صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیامد بی توجهی به بامیان؛ افزایش نا امنی و کاهش اعتبار

-

پیامد بی توجهی به بامیان؛ افزایش نا امنی  و کاهش اعتبار

بامیان ازده سال گذشته به این سو یکی از آرام ترین و امن ترین ولایات کشور محسوب می شود؛ بگونه ی که حتی مقامات بلند پایه دولتی در حین سفر به این ولایت، بدون هیچ ترس و هراسی گشت و گذار می کنند و مردم نیز آسوده خاطر اما به زندگی سخت وتوام با چالشها و دشواریهای فراوان شان مصروف هستند.

به نظر می رسد اکنون علل و عوامل مختلف دست به دست هم داده تا این امنیت و ثبات را از بامیان نیز بگیرد؛ مخالفان مسلح یکی از این عوامل است که در این اواخر با عبور از مرز های شرقی و شمال شرقی این ولایت، دست به اقدامات مسلحانه می زنندکه در این اواخر تعدادی را در ولسوالی کهمرد این ولایت کشته و مجروح ساخته اند.

قبل از این نیز در سال گذشته میلادی، یک موتر زرهی سربازان نیوزلندی مستقر در بامیان، هدف مخالفان مسلح قرار گرفت و تلفاتی نیز برجای گذاشت. چندی پیش در سیمناری که در رابطه با تاثیرات نا امنی ها بر وضعیت بامیان برگزار شده بود، فعالان مدنی و نمایندگان مردم در شورای ولایتی از نا امن شدن مسیر بامیان وجدی ترشدن تهدیدها در مرزهای این ولایت و در نهایت سرایت نا امنی ها به داخل بامیان، ابراز نگرانی کردند و هشدار دادند که بی توجهی به این وضعیت و ادامه نا امنی ها، پیامدهای وخیم و ناگواری برجای خواهد گذاشت.

جایگاه بامیان در امنیت و همکاری با دولت
بامیان طی این ده سال به عنوان نماد و سمبول همکاری با دولت، قانون پذیری، عزم و اراده مردم برای ساختن افغانستان، در داخل و خارج از کشور مطرح بوده است؛ بخصوص مشارکت گسترده در مسایل حساس و سرنوشت ساز کشور، نمایش اعتراضات و نارضایتی نسبت به کم توجهی دولت از راههای مدنی و صلح آمیز، تلاش برای رشد فرهنگ و معارف و... از خصوصیات متمایز و برجسته شهروندان این ولایت است، هرچند که در مقابل، تبعیض آشکار، بی توجهی و کم لطفی مقامات حکومت افغانستان و نیز برخورد دوگانه و توجیه ناپذیر جامعه جهانی را نیز متحمل اند.

وجودآثار باستانی و تاریخی متعدد، طیبعت زیبا و جاذبه های توریستی با قدامت تاریخی نیز از عوامل دیگری است که بر شهرت و محبوبیت داخلی و جهانی آن افزوده است و ظرفیت های خوب و بالقوه ی که این ولایت برای جذب توریست و جهانگردان دارد، اهمیت آن را دوچندان می کند.

از این رو می توان گفت که بامیان تنها نقطه عطف در برخورداری از ثبات و امنیت مثال زدنی آن نیست، بلکه ابعاد مختلف فرهنگی و اقتصادی آن نیز به گونه ی، شدیدا با حیثیت واقتدار دولت گره خورده است؛ حیثیت و حرمتی که شکستن آن به معنایی لکه دار شدن حیثیت دولت افغانستان است و بیش ازپیش اعتبار و توانمندی دولت را زیر سوال می برد.

لزوم توجه جدی به بازسازی بامیان
علی رغم اینکه مردم بامیان با تمام وجود مکلفیت ها و مسئولیت های شهروندی خود را در دوره جدید به انجام رسانیدند، متاسفانه دولت در قسمت انجام مسئولیت ها و وظایف خویش در قبال این بخش از شهروندانش کاملا نا عادلانه رفتار کرده است.

به همین دلیل، طی سال های اخیر شاهد ابراز نا رضایتی و گلایه مندی شهروندان این ولایت از طروق مختلف اما مدنی و مسالمت آمیز بودیم. اما این اعتراضات هیچ گاهی به گوش دولت مردان نرفت و همچنان کم ترین توجهی به نیازها و اولویت های آنها نمی شود.

دستاوردهای تبلیغاتی مخالفان از ایجاد نا امنی در بامیان
مسلما مخالفان مسلح در صدد راه اندازی تبلیغات و جنگ روانی علیه دولت افغانستان است و تلاش می کنند تا توانمندی و اعتبار آن را بیش از پیش در نزد افکار عمومی و متحدان جهانی دولت افغانستان زیر سوال ببرند.

آنان برای رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی دریغ نمی ورزند و بخصوص سعی می کنند تا از نقاط قوت و ضعف دولت کمال استفاده را برده و به آن ضربه بزنند. به همین دلیل نا امن کردن تمام مناطق که از امینت کامل و یا نسبی برخورددار هستند، یکی از بزرگترین اهداف مخالفان مسلح است تا ثابت کنند که دولت افغانستان توان به عهده گرفتن مسئولیت های امنتیی را ندارد ونمی تواند امنیت مردم را تامین کنند.

در این میان، بامیان برای آنها از اهمیت خاص و ویژه ی برخورد دار است؛ زیر سوال بردن امنیت و ثبات بامیان به معنایی اثبات نا کامی و نا توانی حتمی نیروهای امنیتی داخلی است و این امر می تواند منجر به یاس و سرخوردگی جامعه جهانی، مردم و سربازان کشور از شرایط موجود و کاهش اعتبار دولت افغانستان شود.

ضرورت و اهمیت توجه به امنیت بامیان
در کنار توجه به بازسازی و حکومت داری خوب، لازم است که دولت جدیت و توجه لازم و فوری را برای حفظ ثبات و امنیت بامیان به کار بگیرد. به همان دلیل که گفته شد بامیان سمبول امنیت در کشور به حساب می رود، شکسته شدن وضعیتی امنیتی در این ولایت نیز به معنای زیر سوال رفتن توانایی، کفایت و مدیریت دولت افغانستان است.

وخیم شدن اوضاع امنیت؛ در واقع زیر سوال رفتن امنیت و ثبات مجموعه مناطق مرکزی است که بخش زیادی از مناطق امن کشور را تشکیل می دهند و این موضوع به همان میزان که بر دامنه و حجم نا امنی ها می افزاید، از لحاظ تبلیغاتی و نیز تقویت روحیه جنگجویان مخالف، برای آنان اهمیت فوق العاده ی دارد.

موفقیت و نفوذ مخالفان مسلح در مناطق امن مرکزی، در واقع پیروزی آشکار آنان در توسعه و گسترش جغرافیایی جنگ علیه دولت و به چالش کشیدن آن محسوب می شود و این امر قطعا پیامدهای سیاسی خوبی برای دولت نخواهد داشت. از این رو لازم است که به این هشدارها و نگرانی ها توجه جدی شود و قبل از این که مخالفان به ایجاد و تحکیم لانه های خویش در این مناطق بپردازند، تحرکات آنها در نطفه خفه شود.

نکته دیگر این که، دولت به علاوه توجه به مسولیت های امنیتی، به مسایل و موضوعات که قرار بود در کنار مسئولیت انتقال امنیت از جمله حکومت داری خوب بدانها بپردازد، توجه و انها را عملی کند تا مردم عملا به توان و صداقت دولت افغانستان باورمند شوند و احساس کنند که این دولت می تواند وظایف و مسئولیت های خود را پس از خروج نیروهای خارجی به درستی و خوبی ایفا نماید.

توجه به مناطق امن و ساحاتی که مردم همکار دولت هستند و در تامین امنیت با نیروهای امنیتی کشور کمال مساعی و تلاش خود را انجام می دهند، عملا باشندگان نقاط و مناطق مختلف را به سهم گیری و کمک به دولت ترغیب و تشویق می کنند و اعتماد زیر سوال رفته دولت در میان مردم به تدریج دوباره احیا خواهد شد.

اما در صورتیکه این مناطق همچنان محروم بمانند و دولت هیچ توجهی به مسئولیت های خویش در قبال مردم آنها نداشته باشد، یقینا نه تنها مخالفان مسلح بلکه عوامل و زمینه های دیگری نیز برای ایجاد مشکلات و چالشهای مختلف به صورت روز افزون سر بر می آورند و به تدریج پایه های دولت را سست و سست تر می کنند.

دیدگاه شما