صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میدان هوایی قندهار هدف حملات راکتی طالبان قرار گرفت

میدان هوایی قندهار هدف حملات راکتی طالبان قرار گرفت

میدان هوایی قندهار با چندین راکت که از سوی طالبان شلیک شده است، هدف قرار گرفت.
مسعود پشتون، رئیس میدان هوایی بین المللی احمد شاه بابا در ولایت قندهار به خبرگزاری فرانسه گفت که در خط پرواز این میدان هوایی دو راکت اصابت کرده است. همه پروازها از این شهر لغو شده است. اما کار تعمیر میدان آغاز گردیده و می توان انتظار داشت که در جریان روز یکشنبه (۱ آگست ۲۰۲۱) دوباره پرواز ها از سر گرفته شوند. حمله راکتی توسط مقامات میدان هوایی کابل تأیید شده است. میدان هوایی قندهار نقش اساسی در دفاع از شهر در برابر طالبان ایفا می کند.
از آغاز هفته به این طرف، افراط گرایان و نیروهای دولتی در حومه شهر هرات در غرب و در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در جنوب کشور می جنگند. مقامات و ساکنان حومه هرات از درگیری بین نیروهای دولتی افغانستان و جنگجویان طالبان در آخر هفته خبر دادند. صدها نفر خانه های شان را ترک کرده و تلاش دارند در نزدیکی مرکز شهر سرپناه امنی برای شان پیدا کنند. هرات سومین شهر بزرگ افغانستان با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است.  عبدالصبور قانع والی هرات اعلام کرد، بیشتر درگیری ها در ولسوالی های انجیل و گذره اتفاق افتاده است. وی گفت: «ما با احتیاط پیش می رویم تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کرده باشیم.»
روز شنبه نیروهای امنیتی افغانستان حمله هوایی را بالای یک شفاخانه کوچک در جنوب شهر لشکرگاه در ولایت هلمند انجام دادند. بر اساس اطلاعات رسمی، این شفاخانه قبلاً توسط طالبان تصرف شده بود. به گفته یک مقام دولتی، در این حملات یک نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند و شفاخانه کاملا تخریب شده است. عطاءالله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند به خبرگزاری فرانسه گفت: «درگیری ها در شهر ادامه دارد و ما از نیروهای ویژه خواستار کمک شدیم.» حلیم کریمی، یکی از اهالی لشکرگاه، وضعیت این شهر را «وحشتناک» توصیف کرده می گوید: «من نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد.»
به گفته کارشناسان، تصرف یکی از مراکز شهری مهم افغانستان توسط طالبان دینامیک درگیری ها را به نفع تندروان تغییر می دهد. ناظران می ترسند که طالبان پس از خروج کامل نیروهای ناتو بتوانند قدرت را در کابل به دست بگیرند. در حال حاضر گفته می شود که تقریباً نیمی از حدود ۴۰۰ ولسوالی در افغانستان تحت کنترول طالبان قرار دارد.