صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

با انسجام و هماهنگی از چالش ها عبور کنیم

-

دهه محرم الحرام و مراسم روز عاشورا با همکاری نزدیک حکومت و مردم به خوبی و امنیت برگزار گردید. این مراسم در حالی برگزار شد که سطح تهدید امنیتی علیه هزاره ها و شیعه ها بسیار بلند رفته بود و گروه های تروریستی پیش از آن حملات خونینی را در مناطق غرب کابل انجام داده بودند. حمله بر آموزشگاه موعود و حمله بر ورزشگاه میوند از آخرین حملات تروریستی در این منطقه به شمار می رود. در این حملات، حدود هشتاد نفر شهید و بیش از صدو پنجاه نفر زخمی شدند.
به این دلیل، نگرانی مردم در دهه محرم و بخصوص ایام عاشورا و تاسوعا بیش از حد زیاد بود و مردم بارها از حکومت خواستند که امنیت مراسم دهه محرم در شهر کابل و سایر شهرها را تأمین کند. در شهر کابل علاوه بر این که ایستگاه های بازرسی پولیس زیاد شد و گشت های سیار پولیس در سرک ها و کوچه ها به صورت منظم به جریان افتاد، واحدهای امنیتی مردمی نیز در هر منطقه تشکیل شد تا در امنیت آن منطقه و شناسایی عوامل مشکوک با نیروهای امنیتی همکار و همگام باشند.
به یمن این جدیت و همکاری های نزدیک مردم با حکومت، ما توانستیم از یکی از خطرناکترین مرحله با امنیت تمام عبور کنیم. این همکاری ها مثال زدنی است و می تواند در آینده نیز از این ظرفیت برای تأمین امنیت مناطق استفاده شود. بدون شک حملات تروریستی در افغانستان از سوی کشورهای منطقه سازماندهی می شود و در پس هر حمله دست دشمنان مردم افغانستان قرار دارد که درراستای منافع خود، خون شهروندان بی گناه مردم افغانستان را می ریزند.
مورد حمله قرار گرفتن هزاره ها نیز یک طرح خطرناک دیگر از سوی دشمنان منطقوی افغانستان است که وحدت، همبستگی و برادری این مردم را هدف گرفته و برای ایجاد نفاق، تفرقه و تضاد میان پیروان مذاهب شیعه و سنی راه اندازی می شود.
حکومت افغانستان همانطوری که وظیفه دارد تا امنیت شهروندان را در هر شرایطی و بخصوص در شرایط ویژه و حاد بگیرد، تا هنوز تلاش های خود را در این راستا به کار گرفته؛ اما متأسفانه زیاد مؤفق نبوده است. از اینرو می طلبد تا مردم و حکومت راهکارهای جدید تر و کارسازتری را برای امنیت مناطق ویژه و در معرض خطر روی دست بگیرد.
روز عاشورا رییس جمهور کشور و سرور دانش معاون رییس جمهور در «مسجد رسول اکرم» در منطقه دشتبرچی شهر کابل حضور یافتند و در میان باشندگان این محله ضمن اشتراک در مراسم عزاداری حسینی و غمشریکی با خانواده های شهداء، به خواست های مردم از نزدیک گوش دادند و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار دادند. دراین مراسم رییس جمهور نیز بر مسأله اختلافات مذهبی اشاره کرد و تأکید کرد که حمله بر هزاره ها، حمله بر مردم افغانستان و وحدت ملی مااست.
این مسأله عمق توطئه علیه مردم افغانستان را به صورت واضح نشان می دهد. دشمنان منطقوی مردم افغانستان به خاطر دسترسی به منافع خارجی شان این گونه حملات را سازماندهی می کنند، تا امنیت و وحدت ملی ما را خدشه دار سازند. آنچه که به مردم برمی گردد و به عنوان مسؤلیت شهروندی روی دوش ما می افتد، این است که باید در برابر این گونه توطئه ها هوشیار باشیم واجازه ندهیم نا آگاهانه و از روی احساسات به همان دامی بیافتیم که دشمنان برای ما پهن کرده اند. استخبارات کشورهای منطقه برای ایجاد نفاق و ناامنی و تشدید خصومت های اجتماعی، تنها به جنبه های فیزیکی حملات توجه ندارند؛ مهمتر از آن جنبه های روانی قضیه است که به صورت اساسی روی آن تمرکز می کنند تا روح و روان مردم را ناخواسته به سمت اهدافی بکشانند که دشمنان می خواهند به آن برسند.
حمایت حکومت از مردم و پشتیبانی و همکاری مردم با حکومت، تنها راه حل معضلات و دشواری هایی است که امروز برای مردم افغانستان به وجود آمده است. ما نباید اجازه دهیم که اختلافات سیاسی، سبب تضعیف و ازهمپاشی وحدت و امنیت ملی ما گردد. اگر وحدت و امنیت نباشد؛ بدون شک دیگر افغانستان و مردم افغانستان نیست. هیچ شخص و سازمانی نمی تواند در سایه اختلاف و کشمکش های قومی و مذهبی به عزت و سرفرازی برسد. عزت ما و اقتدار ما در استقلال و همسویی ملی و دفاع مشترک از منافع جمعی ما است. همانطوری که در ایام محرم با همکاری نزدیک مردم و نیروهای امنیتی توانستیم بر چالش نا امنی پیروز شویم، در آینده نیز می توانیم از چالش های امنیتی، اجتماعی و اقتصادی مؤفقانه عبور نماییم.

دیدگاه شما