صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عملکرد خوب نهادهای امنیتی و امیدواری های آینده

-

امسال در اکثر شهرهای کشور از جمله شهرهای مزار شریف، هرات، بامیان، غزنی، قندهار، هلمند، هرات و دیگر مناطق کشور آیین های عزاداری با نظم و ترتیب خوبی انجام پذیرفت. تدابیر شدید امنیتی در شهرهای مختلف کشور برای جلوگیری از حملات دهشت افکنی در روز عاشورا از سوی مسوولان امنیتی با عث شد که هزاران سرباز امنیتی در نقاط مختلف شهرهای کشور جابه جا شوند. مسوولان امنیتی در کابل، امسال نیز با تشکیل یک کمیته امنیتی خاص، تلاش کردند تا از وقوع هر نوع حمله تروریستی بر عزاداران جلوگیری کنند.

امسال امنیت خوبی در سراسر کشور برقرار بود و این نشان از قوت و توانایی نیروهای امنیتی و نهاد های مربوطه دارد. از همه مهمتر این که در عاشورای امسال مردم مسلمان افغانستان مانند سالهای گذشته اعم از اهل تشیع و تسنن در کنار هم از روز شهادت نواده رسول گرامی اسلام تجلیل کردند و به تمامی جهان نشان دادند که این مردم از اختلاف و تفرقه و تشتت بدور اند.

در حقیقت نقاط قوت و مثبت زیادی در برگذاری آئین های محرم امسال دیده می شود که قابل یاد آوری و توجه است  زیرا می تواند مایه عبرت خوبی برای همگان در برگذاری چنین مراسم های در سالهای آینده باشد. تامین امنیت شهروندان اقدام ارزشمندی بود که باید از نیروهای امنیتی کشور بدلیل آنکه توانستند مانع بروز فجایع در کشور شوند و نگذارند با این اقدامات آتش اختلاف و تنش در کشور شعله ور شود قدردانی کرد. این نشان می دهد که نیروهای امنیتی کشور اگر بخواهند می توانند امنیت مراسم های این چنینی در کشور را تامین کنند و چنین توانایی در این نیروها وجود دارد. بنا بر این انتظار آن است که در آینده نیز شاهد همین نوع جدیت و تلاش از جانب نهادهای امنیتی کشور در تامین امنیت شهروندان در تمامی عرصه ها بویژه انتخابات ریاست جمهوری آینده  باشیم.

حضور شهروندان کشور در کنار هم برای برپایی مراسم های مذهبی و دینی یکی از بی نظیر ترین جلوه های آیئن های محرم در افغانستان است که شاید در تمام جهان اسلام بی نظیر باشد. این نوع مشارکت همگانی می تواند فرصت های خوبی را برای تقویت و همدلی ملی در کشور بوجود بیاورد و خطبا و واعظانی که در این مراسم ها سخن می کنند باید بر تقویت وحدت و همدلی ملی در کشور بیش از هر چیزی دیگری تاکید کنند. این نوع مشارکت همدلانه و برادرانه شیعه و سنی در کنار هم نشان میدهد که مردم افغانستان مردمی متمدن، با فرهنگ و خردمندی هستند که اهل تساهل و مدارا و همپذیری اند. این مردم را اگر به حال خودشان بگذارند هیچ گاهی به خشونت و کشتار و ترور باور ندارند و بجای آن به مدارا و تساهل و همپذیری خردمندانه و همدلانه بیشتر باور مندند. حضور پرشور این مردم در مراسم ها و آئین های محرم گواه روشن بر این مدعا است

یکی از نکات جالب توجه و مثبت در برگذاری آئین های محرم در کشورما، برخی برنامه ها و مراسم های است که اخیرا رسم شده است و می تواند برای کشورهای دیگر نیز مایه الگو باشد. رعایت حقوق شهروندی در برگذاری این مراسم ها از سوی برگذاری کنندگان این آیئن ها، توزیع شیرو شربت و خرما برای مردم و بویژه هزاران کودک فقیر و خیابانی کشور از جانب برگذار کنندگان این مراسم ها یکی از زیبا ترین جلوه های مراسم محرم در کشور است.  طرح اهدای خون در این ایام یکی از بهترین برنامه ها است که باید مورد توجه رسانه ها و مسئولین و مردم قرار بگیرد.

دیدگاه شما