صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امنیت ملی: نقیب الله مسئول ارتباط «آی‌اس‌آی» بازداشت شد

امنیت ملی: نقیب الله مسئول ارتباط «آی‌اس‌آی» بازداشت شد

ریاست امنیت ملی اعلام کرده است که نقیب الله مسئول ارتباط با آیاسآی و مسئول ترورهای هدفمند توسط ماینهای مقناطیسی همراه با 4 تروریست دیگر در پکیتا بازداشت شده اند.
امنیت ملی دوشنبه 22 جدی با نشر خبرنامهای تصریح کرده است که نیروهای عملیاتی ریاست امنیت ملی هسته جاسوسی- تروریستی 5 نفری گروه طالبان( شبکه حقانی) را در ولایت پکتیا بازداشت کرده است.
در اعلامیه آمده است:« نقیب الله فرزند درانی مشهور به عبدالحی مسئول ارتباطی سازمان ISI پاکستان و مسئول ماینهای مقناطیسی و ترورهای هدفمند همراه با 4 تروریست دیگر توسط نیروهای عملیاتی ریاست امنیت ملی بازداشت شدند.»
در خبرنامه اضافه شده است که وی در سال 1398 به شهر کراچی پاکستان رفته بود و با دو افسر ISI بنامهای امیر بهایی و قدیمشاه ملاقات کرده بود. در این ملاقات وی دستور حملات تروریستی در ولایتهای پکتیا، پکتیکا و خوست را از این افسران سازمان اطلاعات مرکزی پاکستان دریافت کرده بود.
به نقل از خبرنامه نقیب الله بعد از آن هسته خود را به هدف تطبیق حملات موفقانه تروریستی با دو سرگروه طالبان بنامهای اختر محمد و قریشی نزدیک میسازد. نقیب الله به همکاری اختر و قریشی به دستور سازمان ISI پاکستان ماین گذاری و ترور میکردند. در کلیپ ویدیویی که از نقیب الله توسط امنیت ملی منشتر شده است وی دو مورد ماین گذاری بر موتر های پولیس را خود اعتراف کرده است.
در خبرنامه علاوه شده است که این هسته در تلاش بود تا یک عراده موتر سایکل و یک عراده موتر فیلدر مملو از مواد انفجاری را در شهر شرن منفجر سازند که قبل از تطبیق این پلان تروریستی در یک عملیات نیروهای امنیت ملی دستگیر شدند.
در خبرنامه آمده است که نیروهای عملیاتی امنیت ملی به هیچ گروهی اجازه نخواهد داد که دست به فعالیت های تروریستی و جاسوسی بزند.
با این وصف هیات گفتگوهای بین الافغانی دولت افغانستان و گروه طالبان به دوحه رفته اند که مرحله دوم گفتگوها را شروع کنند و طی روزهای آینده این گفتگوها را به جایی برسانند.
این در حالیست که طی ماههای اخیر حملات و ترورهای هدفمند کارمندان دولتی، ارگانهای امنیتی و غیر نظامیان به شمول فعالان مدنی، حقوق بشر، حقوق زن و فعالان رسانهای در شهرهای عمده افغانستان رو به فزونی نهاده و مردم را نگران کرده است.
طی یک ماه گذشته نزدیک به ده نفر غیر نظامی به اشکال مختلف ترور شده اند که اکثرا فعالان مدنی، حقوق بشر، حقوق زنان و فعالان رسانهای بودند.
منابع مسئول و امنیتی مسئولیت تمام این ترورها را به عهده طالبان گذاشته اند اما طالبان تا کنون مسئولیت موارد این چنینی را به عهده نگرفته است ولی شواهد معتبر مثل نقیب الله به وضوح بیانگر این است که طالبان در عقب تمام ترورهای هدفمند غیر نظامیان و نظامیان قرار دارد.