صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولین گروه از نظامیان آمریکایی به کابل رسیدند

اولین گروه از نظامیان آمریکایی به کابل رسیدند

منابع رسمی آمریکایی تایید کردهاند که اولین گروه از نیروهای آمریکایی به کابل رسیدهاند و آنان قادر خواهند بود که روزانه هزاران نفر را از کابل خارج کنند.
همچنین منابع رسمی گفتهاند که بامداد دیروز در پرواز ویژهای از هرات به کابل، مقامهای دولتی که به دست طالبان افتاده بودند به پایتخت منتقل شدهاند.
یک مقام رسمی دولت افغانستان گفت شب شنبه مقامهای ولایتی هرات ساعت ۱:۲۰ دقیقه بامداد با یک پرواز ویژه به کابل منتقل شدند.
روز گذشته محمد اسماعیل خان، از فرماندهان جهادی افغانستان نیز به اسارت طالبان در آمد ولی دیروز یک مقام رسمی گفت که او در پرواز بامداد دیروز نبوده است. محمد اسماعیل خان و چند مقام دولتی در هرات به اسارت طالبان درآمدند
پیشروی سریع طالبان و هشدار قدرتهای جهان
ورود اولین نظامیان آمریکایی به کابل زمانی صورت میگیرد که شهر پل علم مرکز ولایت لوگر در همسایگی کابل به دست طالبان افتاده است. شهری که فقط ۱۷ کیلومتر با کابل فاصله دارد. وزارت دفاع آمریکا گفته که سه هزار نظامی را تا آخر هفته به کابل اعزام خواهد کرد.
گفته شده سفارت آمریکا در افغانستان به کارکنانش گفته آماده از بین بردن اسناد و مدارک و تجهیزات حساس باشد.
جان کربی، سخنگوی کاخ سفید گفته که کابل، پایتخت به نظر نمی رسد که با تهدید آنی گروه طالبان مواجه باشد ولی طالبان تلاش دارند تا این شهر را محاصره کنند. او گفته که آمریکا نگران روند پیشرفت گروه طالبان است.
جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز با مقامهای ارشد امنیتی این کشور دیدار کرده و گفته است هنوز به این اعتقاد است که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تصمیمی درست بوده است. اما با پیشروی طالبان در روزهای اخیر او با انتقادهایی روبرو بوده است.
نگرانی سازمان ملل از وضعیت افغانستان
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز از وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که وضعیت در حال خارج شدن از کنترل است و عواقب آن برای غیر نظامیان ویرانگر خواهد بود.
به گفته او درگیری در مناطق شهری به دلیل تراکم جمعیت زیاد به معنی این خواهد بود که شهروندان هزینه زیادی را خواهند پرداخت.
قبل از این نیز سازمان ملل اعلام کرده بود که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان از ماه مه تاکنون تلفات غیر نظامیان در این کشور افزایش یافته است.
همچنین سازمان ملل از کشورهای همسایه افغانستان خواسته که مرزهای خود را باز نگهدارند.
برنامه جهانی غذا هشدار داده که کمبود غذا در افغانستان به مرحله وخیم رسیده است. تامسون فیری، سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته که وضعیت کنونی افغانستان تمام نشانههای وقوع یک فاجعه انسانی را دارد.
وضعیت نگران کننده آوارگان داخلی
وضعیت آوارگان افغانستان نیز در روزهای اخیر نگران کننده توصیف شده است، شمار زیادی از آوارگان جنگ به کابل پناه آورده و در پارکها، خیابانها و فضاهای سرباز زندگی میکنند.
به گزارش سازمان خیریه نجات کودکان، حدود ۷۲ هزار کودک در میان آوارگانی هستند که در روزهای اخیر به پایتخت پناه بردهاند.
نیلاب مبارز، رئیس عمومی هلال احمر افغانستان به بی بی سی گفته که شمار بیجاشدگان هر روز در حال افزایش است. به گفته او وضعیت کودکان و زنان حامله بیش از همه نگران کننده است.
گروه طالبان نیز در یک اعلامیه از کارکنان غیرنظامی خواستهاند که در مناطق تحت تسلط این گروه به کارهایش مطابق قبل ادامه دهند.
با توجه به این اعلام هنوز نگرانی از وضعیت در میان مردم بخصوص زنان وجود دارد. زنان کارمند گفتهاند به دلیل ترس نتوانسته اند از خانه خارج شوند.
در همین حال، اتحادیه استادان دانشگاه های افغانستان از طرف های درگیر جنگ خواسته اند که در جریان درگیریها مراکز آموزشی و تحصیلی را تخریب نکنند و نگذارند روند آموزش مختل شود.