صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سخنانی که بر دل‌ها نشست

-

دیروز نامزد وزیر وزارت دفاع ملی در میان فرماندهان اردو برای نخستین بار در طی سالهای اخیر سخنانی را بر زبان آورد که از ذهن و ضمیر میلیونها شهروند این کشور حکایت میکرد. او حالت دفاعی و بهانه جویی های فرماندهان اردو را زیر سوال برد و تاکید کرد که دشمن را باید در لانه هایش از بین برد و دیگر معطل تصمیم خارجی ها نباید بود. او بر هماهنگی میان نهادهای امنیتی تاکید کرد و خواهان عمل از سوی نیروهای امنیتی در عرصه های دفاعی و امنیتی شد. اسدالله خالد هم چنین گفت که از این پس در برابر دشمن خشن خواهیم بود. سخنان پرجذبه و امیدبخش سرپرست وزارت دفاع ملی دارای زوایایی است که امید میرود هرچه زودتر در عرصه عمل نیز تحقق یابد.
نخستین زاویه این سخنان تا حدی شخصی است و مربوط به شخصیت اسدالله خالد میشود. او و امرالله صالح، نامزد وزیر وزارت امور داخله از چهره های امنیتی و سیاسی کشور هستند که دارای سوابق ضد طالبانی و ضد مداخله گران خارجی هستند. آنان در طی سال های گذشته نشان داده اند که به پای این باور خویش صادق نیز هستند. آقای اسدالله خالد در زمانی که رییس امنیت ملی بود، به دلیل همین خصیصه دشمن ستیزی مورد حمله انتحاری قرار گرفت و از نظر جسمی به سختی مجروح گردید. اکنون موضع تند و بی محابای نامزد وزیر وزارت دفاع ملی علاوه بر آن که نشان می دهد که او به راستی یک سیاستمدار متعهد کشور است، از نظر شخصیتی یک مبارز وطندوست و جانباز در راه وطن نیز است.
دومین نکته مهم در سخنان او این است که ذهنیت عمومی مردم افغانستان به شدت خواهان مقابله به مثل با دشمنان و تروریست ها است. همه بازی های سیاسی که در طول سال های گذشته به بهانه پروسه صلح صورت گرفت و دشمنان خونخوار مردم افغانستان به مثابه برادران ناراضی قلمداد گردیدند، نه تنها یک پالیسی غلط و در تضاد با منافع کلان مردم افغانستان؛ بلکه مخالف شعور جمعی و ذهنیت عمومی نیز بوده است. مردم از نخستین سال های شروع رفتار مسالمت آمیز حکومت در برابر طالبان از راه های مختلف مخالفت خود را با نرمش در برابر دشمن نشان دادند؛ اما متاسفانه هیچگاه این مخالفت ها و مطالبات جدی گرفته نشد و مورد توجه قرار نگرفت. واقعیت این است که با دشمنی که هر روزه خون مردم را می ریزد، باید مقابله به مثل کرد. دشمن بارها نشان داده است که به صلح کوچک ترین باوری ندارد. به همین خاطر در پی هر مذاکره ای یک حمله خونین تروریستی را سامان داده است. حتی با صراحت تمام اعلان نیز کرده است که سربازان و کارمندان دولتی را در هر جای کشور بیابند به قتل خواهند رساند. اکنون که وزیر جدید دفاع ملی با سخنان دلگرم کننده خود کلید مقابله به مثل را زده و خواهان خشونت در برابر دشمن خشن شده است، همگان باید از او حمایت کنیم.
نکته سوم و مهم در سخنان وزیر دفاع ملی این است که او خواهان قاطعیت و عمل از سوی نیروهای تحت فرمانش شده است. او گفته است که از فرماندهان ارتش طرحهایی با کاغذهای رنگین نمی خواهد؛ بلکه عمل می خواهد. این سخن درستی است که متاسفانه در گذشته آنقدر به این سخنان عمل نشده و به همین دلیل اعتماد عمومی به نهادهای امنیتی کاهش یافته است. در عین حالی که قاطبه مردم افغانستان از جان فشانی ها و ایثارگری های نیروهای امنیتی تجلیل و قدردانی می کنند و همواره پشتیبان نیروهای امنیتی خویش بوده اند، اما کمتر به گفته های مسولان و هیأت رهبری نهادهای امنیتی باور دارند. این موضوع یکی از مهم ترین عوامل بی اعتمادی میان مردم و دستگاه های دولتی بوده است. اکنون همانگونه که شخص وزیر دفاع از فرماندهان تحت امرش عمل خواسته است، مردم نیز منتظرند که رهبری جدید دو وزارت خانه مهم امنیتی کشور به سخنان دلگرم کننده شان عمل کنند و بدین ترتیب نام و یاد شان را در تاریخ این سرزمین و در ذهن مردم افغانستان جاویدانه بسازند.
زاویه مهم دیگر سخنان وزیر جدید دفاع ملی تقویت روحیه ملی در میان مردم افغانستان و روحیه بخشیدن به نیروهای شجاع امنیتی بود. این سخنان در حالی ابراز گردید که پراکندگی و بی اعتمادی عمومی به اوج خود رسیده است. بدون تردید ترغیب نیروهای امنیتی در از بین بردن دشمن و نوید شکست ابدی آن از سوی یک مقام بلندپایه امنیتی تاثیرمثبت و مستقیم بر روی روان جمعی مردم و روحیه سربازان در جبهه های جنگ دارد. سخنان وزیر دفاع از دل بر آمد و بر دل ها نشست. به همین خاطر دلگرم کننده و نویدبخش بود.
باز هم امیدواریم که این سخنان به کرسی حقیقت بنشیند. در آن صورت تمام مردم افغانستان همان گونه که قدردان نیروهای شجاع امنیتی بوده اند، سپاسگذار مسولان درجه اول سکتور امنیتی و در نهایت قدردان رهبری حکومت خواهند بود.

دیدگاه شما