صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جو بایدن: آمریکا از صلح افغانستان قویا حمایت می‌کند

جو بایدن: آمریکا از صلح افغانستان قویا حمایت می‌کند

جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا، روز جمعه، ۱۹ فبروری، با حضور مجازی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به افغانستان اشاره کرد و گفت: «دولت من قویا از روند جاری اقدامات دیپلماتیک در افغانستان حمایت میکند تا به این جنگ که در آستانه ورود به ۲۰ سالگی است پایان دهد.»
حمایت آقای بایدن از مذاکرات صلح با طالبان، یکی از معدود زمینههایی است که او در همسو با تلاشهای دولت دونالد ترامپ و رویکرد وزارت خارجه تحت امر مایک پومپئو پیش گرفته است.
با این حال، او بر خلاف دونالد ترامپ که منتقد جدی پیمان ناتو بود، گفته دولت آمریکا به طور کامل خود را متعهد به همکاری با ناتو و متحدان دیگرش در افغانستان میداند.
«ما همچنان به این شعار وفادار خواهیم ماند که هرگز نگذاریم افغانستان روزی دوباره به پایگاهی برای فعالیتهای تروریستی علیه آمریکا، متحدانش و منافع ما بدل شود.»
رئیسجمهوری آمریکا همچنین گفته اجازه نخواهد داد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دوباره جان بگیرد و از نو خود را سازماندهی کند.
همزمان با سخنان جوبایدن درباره افغانستان، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم در نشست وزیران دفاع ناتو به متحدین این کشور اطمینان داده که آمریکا «خروج عجولانه و بینظمی» از افغانستان نخواهد داشت.
در همین حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفته چنانچه متحدان این کشور، چون آمریکا، تصمیم به ادامه حضور نظامی در افغانستان بگیرند، برلین هم آماده حفظ نیروهای خود در این کشور است.
اظهارات رهبران آلمان و آمریکا و همچنین وزیر دفاع جدید آمریکا در حالی روز جمعه ایراد شد که روز (پنجشنبه ۱۸ فبروری) ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در سخنانی گفته بود وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان در خصوص خروج نیروهای ناتو و اینکه چه زمانی خارج شوند، تصمیمی نگرفتند.
آقای استولتنبرگ پس از شرکت در نشستی مجازی با شرکت وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان گفت: «در این مقطع هیچگونه تصمیم نهایی درخصوص آینده حضور نیروهایمان (در افغانستان) نگرفتهایم.
دبیر کل ناتو در سخنان خود با اشاره به نزدیکی اول ماه می، مهلت مشخصی که در توافق دوحه، برای خروج سربازان تعیین شده گفت: «با نزدیک شدن تاریخ مهلت اول ماه می، و در طول چند هفته آتی اعضا و متحدان ناتو با یکدیگر از نزدیک رایزنی و هماهنگی میکنند.»
دبیر کل ناتو همچنین گفت که خشونتها در افغانستان اخیراً بهجای این که کاهش پیدا کنند، افزایش یافته است و هیچ پیشرفتی هم در روند صلح این کشور به میان نیامده است.
آقای استولتنبرگ اضافه کرد که طالبان باید تلاش بیشتری برای کاهش خشونتها و قطع رابطه شان با گروهها تروریستی به خرج دهند.