صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست امور مهاجرین نیمروز: به زودی برای بیجا شدگان کمک توزیع می شود

ریاست امور مهاجرین نیمروز:  به زودی برای بیجا شدگان کمک توزیع می شود

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان از انتقال کمکها به متضررین سیلاب‌‌های اخیر در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان خبر داد.
در این سیلابها که چهار روز پیش در روستای میدریش این ولسوالی سرازیر شد، دهها نفر کشته و دهها منزل مسکونی تخریب شده است.
عبدالله ولیزاده، مشاور مطبوعاتی این وزارت روز دوشنبه (۱۱ اسد) به صدای امریکا گفت که این کمکها شامل، خیمه، ترپال و کمپل برای ۲۲۳ خانواده سیلابزده در این ولسوالی است که از سوی این وزارت در نظر گرفته شده است.
قرار است این کمکها از سوی سازمان بینالمللی مهاجرت به محل انتقال و باشندگان آن توزیع شود.
این وزارت میگوید که این منطقه در اختیار گروه طالبان است و به همین دلیل حکومت و سازمانهای خیریه در روزهای اخیر نتوانستند، به متضررین این رویداد طبیعی کمک کنند.
بر اساس آخرین معلومات وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان، در اثر سرازیر شدن این سیلابها، تا کنون ۱۱۳ نفر جان باخته و حدود ۷۰ تن دیگر زخمی شده اند.
آقای ولیزاده همچنین گفت که هنوز هم روند بیرون کشیدن اجساد از زیر آوارها جریان دارد.
او اضافه کرد که در این سیلابها، ۱۷۳ منزل مسکونی به گونۀ کامل تخریب شده است.

شماری از خانوادههای بیجا شده از اثر ناامنی ها در ولایت نیمروز، از وضعیت بد اقتصادی شکایت دارند و حکومت و نهادهای امداد رسان خواستار کمک اند؛ اما منابع محلی از آغاز توزیع کمک ها برای آنان خبرمی دهند.
پس از افزایش ناامنی ها در کشور، ده ها خانواده از ولسوالی دل آرام، چخانسور و خاشرود به شهر زرنج مرکز این ولایت  پناه آورده اند.
اما مسئولان ریاست امور مهاجرین نیمروز گفتند که از آغاز سال روانُ بیش از دو هزار خانواده از ولسوالی های ناامن نیمروز و ولایات همجوار به این ولایت کوچ کرده اند.
این خانواده ها در نواحی مختلف شهر زرنج زیر زخیمه و یا خانه های کرایی زندگی می کنند و می گویند که همه دار و ندار شان را به محلات بود و باش شان مانده و به شهر زرنج آمده اند.
عبدالستار حسینی باشنده ولسوالی خاشرود که در نتیجه سقوط این ولسوالی به دست طالبانُ به شهر زرنج فرار کرده، ګفت که در نتیجه جنگ میان دولت و گروه طالبانُ خانه اش تخریب شد و اکثر وسایل خانه اش از بین رفتند.
وی در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت: «زندگی بسیار سخت داریم فعلا به یک خانه کرایی به سر میبریم صاحب خانه صبح و شام کرایه خانه خود را یاد می کند، دولت هم به قصأ ما نیست ما بی سرپناه هستیمُ کسی را نداریم که غم ما را بخورد.»
موصوف که یگانه نان آور خانوادأ ده نفره اش می باشد افزود که در خاشرود مصروف کار دهقانی بود و حالا شهر زرنج بیکار است و با مشکلات زیادُ شب و روز شان را سپری می کند.
حسینی گفت که در حال حاضر یک خانۀ دو اتاقه را ۱۵۰۰ افغانی به کرایه گرفته و پرداخت این کرایه نیز برایش دشوارمی باشد.
وی از حکومت و نهادهای امداد رسان خواست که برای شان کمک های خیریه را هرچه زودتر برسانند.
در همین حال، عبدالعزیز که از یکماه می شود، از ولسوالی چخانسور به شهر زرنج پناه آورده است، گفت که اگر به وضعیت زندگی اش توجه نشود، کودکانش از بین خواهند رفت.
عبدالعزیز با سه فرزند، خانم و مادرش که در ناحیه دوم شهر زرنج در یک خرابه خیمه زده و زندگی می کند، گفت: «روزگار خوب نداریم، در ولسوالی خود دهقان کار بودم، حالا اینجا بیکار استیم، نان روز و شب خود را نداریم، باید به ما توجه جدی صورت بگیرد و سرپناه داده شود.»
موصوف که خواستار کمک های عاجل می باشد، گفت: «اگر برای ما کمک ها نرسد، ممکن اولادهای ما از گرسنگی تلف شوند.»
در همین حال، عتیق الله نورزاد مسئول شبکه نهادهای مدنی در نیمروز، به پژواک گفت که در این اواخر نا امنی هایی که در سطح ولسوالی ها وجود دارد و حمله هایی که در ولسوالی های دلارام، خاشرود و چخانسور صورت گرفته است، شمار زیادی خانواده ها مجبور به ترک محلات شان شده اند.
وی این وضعیت را نگران کننده خوانده افزود که برای این خانواده ها کمک های عاجل صورت گیرد.
به گفته منبع، اخیراً جهت رسیدگی به این بیجا شده ها، کمیته ای متشکل از نمایندگان سره میاشت، ریاست مبارزه با حوادث طبیعی و  نماینده مقام ولایت تعین شده؛ اما تاحالا برای شان کمک ها  صورت نگرفته است.
همچنان حاجی گل احمد احمدی معاون شورای ولایتی شهر زرنج، به پژواک گفت: «جنگ در تمام افغانستان وجود دارد و مردم در تمام ولایات از ولسوالی هایی که به دست طالبان سقوط می کند، به محلات امن کوچ می کنند.»
به گفته او در ولایت نیمروز نیز ده ها خانواده از ولسوالی های خاشرود و چخانسور به شهر زرنج کوچ کرده اند که از  وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند.
محمد احسان وصال آمر مالی و اداری و سرپرست ریاست امور مهاجرین ولایت نیمروز، به آژانس خبری پژواک گفت که به دلیل بدترشدن وضعیت امنیتی، رقم بیجا شدگان داخلی در تمام ولایت های کشور درحال افزایش است.
وی نیز تایید کرد که وضعیت بیجا شدگان خوب نیست و همه آنان نیازمند کمک ها می باشند.
موصوف خاطرنشان کرد که این ریاست، در حال جمع آوری آمار بیجا شده ها می باشد و به زودی برای آن برنامه توزیع کمک ها آغاز خواهد شد.  وی افزود از اول سال جاری تا اکنون، ۲۲۰۰ خانواد از ولسوالی های نا امن این ولایت و ولایت های همجوار به ولایت نیمروز آمده اند که برای یک تعداد، کمک ها توزیع شده است.