صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دریاسالار جیمز استاوریدیس، فرمانده نیروهای ناتو در اروپا: در افغانستان پیروز می‌شویم

-

دریاسالار جیمز استاوریدیس، فرمانده نیروهای ناتو در اروپا:   در افغانستان پیروز می‌شویم

منبع: گاردین / برگردان: عبدالاحد بهرامی

با وجود شکست ها و عقبگردهایی که در افغانستان گهگاه وجود داشته است، تلاش های جامعه بین المللی برای تامین امنیت و ایجاد ثبات پایدار در این کشور در مسیر درست در حرکت است و به نتیجه خواهد رسید.

در رابطه به تلاش های جاری ناتو در آوردن صلح و ثبات در افغانستان، مطالب بسیاری در جریان هفته ها و ماه های اخیر نوشته شده است. این کاملا روشن است که ائتلاف بین المللی متشکل از 50 کشور با نیروهای نظامی در افغانستان با چالش های بسیار جدی در جریان سال های آینده مواجه خواهند بود؛ طوری که در جریان یک دهه گذشته چنین بوده است.

با این حال، در جریان یک دهه اخیر، پیشرفت های قابل ملاحظه و چشمگیری در سه حوزه مشخص به میان آمده است:
اول و مهمتر از همه، افغانستان دیگر پناهگاه امن برای تروریست های بین المللی نیست؛ گروه هایی که هدف اصلی تهاجم نظامی کشورهای عضو ناتو به افغانستان بودند. دوم، برای سالهای متمادی، نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان در کنار نیروهای امنیتی افغان در حال فعالیت بوده و علاوه بر مبارزه با گروه های شورشی، همقطاران افغان خود را آموزش داده اند؛ تلاش هایی که در حال به باور آوردن نتایج ملموس در امنیت و ثبات این کشور است. در حال حاضر، حدود سه چهارم از شهروندان افغان در مناطقی زندگی می کنند که به طور فزاینده ای تحت پوشش امنیتی ارتش و پولیس افغانستان قرار گرفته است. نفرات نیروهای امنیتی افغانستان –مرکب از پولیس و ارتش– اکنون به حدود 350000 نفر نزدیک می شود.

بدون تردید، توانایی و اعتماد به نفس نیروهای امنیتی افغان در طول 18 ماه گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است، تا آنجا که اکنون این نیروها از این توانایی برخوردار شده اند که در مبارزه با طالبان به دستاوردهای قابل توجهی دست یابند. در نتیجه افزایش تلاش های نیروهای بین المللی و رشد نیروهای امنیتی افغان، تابستان سال جاری دوره دشواری برای گروه های شورشی بوده است و تنها در هفته های اخیر، دو تن از فرماندهان ارشد شورشیان کشته شده اند.

با پیشرفت روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان، انتظار می رود این پیشرفت ها در طول 28 ماه آینده همچنان تداوم یابد؛ تا اینکه دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور، تا پایان سال 2014 به طور کامل رهبری مسئولیت تامین امنیت کشور را بر عهده گیرند. این تلاش ها هم از جانب جامعه بین المللی و هم دولت و نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دارد و همه مصمم به پیروزی در این ماموریت هستند.

سوم، بسیاری از کشورهای عضو جامعه بین المللی بصورت مشخص و قاطع به حمایت بلندمدت از افغانستان متعهد شده اند. در کنفرانس توکیو در مورد افغانستان، بیش از 80 کشور تعهدات قابل توجهی را برای تامین مالی نیروهای ملی امنیتی افغان در دوره بعد از 2014 اعلام کردند و برنامه سخاوتمندانه ای برای توسعه و حمایت از افغانستان در جریان چهار سال آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

جامعه افغانستان هر روز در حال تغییر است و به سمت بهتر شدن در حرکت است. امروز، بیش از 8 میلیون کودک در 15000 مکاتب در سراسر افغانستان مصروف آموزش اند که در مقایسه با کمتر از یک میلیون نفر در دوره رژیم طالبان میزان چشمگیر و امیدبخشی به شمار می رود. از مجموع این هشت میلیون دانش آموز، 37 درصد آنها دختران هستند و 30 درصد از مجموع 175000 معلمان مکاتب، زنان هستند. بیش از 18 میلیون نفر به خدمات مخابراتی دسترسی دارند؛ در حالی که این رقم در دوره طالبان در زیر صفر قرار داشت. در جریان پنج سال گذشته، اقتصاد این کشور با نرخ رشد پنج درصدی در حال رشد بوده است.

در اجلاس سران ناتو در شیکاگوی امریکا، رهبران کشورهای عضو این سازمان همچنین تایید کردند که ناتو در دوره بعد از 2014 با نقش کوچکتر اما مستمر و پایدار آموزشی و حمایتی برای آموزش و تقویت نیروهای امنیتی افغان همچنان در این کشور حضور خواهد داشت. و اکنون با پیشرفت روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای امنیتی افغان، تلاش ها و برنامه کشورهای عضو ناتو برای تحقق این تعهد در حال انجام است. همه این تلاش ها یک چارچوب ثابت و پایدار امنیتی را ایجاد خواهد کرد که امنیت مردم افغانستان را تامین خواهد کرد و دولت افغانستان بر مبنای آن بیشتر تقویت خواهد شد.

هیچ تردیدی وجود ندارد و همه رهبران کشورهای عضو ناتو به این نکته اذعان دارند که روزهای سختی در پیش است. حملات اخیر از سوی سربازان افغان علیه همقطاران و مربیان خارجی شان موسوم به حملات "سبز علیه آبی" که قلب همکاری های امنیتی افغان-ناتو را هدف قرار می دهد، قطعا نگران کننده است. به همین دلیل، ما اقدامات و تدابیر مشخصی را به اجرا گذاشته ایم تا اطمینان بیابیم که از پتانسیل وقوع این حوادث در آینده کاسته خواهد شد.

اما زمانی که این موضوع را در پس زمینه بزرگتر و بصورت کلی مورد بررسی قرار دهیم، می بینیم که اکثریت قریب به اتفاق سربازان ناتو، با تجربه بسیار متفاوت از این خشونت ها و تجارب ناخوشایند، در کنار نیروهای امینتی افغانستان فعالیت می کنند. همه روزه، بیش از 100000 سربازنیروهای ائتلاف، با موفقیت در کنار بیش از 350000 تن از همتایان خود، شامل نیروهای امنیتی پولیس و اردوی افغان بدون حادثه ای کار می کنند.

اکثریت قریب به اتفاق، وجود رابطه محکم و همکاری را میان نیروهای افغان و خارجی تایید می کنند و بسیاری از این نیروهای داخلی و خارجی خود را دوست همدیگر می پندارند. آنها شانه به شانه هم نیروهای مسلح افغانستان و نیروهای بین المللی کمک به امنیت (آیساف)، برای ایجاد صلح پایدار و تامین ثبات و امنیت برای مردم افغانستان تلاش می کنند.

با همه اینها، هنوز هم چالش های زیادی در برابر ماموریت جمعی ما در این کشور قرار دارد. اما پیشرفت ها در گسترش، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و ایجاد نیروی ماهر و تخصصی، امری حتمی و قطعی است. ما در کنار دولت افغانستان این برنامه را اجرا خواهیم کرد؛ در حالی که افغان ها به صورت تدریجی و دوامدار مسئولیت ها را بر عهده می گیرند. ما همچنان به حمایت مالی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در دوره بعد از 2014 متعهد هستیم. به این دلیل و بسیاری از دلایل دیگر، من قویا بر این باورم که با وجود چالش های بسیاری که در برابر ماموریت ما در تامین ثبات و امنیت افغانستان قرار دارد، ما در افغانستان پیروز خواهیم بود.

دیدگاه شما