صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اداره تنظیم امور آب: کار ساخت 44 بند آب در سال جاری آغاز می‌شود

اداره تنظیم امور آب:  کار ساخت 44 بند آب در سال جاری آغاز می‌شود

اداره ملی تنظیم امور آب کشور اعلام کرده است که در سال جاری خورشیدی، کار ساخت 44 بند آب در نقاط مختلف کشور آغاز خواهد شد. این اداره روز سهشنبه 17 حمل با نشر خبرنامهای گفته است که شرایط و زمینه احداث این ۴۴ بند در ۲۱ ولایت کشور فراهم است و مطالعات امکان سنجی و دیزاین تفصیلی این بندها به مرحله نهایی رسیده و قرار است قراردادهای اعمار هر یک از این بندها به گونه جداگانه، در ماه ثور سال روان امضا شود.
در خبرنامه نوشته شده که پس از امضای قرارداد ساخت این بندها، کار هر کدام از آن با توجه به مطالعات امکان سنجی، طرح تفصیلی و ظرفیت بند، آغاز و طی زمان تعیین شده به مرحله اکمال و بهره برداری خواهد رسید.
بر اساس محاسبه تخنیکی اداره ملی تنظیم امور آب، مصارف مجموعی اعمار این ۴۴ بند آب، بیش از ۶۰۰ میلیون دالر امریکایی  تخمین شده است.
اداره ملی تنظیم امور آب میگوید که در صورت تکمیل شدن و بهره برداری این بندهای آب، ظرفیت ذخیره کردن ۱۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را خواهد داشت. با استفاده از آب این بندها ۳۲۰ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد. همچنین در خبرنامه نوشته شده که ظرفیت تولید انرژی برق از ۴۴ بندی که کار ساختمان آن ها از امسال آغاز خواهد شد، ۹۷ میگاوات تخمین شده است.
به نقل از خبرنامه اداره تنظیم آب؛ با آغاز کار ساختمان این بندها، برای صدها هزار تن از جوانان زمینه کار فراهم میشود.
به گزارش اداره ملی تنظیم امور آب در حال حاضر کار اعمار بیش از ده بند بزرگ و متوسط به شمول بند شاه وعروس، پاشدان، بخش آباد، مچلغو، دهنه اره، خان آباد۲، کجکی، توری، پلتونی، شفلوغ و سراب در کشور جریان دارد. در آغاز سال نو ۱۴۰۰ شهروندان کشور شاهد افتتاح بند کمال خان توسط رییس جمهور در ولایت نیمروز بودند. بند کمال خان ظرفیت ذخیره ۵۲ میلیون متر مکعب آب را دارد و ۱۷۴ هزار هکتار زمین را آبیاری می کند.