صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر مالیه کشور برکنار شد

وزیر مالیه کشور برکنار شد

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه کشور بر اساس حکم رئیس جمهور برکنار شده است و در یک حکم دیگر محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه مقرر شده است.
ریاست جمهوری روز شنبه 4 دلو با صدور این حکم نوشته است که دلایل برکناری آقای ارغندیوال تعلل در جمعآروی عواید، عدم همکاری با هیات مشترک بررسی مقرریهای غیرقانونی و مانع شدن از این بررسیها، ضعف مدیریتی، عدم تعهد به ارزشهای حکومتداری خوب و سرپیچی از احکام و هدایتهای مقام عالی ریاست جمهوری است.
آقای ارغندیوال درست زمانی برکنار میشود که بودجه سال ۱۴۰۰ توسط مجلس تاکنون دوبار رد شده و تنش میان نمایندگان مجلس و حکومت به شدت افزایش یافته است.
شماری از کاربران شبکه های اجتماعی معتقد بودند که وزیر مالیه به قدر کافی برای تصویب بودجه در مجلس پارلمان لابی نکرده و باید استعفا دهد.
آقای ارغندیوال میزان امسال از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفت. او قبل از این به عنوان سرپرست این وزارت توسط محمد اشرف غنی معرفی شده بود.
عبدالهادی ارغندیوال که رهبری یکی از شاخههای حزب اسلامی را به عهده دارد، در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در کنار اشرف غنی قرار گرفت و یکی از مهمترین متحدان سیاسی او در این انتخابات بود. عبدالهادی ارغندیوال در سال ۱۳۳۱ در منطقه ارغندی ولسوالی پغمان ولایت کابل متولد شده است. او در سال ۱۳۵۵ از رشته اقتصاد دانشگاه کابل فارغ شده است. او در سال ۱۳۵۷ بعد از اشغال کشور، مهاجر و به عنوان نمایندۀ حزب اسلامی افغانستان به هدف کسب آموزش عالی و هماهنگی به آمریکا سفر کرد و آنجا در قسمت مدیریت و نرم افزارهای تحلیل سیستمها به تحصیل پرداخت.
او مدتی مسئولیت بخش مالی حزب اسلامی را به عهده داشته است. در حکومت مجاهدین به رهبر برهانالدین ربانی وزیر دارایی بوده است. او در سال ۱۳۸۸ در حکومت آقای غنی به عنوان وزیر اقتصاد از مجلس نمایندگان رای تایید گرفت.