صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ساخت سد شورآبک در بدخشان تکمیل شد؛ ‹مشکل برق فیض‌آباد حل می‌شود›

ساخت سد شورآبک در بدخشان تکمیل شد؛  ‹مشکل برق فیض‌آباد حل می‌شود›

احمدسیر نیکزاد، سخنگوی اداره تنظیم خدمات انرژی افغانستان به بیبیسی گفت که این سد بهزودی توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.
سد شورابک هرچند یک بند کوچک است اما بعد از بندکمال خان این دومین سد در این کشور است که در سال ۱۴۰۰ آماده استفاده میشود. این سد ذخیرهای نیست و با سه توربین فقط برای تولید برق استفاده خواهد شد.
به گفته آقای نیکزاد، این سد در فاصله هفت کیلومتری شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان قرار دارد. آقای نیکزاد افزود که ساخت این سد در سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز و هزینه ساخت آن که بالغ بر ۴۵ میلیون یورو بود، توسط دولت آلمان پرداخت شده است.
او گفت این سد بر روی رودخانه کوکچه ساخته شده و قدرت تولید این سد حدود هشت مگاوات برق خواهد بود که ۱۵ هزار خانواده از آن بهرهمند خواهند شد.
سید احمد ناصری، رئیس «حوزه دریایی کوکچه» به قربانعلی همزی خبرنگار بیبیسی گفته که کار ساخت و ساز این بند به اکمال رسیده است.
این بزرگترین سد برق در بدخشان است که با شروع فعالیت آن نیاز باشندگان شهر فیض آباد به انرژی برق به گفته مسئولان از هر جهت رفع خواهد شد.
آقای ناصری میگوید که جمعیت حدود ۲۵ هزار نفری بدخشان به برق کمتر از نصف ظرفیت برق تولیدی در این نیروگاه آبیاست.
ساخت این سد قرار بود که در سال ۲۰۲۰ تکمیل شود ولی شیوع کرونا باعث تاخیر در ساخت آن شد.
به گفته مردم محل، در سالهای اخیر مبالغ هنگفتی به هدف ساخت بندهای تولید برق در ساختار برنامه همبستگی ملی و برنامه میثاق شهروندی هزینه شده ولی اکنون تنها کمتر از ۱۰ درصد از ساکنان بدخشان به برق دسترسی دارند.
مقامات بدخشان میگویند این ولایت در مجموع به ۴۵۰ مگاوات برق نیاز دارد و بند شورابک تنها مشکل مرکز این ولایت را حل خواهد کرد. ریاست بدخشان انرژی نیز میگویند دولت در نظر دارد با احداث چندین سد آبی دیگر مانند برق شورابک و تمدید برق وارداتی از تخار و تاجکستان در ۱۴ سال آینده مشکل کمبود برق را حل کند.