صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تهدید پاکستان از سوی آمریکا در آغاز سال جدید

-

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا دیروز در صفحه تویتری خود نوشت که پاکستان سال ها است که آمریکا را فریب داده و میلیاردها دالر نیز به عنوان کمک از این کشور دریافت کرده است. در حالی که به گفته ترامپ این کشور هیچ همکاری در قبال کمک های هنگفت ایالات متحده به خصوص در زمینه مبارزه با تروریسم انجام نداده است.
به نوشته رییس جمهور ترامپ این موضوع را نیز باید اضافه کرد که پاکستان نه تنها ایالات متحده بلکه همه کشورهای منطقه و جهان را تا کنون فریب داده و هم چنان بر فریب کاری های خویش اصرار دارد. سال ها است که  مسولان پاکستانی به صورت رسمی می گویند که تروریست ها در خاک این کشور لانه امن ندارند و علیه هیچ کشوری از خاک پاکستان حملات انتحاری و تروریستی طراحی و اجرا نمی شود. در حالی که حضور تروریست ها در خاک پاکستان و حمایت مالی، تسلیحاتی و نظامی این کشور به گروه های افراطی مثل آفتاب روشن است و کسی در این مورد تردید ندارد. همه نشانه ها  و علایم نیز حاکی از این موضوع است. طی سال های گذشته تقریبا تمام رهبران طالبان و القاعده که کشته و یا دستگیر شده اند در خاک پاکستان حضور داشته اند و در همان جا مورد حمله قرار گرفته اند. 
تقریبا تمام حملات انتحاری که تا کنون در افغانستان اجرا شده است، عاملان آن ها از خاک پاکستان وارد افغانستان شده اند و در این کشور آموزش دیده اند و در همان جا نیز تجهیز و تسلیح گردیده اند. مقامات افغانستان بارها به این موضوع اشاره کرده اند و تردیدی در این نیست که تروریست ها از کجا حمایت می شوند و حملات انتحاری در کجا طراحی می گردد.
به نظر می رسد اظهارات تند و بی سابقه دونالد ترامپ علیه پاکستان پس از اعلان استراتژی جدید این کشور در جنوب آسیا و افغانستان، نشانه  جدی بودن تغییرات در سیاست ایالات متحده در برابر پاکستان است. گفته می شود که در آغاز شکل گیری قیام مجاهدین علیه تجاوز شوروی به افغانستان، توافقاتی میان استخبارات آمریکا و پاکستان صورت گرفته بود مبنی بر این که پاکستان تمام حوزه نفوذ خویش را به منظور ضربه زدن به شوروی در اختیار آمریکا قرار می دهد. اما در برابر آن توقع پاکستان این بوده است که این کشور در باره افغانستان و تصمیمات مربوط به آن اختیار تام داشته باشد. اکنون این اختیار به نظر می رسد با حضور رییس جمهور جدید در کاخ سفید با چالش مواجه شده است.
ایالات متحده در برابر پاکستان پس از روی کار آمدن ترامپ در آن کشور، دو گام مهم برداشته است که اعلان استراتژی جدید در باره جنوب آسیا و افغانستان یکی از آن ها است. در این استراتژی برای نخستین بار رییس جمهور آمریکا، پاکستان را متهم به حمایت از تروریسم کرد و در همان زمان نیز گفت که اصلا قابل تحمل نیست که ایالات متحده آمریکا میلیاردها دالر را به پاکستان بپردازد؛ ولی این کشور از آن پول در راستای تقویت تروریسم استفاده کند و در واقع سربازان آمریکا را در خاک افغانستان مورد حمله قرار دهد.
دومین گام مهم سخنان دیروز رییس جمهور ترامپ است که تکرار موضع گیری قبلی اش، اما با لحن بسیار تندتر است. اگر استراتژی واقعی ایالات متحده در برابر پاکستان به اندازه ای تغییر کرده باشد که رییس جمهور آن کشور در باره متحد قدیمی خود ابراز داشته است، باید شاهد تحولات مهم و جدی در روابط دو کشور و هم چنین شاهد تحولات مثبت در راستای مبارزه با تروریسم باشیم.
علی رغم انعکاس واقعیت های آشکار در استراتژی جدید ایالات متحده و هم چنین انعکاس استراتژی جدید در سخنان دیروز ترامپ، اما تا کنون متاسفانه اقدامات عملی علیه پاکستان به عنوان حامی اصلی تروریسم در منطقه صورت نگرفته است. جبهه ضد تروریسم به رهبری آمریکا اگر واقعا می خواهد ریشه های تروریسم در منطقه خشکانده شود و این ویروس خطرناک هر روز نقاط دیگر جهان را آلوده نسازد، باید تکلیف خود را با پاکستان روشن کند. زیرا پاکستان منبع اصلی تولید این ویروس است.
واقعیت این است که پاکستان سال ها است نه تنها ایالات متحده بلکه همه جهان را فریب داده است. اما هیچگاه در عمل علیه آن کشور اقدامات جدی صورت نگرفته است. از این که رییس جمهور آمریکا در نخستین تویت خود در آغاز سال 2018 به این موضوع مهم توجه کرده است، معلوم می شود که او در عملی کردن استراتژی جدید ایالات متحده جدی است. این جدیت برای مردم افغانستان نیز امیدوارکننده است. اما باید منتظر ماند و دید که ایالات متحده در برابر سرکشی های متحد قدیمی خود در منطقه و تمویل و تجهیز تروریسم از سوی این کشور، چه رفتاری خواهد داشت.

دیدگاه شما