صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: براى شناسايى افراد خيالى در نيروهاى خيزش مردمى، بررسی ها آغاز شده است

وزارت دفاع: براى شناسايى افراد خيالى در نيروهاى خيزش مردمى، بررسی ها آغاز شده است

يک مقام وزارت دفاع ملى، که از وجود افراد خيالى در چوکات نيروهاى خيزش مردمى سخن مى زند، مى گويد که نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، ۹۷ درصد عملیات ها را اجرا می کنند.
اين مطلب را شاه محمود میاخیل معاون اول و سرپرست وزارت دفاع ملی، امروز ٥ حوت در برنامۀ حساب دهی «دولت به ملت» در کابل بيان داشت.
وى که در اين برنامه درمورد، دستاوردها و کارکردهاى اين وزارت در جريان سال مالى ١٣٩٩، به خبرنگاران معلومات ارايه  مى کرد، گفت: «در بعضى ولايات کشور خيزش ها به کسى و قوماندانى داده مى شود که شايد در تشکيل ٥٠٠ تن باشد، ولى در عمل صد تن است.»
او درادامه افزود که به همين دليل، سروى ها را شروع کرده اند؛ تا بدانند که چه تعداد خيزشهاى واقعى و چه تعداد خيزش هاى خيالى وجود دارد.
اما منبع گفت که در چوکات نيروهاى اردوى ملى و پوليس ملى، افراد خيالى وجود ندارند.
موصوف خاطر نشان ساخت که به دلیل شیوع ویروس کرونا درسال روان، زمینۀ جلب و جذب، تعلیم و تربیه و عملیات ها دراين وزارت کمرنگ بود.
میاخیل اضافه کرد که در سال آینده، این وزارت زمینه جلب و جذب را به معیارى که باید باشد، افزایش خواهد داد.
به گفتۀ وى هم اکنون، نيروهاى امنيتى و دفاعى کشور،۹۷ درصد عملیات ها را درسراسرکشور پلان گذاری و اجرا می کنند و تنها در بعضی ساحات، نیروهای بین المللی با آنان همکاری دارند.
وى گفت: «با آنکه دشمنان کشور درجریان سال مالی ۱۳۹۹حملات تهاجمی خویش را بالای۱۳۲ ولسوالی وهفت ولایت اجرا نمودند؛ اما همهء آن حملات از سوی اردوی ملی در تمام جبهات دفع و با شکست روبه روشد.»
موصوف افزود که در نتیجۀ پلانگذاری واجرای عملیات های محاربوی در اين سال در تمام کشور، ۱۸۲۸۸ تن از افراد مسلح مخالف کشته، ۱۰۲۹۶ تن آنان زخمی و ۲۲۵۹ تن دیگر شان بازداشت شده اند.
به گفتۀ میاخیل، طی سال مالی ۱۳۹۹تعداد ۱۴۴۱۵حلقه ماین تعبیه شده کشف وخنثی گردیده و ۲۳۲۵ حلقه ماین دیگر انفجار داده شده و نزديک به هشت هزار کيلوگرام مواد انفجارى کشف و ضبط گرديده است.
موصوف خاطر نشان ساخت که در جریان سال مالی ۱۳۹۹ جمعاً ۱۰۹۵ قضیه جرمی، شامل حال ۱۴۳۱ تن، در قطعات و جزوتام های اردوی ملی بررسی گردیده، که از جمله ۱۰۷۳ قضیه شامل ۱۴۰۴ تن به څارنوالی های مرکز و ولایات محول شده و دوسیه های ۲۲ قضیه شامل حال ۲۷ تن، تحت کار قرار دارد.