صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

موج دوم کرونا؛ در 24 ساعت گذشته 16 بیمار کوید-19 در گذشت

 موج دوم کرونا؛  در 24 ساعت گذشته 16 بیمار کوید-19 در گذشت

وزارت صحت عامه کشور میگوید که در یک شبانه روز گذشته شانزده بیمار کوید-19 در نقاط مختلف کشور جان باختهاند.
این وزارت روز دوشنبه 10 قوس با نشر گزارش روزانه از مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری کوید-19 نوشته است که
در 24 ساعت گذشته 16 بیمار جان باخته و 283 فرد مبتلا شناسایی شد.
در گزارش این وزارت نوشته شده که این تعداد فرد شناسایی شده در نتیجه آزمایش 1300 فرد مشکوک است. بیشتر افراد مبتلا در ولایتهای کابل، هرات، قندهار و بلخ شناسایی شدهاند.
وزارت صحت عامه همچنین نوشته است که با ثبت آمار جدید شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به ۴۶ هزار و ۴۹۸ نفر و شمار جان باختگان به ۱۷۷۹ نفر افزایش یافته است.
چند روز پیش وزارت صحت عامه افغانستان هشدار داد که موج دوم کرونا اواخر زمستان به اوج میرسد و دهها نفر را مبتلا خواهد کرد و اگر مردم هشدارها را جدی نگیرند بیش از شش هزار نفر در این دوره جان شان را از دست خواهند داد. وزارت صحت عامه هفته گذشته به دلیل شیوع دوباره ویروس کرونا، اقدام به مسدود کردن تالارهای عروسی کرد. این وزارت گفته بود که یکی از عوامل انتشار ویروس، تجمع در تالارهاست.
به دنبال این اقدام و به تصمیم کابینه، مکتبهای دولتی و خصوصی نیز بسته شد. قرار است که اواخر هفته جاری، تمامی دانشگاهها (خصوصی و دولتی) نیز مسدود شود.
اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا اوایل سال جاری خورشیدی در ولایت هرات شناسایی شد. این ویروس با سرعتی بالا به تمامی کشور سرایت کرد.
بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه، تاکنون این ویروس به جز از ولایت نورستان از تمامی ولایتها قربانی گرفته است.
وزارت صحت عامه تاکنون از بیش 141 هزار فرد مشکوک به ویروس کرونا آزمایش گرفته است. پیش از این گفته شده بود که هر کیت ازمایش حدود 30 دالر است و هر ازمایش نزدیک به سه هزار افغانی برای وزارت صحت عامه هزینه بر میدارد.