صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بی‌حرمتی به خون سربازان؛ مولوی انصاری: این نظام باید سرنگون شود

بی‌حرمتی به خون سربازان؛  مولوی انصاری: این نظام باید سرنگون شود

مجیبالرحمان انصاری، ملا امام مسجد گازرگاه شریف هرات یک بار دیگر در خطبههای نماز جمعه علیه نظام شعار داد و گفت که «علیه این نظام قیام باید کرد؛ این نظام باید سرنگون شود.» این ملا امام مسجد گازرگاه هرات روز جمعه 8 دلو در حالی در خطبههای نماز جمعه علیه نظام شعار میدهد که روزانه دهها تن از جوانان کشور برای بقای نظام در نقاط مختلف کشور خون میدهند.
او با حرارتی خاص به نمازگزاران گفت که «این نظام قابل اصلاح نیست، نظامی که از یهود و نصارا آب بخوره، قابل اصلاح نیست.»
مولوی انصاری در جمعه گذشته نیز گفته بود که پشتیبانی از نظام، گناه کبیره است و نیروهای امنیتی در این گناه کبیره شریک هستند: «مأمورینی که در نظاماند چه نظامی چه اردویی چه پولیسی چه کسی که با قلم خود از این نظام حمایت میکند؛ حمایت از این نظام گناه کبیره است.»
عالمان دین و مردم با شدت با گفتههای مولوی انصاری واکنش نشان دادند و او را عامل استخبارات دیگران و گلوی افراطیت خواندند.
احمد صیام کاربر شبکه توییتر نوشته است که صدها هزار سرباز در نقاط مختلف کشور برای بقای نظام خون میدهند و این گونه اظهارات، «بیحرمتی به خون سربازان کشور» است.
آقای صیام نوشته است که این گونه صدها باید در نطفه خفه شود و اجازه داده نشود که بیش از این با خون سربازان کشور بازی و بیحرمتی شود. پیش از این حکومت در واکنش به سخنان هفته گذشته مولوی مجیبالرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات، گفته بود که اظهارات او دسیسۀ بیگانگان است و استخبارات منطقه از او پشتیبانی میکند.
ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی در این باره گفته بود: «ما مطابق قانون و مقرراتی که در احکام قانون داریم مطابق آن عمل میکنیم.»
سید عبدالوحید قتالی، والی هرات نیز گفت بود که هرات جایی برای تولید داعش نیست و کسی نمیتواند به دستور بیگانه در هرات تندروی را تولید کند: «بس است ماجراجویی! بم را سر برادرزاده خود انفجار دادی، مردم چیزی نگفتند. اسلام همین است؟ اسلام همین است که یک عروس را لت کنی در مسیری که مردم در طول تاریخ رفته.»
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیسجمهور نیز گفت که به ریاست امنیت ملی وظیفه سپرده شدهاست تا این موضوع را بررسی کند. با گذشت یک هفته، اما هیچ برخوردی با مولوی انصاری نشده است و او همچنان در خطبههای روز جمعه خود یکبار دیگر علیه نظام شعار داد.
گلبدین حکمتیار نیز در سخنانی از اظهارات اخیر مولوی انصاری حمایت کرده است و گفته است که این نظام باید سرنگون شود. گفتنی است که گلبدین حکمتیار حدود 15 سال علیه نظام جنگید اما سرانجام چهارسال پیش به پروسه صلح پیوست.