صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکومت و الزامات امنیتی پایتخت

-

دیروز وزارت داخله اعلام کرد که از وقوع یک حمله انتحاری در کابل که قرار بود با یک موتر باربری انجام شود، جلوگیری شده است. درخبرنامه این وزارت آمده است که یک حمله کننده انتحاری قصد داشت یک موتر نوع مزدا را که مملو از مواد انفجاری بود، به نقطهای از شهر کابل منتقل کند.
این وزارت گفته که حوالی ساعت ۱۲ شب یکشنبه این موتر قبل از رسیدن به هدف توسط نیروهای پلیس شناسایی و راننده آن بازداشت شد. به گفته این نهاد، نیروهای پلیس این «تروریست» را در حوزه پنجم شهر کابل شناسایی کرده است.
در این رابطه چند موضوع حایز اهمیت است که باید به آنها توجه جدی صورت بگیرد:
1- قدردانی از نیروهای امنیتی که در کشف این محموله بزرگ مواد انفجاری نقش داشته اند و اعطای یک رتبه فوق العاده به آنها از سوی رییس جمهور یک کار نیک است که باید از آن استقبال شود. یکی از مسایلی که در بالا بردن ظرفیت و کارایی یک اداره نقش مهم ایفا می کند، اجرای فرهنگ مکافات و مجازات در ادارات است. یعنی کارمندانی که مخلصانه و مسؤلانه کار می کنند و در بهبود کارهای اداره مؤثر واقع می شوند، باید از سوی اداره مورد تشویق قرار بگیرند و برعکس کسانی که از شایستگی لازم برخوردار نیستند و توانایی پیشبرد کارهای اداره را در حیطه مسؤلیت شان ندارند و یا با باندهای فساد همکار و همگام می باشند، باید مطابق قوانین از امتیازات آنها کاسته شود و رتبه آنها تنزل یابد و در بدترین حالت به سارنوالی معرفی گردند.
این امر متأسفانه تا هنوز در ادارات ما مورد توجه مسؤلان قرار نگرفته است و در برخی حالات مکافات و مجازات کارمندان نه بر مبنای اصل شایستگی که بیشتر بر مبنای سلیقه¬ و یا وابستگی های خانوادگی، منطقه¬ای و قومی افراد صورت گرفته که این مسأله نه تنها به بالا بردن کارایی اداره کمک نکرده که سبب یأس و دلسردی کارمندان لایق اداره نیز گردیده است.
بنابراین همانطوری که تشویق و ترغیب کارمندان شایسته و متعهد در بلند بردن کارایی اداره مؤثر می باشد، به همان اندازه مجازات کارمندان فاسد و ناکارآ و پاکسازی آنها از بدنه ادارات حایز اهمیت می باشد.
2- کشف این محموله از حوزه پنجم امنیتی پولیس زنگ خطر جدی را نسبت به وضعیت این حوزه و گسترش فعالیت هراس افگنان در آن به صدا در می آورد. در یک سال گذشته این چندمین بار است که کارخانه های ساخت انواع مین و واسکت های انتحاری، موترهای مملو از مواد انفجاری در این منطقه کشف و چندین عامل انتحاری دستگیر گردیده است.
چند ماه قبل یک انبار اسلحه، مهمات و دستگاههای ساخت انواع مین با تجهیزات و وسایل لازم در فعالیت های تروریستی، موتر زرهی و موتر ترافیک در یک مکتب خصوصی در خوشحال مینه مربوط حوزه پنجم امنیتی کشف شد.
همه رویدادها و نشانه ها حکایت از آن دارد که هم اکنون این ناحیه به منطقه امن برای فعالیت های تروریستی و به ذخیره گاه اسلحه و مهمات گروه های طالبان، داعش و شبکه حقانی و یک منطقه تهدید برای شهر کابل و شهروندان آن تبدیل شده است. گفته می شود که برخی از نمایندگان سابق پارلمان و مقامات دولتی نیز در نقل و انتقال مواد و تجهیزات تروریستی دست دارند.
به این دلیل باید نهادهای امنیتی و کشفی توجه ویژه خود را به این منطقه مبذول داشته و سرنخ افزایش فعالیت های تروریستی در این ناحیه را پیدا کرده و با عواملی که با گروه های تروریستی در این منطقه همکاری دارند، به صورت جدی برخورد نمایند و اجازه ندهند که این حوزه شهر کابل به یک منطقه سبز برای تروریستان و منطقه سرخ تهدید برای شهروندان کابل بدل شود.
3- مسأله سوم ورود محموله های بزرگ مواد انفجاری در کابل است. این محموله ها چگونه وارد کابل می شوند؟ و از پوسته های بازرسی چگونه عبور می کنند؟ با آن که چندی قبل وزارت داخله اعلام کرد که چهار مسیر اصلی ورودی کابل به دستگاه های اسکن مجهز شده اند، با آن هم موترهای مملو از مواد و سلاح چطور از این ایستگاه ها عبور کرده و وارد شهر کابل می شوند؟
البته یکی از چالش های عمده در ایستگاه های بازرسی وجود فساد است. باندهای مافیایی و تروریستی با ساخت و باخت با مسؤلان ایست های بازرسی، می توانند به راحتی محموله های انفجاری و قاچاق را وارد کابل نمایند.
در این رابطه نهادهای کشفی و استخباراتی باید فعال باشند و با گماردن افراد در پوسته های بازرسی و با گشت های سیار و نظارت از چگونگی بازرسی موترها، جلو فساد را گرفته و از ورود محموله های انفجاری در کابل جلوگیری نمایند.
علاوه بر آن باید ظرفیت مسلکی نیروهای پولیس در گلوگاه های ورودی شهر کابل تقویت شود و دستگاههای اسکن همانند سایر دستگاههای بزرگ و گران قیمتی که در ادارات مختلف بلا استفاده باقی مانده اند، به صورت یک دکور در ایستگاه های بازرسی باقی نمانند و برای بازرسی کالا ها و محموله ها مورد استفاده قرار بگیرند. کنترل راههای فرعی کابل هرچند به صورت 24 ساعته شاید ممکن نباشد، اما همین که این مسیر ها در دید پولیس و نیروهای کشفی و استخباراتی قرار بگیرد، سبب کاهش ضریب تهدیدها برای پایتخت خواهد شد.

دیدگاه شما