صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه اروپا: تغییر فوری در قدرت باعث ثبات در افغانستان نمی‌شود

اتحادیه اروپا:  تغییر فوری در قدرت باعث ثبات در افغانستان نمی‌شود

اتحادیه اروپا از رییس جمهور غنی می خواهد که با درک اولویتهای سیاسی، گامهای بهتری برای پیشرفت روند صلح افغانستان بردارد.
آرناوت پاولس، معاون نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان، در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز میگوید که تغییر فوری قدرت نمی تواند در افغانستان ثبات بیاورد. او همچنان افزود که برای نشست ترکیه آمادگی میگیرد.
آقای پاولس گفته است: “رییس جمهوری مسوول است تا درک کند که اولویتهای سیاسی، مسیرهای سیاسی چیست و بربنیاد این قضاوت سیاسی او باید گامهای بهتری را برای پیشرفت و منفعت کشور و مردم اش بردارد. بنابرین صدای رییس جمهوری فوق العاده مهم است.”
آقای پاولس از حضور کمرنگ زنان در نشستهای صلح انتقاد کرده و میگوید که حضور بیشتر زنان و فراگیر بودن گفتگوهای صلح می تواند باعث تامین ثبات پایدار و صلح دوامدار در کشور شود.
آرناوت پاولس در این باره گفت:”ما طرفدار هیچ نوع تغییر فوری قدرت نیستیم، تنها مساله قدرت مطرح نیست،  بلکه مساله در مورد این است که در دراز مدت چه به کشور میاورید. بنابرین انحصار قدرت از یک طرف یا طرف دیگر ما را به ثبات نمی رساند، فکر می کنم این مساله واقعا مهم است.”
بلند بودن سطح خشونت ها و کشتارهای هدفمند نگرانی دیگری است که این اتحادیه دارد و از دولت افغانستان می خواهد تا عاملان قتلهای هدفمند را که بیشتر غیر نظامیان را مورد هدف قرار می دهند شناسایی کند.
او در این باره گفت: “سطح خشونتها فوق العاده بالاست. و فکر می کنم که کشتار هدفمند غیر نظامیان بر ضد تمام ارزشهای انسانی است و این واقعا یک عمل خلاف توقع است و باید به گونه فوری و کامل از سوی آنها متوقف شود.”
از سوی دیگر منابع به آریانانیوز میگویند که قرار است نشست ترکیه به تاریخ ۲۷ ماه حمل در شهر استانبول برگزار شود و کشورهای منطقه و جهان در آن شرکت خواهد کرد.
اما مقامهای ارشد حکومت افغان میگوید که تنها راه انتقال قدرت انتخابات است.