی سفارت خانه های غربی در برخی از کشورهای اسلامی گردید.

این نشان میدهد که این گونه اهانت ها به مقدسات مسلمانان پیامدهای ناگواری را بدنبال دارد. پیامد اینگونه اقدامات این خواهد بود که در افغانستان هزینه های چندین برابر را بر نیروهای ناتو و ائتلاف مبارزه با تروریزم تحمیل خواهد نمود. طبق گزارشها طالبان از ساعت به پایگاه نظامیان ائتلاف مستقر در میدان هوایی "شوراب" حمله کردند که این درگیری تا چند ساعت ادامه داشته است. سخنگوی گروه طالبان مدعی اند که آنان ده ها نظامی خارجی را کشته اند.

اما مقامات امنیتی می گویند در این درگیری ها 16 طالب کشته شده و تنها 2 سرباز خارجی جان باخته اند.
اگرچه ابعاد اعتراضات به این اقدام زشت بسیار گسترده بوده است ولی مقامات آمریکایی و ناتو برای کاهش خشم مردم از ساخت این فلم اظهار تاسف نموده اند و ساخت آن را محکوم نموده اند. تجربه نشان داده است که عذر خواهی های به موقع و دلجوی از مردم افغانستان توانسته است ابعاد فاجعه را کمتر سازد. در مورد اهانت به قرآن کریم قبلا شاهد بودیم که محکومیت این اقدام از جانب مقامات غربی و سازمان ملل متحد و بویژه عذر خواهی رئیس جمهور آمریکا و سایر مقامات غربی توانست از خشونت های بیشتر در افغانستان جلو گیری نماید.

سازمان ملل متحد پیش از ین اهانت و بی احترامی به مقدسات مسلمانان را محكوم كرده و خواستار برخورد با عاملان چنین اقدامات زشت شده است. پیش از این نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرده بود که سازمان ملل برای مسلمانان و دین اسلام و همچنین فرهنگ و باورهای مردم افغانستان اهمیت فوق العاده ای قائل است. بایسته است با جلو گیری جدی از تکرار چنین اقداماتی در کشورهای مختلف به صلح وامنیت پایدار در جهان کمک صورت بگیرد.

البته باید یادآور شد که تظاهرات و اعتراض ها و نشان دادن حس نفرت و انزجار ازاین عمل غیر انسانی حق همه مردم افغانستان و جهان است. ولی هر امری که صورت می گیرد باید در چوکات قانون اساسی و قوانین نافذه جمهوری اسلامی افغانستان و با در نظر داشت منافع و مصالح علیای کشور صورت گیرد.

تجربه های گذشته اعتراض ها و تظاهرات های مردمی در اعتراض به اهانت به مقدسات اسلامی در افغانستان، نشان داده که شماری از افراد استفاده جو سعی کرده تا از احساسات پاک و ستودنی مردم افغانستان استفاده کرده و این اعتراضات را به خشونت کشانیده اند. با به خشونت کشیده شدن این تظاهرات ها و اعتراضات مردم، نه تنها اهداف نیک مردم افغانستان برآورده نشده، بلکه باعث خساره وارد شدن به اموال بیت المال و مردم بی گناه نیز شده است. مطمینا هیچ مسلمانی نمی خواهد تا با راه اندازی تظاهرات و اعتراضات در واکنش به توهین به مقدسات اسلامی به هموطنان و دیگر مسلمانان صدمه ای هر چند کوچک وارد شود.

علاوه بر این تظاهرات مسالمت آمیز و در چوکات قوانین کشور، بلوغ و هوشیاری مردم افغانستان را می رساند که با درک درست از واقعیت های جامعه، تعهد به دستورات دین مقدس اسلام و التزام به دفاع مشروع و معقول از کیان اسلام، به ابراز انزجار از چنین اعمالی غیر انسانی می پردازند.

در غیر این صورت و اگر ابراز تنفر و انزجار به صورت غیر قانونی و با صدمه وارد نمودن به اموال عمومی و ایجاد اغتشاش و تشنج همراه باشد و در آن جان و مال مردم مسلمان تهدید شود و علیه دولت اسلامی اقدامی صورت گیرد، سازندگان و مجریان فلم وقیح توهین به پیامبر اسلام خود را به اهدافشان نزدیک می بینند که همانا متشنج ساختن اوضاع در کشورهای اسلامی است.

به هر صورت جهان امروز نیازمند احترام متقابل میان ادیان و فرهنگ ها است.
احترامی باعث آسایش و امنیت انسان ها و دولت می شود. کسانی که با نیات پلید و کارهای کثیفی چون تهیه فلم با مضمون اهانت به پیامبر اسلام سعی در ناامن ساختن و متشنج ساختن روابط میان پیروان ادیان و دستیابی به اهداف سخیف خود هستند، باید از سوی دولت های متبوع شان به مجازات برسند.

جهانی که امروز از فقر و بدبختی و جنگ و ناامنی رنج می برد، بیش از هر زمانی دیگر به ترویج فرهنگ بردباری، مدارا و عدم خشونت نیاز دارد. دنیایی مبتنی بر احترام و مدارا و ارج گذاری به ارزشهای همه انسانهای ساکن آن مطمینا دلپذیرتر و انسانی تر و دوست داشتنی تر است از جهانی که در آن نفرت و کینه توزی و خشم وجنگ حاکم باشد. بشر در قرن های گذشته به خصوص در دو جنگ جهانی اول و دوم طعم تلخ جنگ و عصبیت و عدم تحمل و خودخواهی را چشیده است.

دیدگاه شما