صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ادامه رسوایی در خانه ملت

-

نزدیک به هشت سال می شد که مردم افغانستان با قانون شکنی ها و رسوایی های نمایندگان دور شانزدهم پارلمان افغانستان خو گرفته بودند و القاب زیادی از سوی مردم به انان داده می شد. اوج بی اعتمادی مردم به پارلمان زمانی شکل گرفت که نمایندگان دور قبلی می خواستند امتیازات مادام العمری برای خویش به تصویب برسانند. در آن زمان تصمیمات اعضای پارلمان تحت فشار افکار عمومی متوقف گردید و به تصویب نهایی نرسید. به همین خاطر اصطلاحات طنزآمیز و تلخ در مورد پارلمان و اعضای مجلس نمایندگان وارد ادبیات سیاسی و حتی وارد کوچه و بازار شد.
با شکل گیری مجلس دور هفدهم که انتخابات جنجالی آن در بیست و هشتم میزان سال 1397 برگزار شد، جنجال های جدیدی وارد صحن علنی مجلس شده است که تا کنون چیزی جز شرم و سرافکندگی برای مردم افغانستان در پی نداشته است. این جنجال ها زمانی به وجود آمد که انتخابات داخلی به منظور تعیین هیات اداری مجلس به نتیجه مشخص نرسید و اختلافات بر سر صحت و بطلان یک رأی میان نمایندگان به وجود آمد. بنا بود دیروز اعضای مجلس نمایندگان بر سر صحت و یا عدم صحت یک رای تعیین کننده که در آن یک نقطه رنگی وجود دارد، رای گیری کنند. اما روند رای گیری به تشنج کشانده شد و اعضای مجلس نمایندگان و طرفداران دو نفر کاندیدای ریاست به جان هم افتادند و گفته می شود که تعدادی از وکلا و محافظان مجلس نمایندگان زخم برداشته اند.
از نزدیک به یک ماه پیش که این جنجال برخاسته است هنوز فروکش نکرده و هم چنان متاسفانه به طرز شرم آوری ادامه دارد. از آغاز به کار دور هفدهم مجلس نمایندگان تا دیروز، رکیک ترین دشنام ها به طور علنی در صحن مجلس میان نمایندگان مبادله گردید. و به زنانی که در مجلس حضور داشتند و به ملت افغانستان اهانت های بزرگی صورت گرفت. کار به جایی رسید که برخی از نمایندگان ادعا کردند که یکی از کاندیدان ریاست مجلس نمایندگان برای بی اعتبار کردن آن نقطه در برگه رای، دو میلیون دالر مصرف کرده است و به دیگر نمایندگان رشوت پرداخت کرده است. این رسوایی به همین جا ختم نگردید، دیروز نیز در پی متشنج شدن وضعیت مجلس تعدادی از وکلا به اموال عمومی آسیب زدند و میز ریاست مجلس نمایندگان و چوکی های موجود را به پایین انداختند و شکستند.
کار دیروز نمایندگان به معنای واقعی کلمه یک رسوایی بزرگ و از نگاه حقوقی یک جرم مسلم بود. هیچ کسی و به هیچ بهانه ای حق ندارد به اموال عمومی آسیب برساند و آن ها را از بین ببرد. کاری که دیروز در صحن علنی مجلس توسط عده ای به نام نمایندگان مجلس انجام یافت و عاملان آن نیز برای همگان شناخته شده است، غیر اخلاقی و خلاف قانون بود که باید مورد پیگرد قرار گیرد.
از دیروز تا کنون هزاران نفر در پست هایی که در شبکه های اجتماعی گذاشته اند از یک شرمندگی و رسوایی بزرگ سخن گفته اند و اظهار داشته اند که نمایندگان دور هفدهم مجلس افغانستان رکورد رفتارهای غیر اخلاقی در پارلمان را شکسته اند و از این امر احساس شرمساری می کنند. برخوردهای لفظی و حتی فیزیکی در تمام مجالس دنیا تا حدودی رایج است و هر از گاهی در هر جای دنیا ممکن است چنین رفتارهایی از وکلا سر بزند. ولی آن چه در طی یک ماه اخیر در صحن علنی مجلس نمایندگان افغانستان صورت گرفته است به هیچوجه توجیه پذیر نبوده و نمی توان آن ها را به حساب منازعات پارلمانی گذاشت. واقعیت این است که دشنام ها و رفتارهای غیر اخلاقی تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان در روزهای گذشته تنها اخلاق و حوزه عمومی را مکدر نکرده؛ بلکه نفرت قومی و نفاق فرقه ای را بیش از گذشته تعمیق بخشیده است.
تقسیم بندی های قومی سال ها است که از مردم افغانستان قربانی می گیرد و سرنوشت ما را به تباهی کشانده است. غیریت سازی های قومی و منطقه ای تا کنون زیربنای نظام سیاسی افغانستان را ویران کرده و هرگز نگذاشته است که یک ثبات نسبی و تساهل قومی به وجود آید. اکنون نمایندگان مجلس نه تنها به این زخم ها مرهم ننهاده است؛ بلکه زخم قومیت و نفرت های قومی را هر چه زمان می گذرد بیشتر و عمیق تر می کند. امیدواریم در روزهای آینده اعضای مجلس نمایندگان به آرای مردم و اراده پاک آنان حرمت نهاده و سرنوشت مردم را بیش از این به بازی نگیرند.

دیدگاه شما