صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسدالله خالد: بیش از 96 درصد عملیات نظامی توسط نیروهای داخلی انجام می‌شود

اسدالله خالد:  بیش از 96 درصد عملیات نظامی توسط نیروهای داخلی انجام می‌شود

اسدالله خالد نامزد وزارت دفاع ملی میگوید که که 96 درصد از عملیاتهای نظامی توسط نیروهای امنیتی و دفاعی کشور رهبری و اجرا میشود و تنها در 4 درصد از عملیاتهای نظامی به پشتیبانی هوایی نیروهای خارجی نیاز است.
آقای خالد که سهشنبه 27 عقرب برنامههای خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان ارائه میکرد، گفت که هم اکنون 60 درصد از جغرافیای کشور تحت نظارت نیروهای امنیتی ملی قرار دارد و توسط نیروهای ملی با کمرههای درون/ هواپیمای بدون سرنشین نظارت و کنترول میشود و باقی 40 درصد دیگر خاک کشور تا یک سال آینده تحت نظارت و استخبارات نیروهای ملی افغانستان قرار خواهد گرفت.
او همچنین اضافه کرد:«اردوی ملی در یک سال گذشته ۹ ولسوالی را به گونه کامل از کنترول طالبان آزاد کرده، ۷۰۰ زندانی نظامی و غیرنظامی را از زندانهای طالبان آزاد کرده و به طالبان ضربات سنگین و مهلک وارد کرده است.»
سرپرست وزارت دفاع گفت که در سال آینده قطعات جدید بنام رنجر در تشکیلات اردوی ملی ایجاد میشود که از تجهیزات بهتر و مهارتهای بیشتر برخوردار خواهد بود.
او علاوه کرد: « سال آینده به تامین امنیت شاهراهها و همچنان خشکانیدن منابع [در آمد] طالبان توجه بیشتر خواهد شد.»
احتمال افزایش نیروهای خارجی
آقای خالد همچنین در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت که احتمال میرود شمار نیروهای خارجی خلاف توقعات در کشور افزایش یابد.
در هفته جاری برخی از رسانههای امریکایی گزارشهایی منتشر کرده بود که دونالد ترامپ تصمیم گرفته است که تا اواخر دوره ریاست جمهوری خود، (دو ماه دیگر) تمامی نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کنند. انان نوشتهاند که به دلیل مخالفت وزیر دفاع امریکا، دونالد ترامپ وی را از وزارت برکنار کرده است.
سرپرست وزارت دفاع اما تاکید کرد که در صورتی نیروهای خارجی به طور کامل از کشور خارج شوند، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به این ظرفیت رسیدهاند که به شکل مستقلانه از تمامیت ارضی کشور نگهداری کنند.
از سوی دیگر، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری نیز همین روز در یک نشست خبری در کابل گفت که 98 درصد عملیات توسط نیروهای داخلی انجام میشود.
آقای صدیقی افزود که سرمایه گذاری که در 5 ساله گذشته بر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور شده این ظرفیت به دست آمده است که از حملات دشمن جلوگیری کنند.
سخنگوی رئیس جمهوری به حملات اخیر شورشیان طالبان به ولایتهای هلمند و کندهار اشاره کرد و گفت که شکست سنگین گروه طالبان در این دو ولایت نمونهای از ظرفیت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.
طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله نیز روز پیش این گفته بود که در جنگ هلمند و کندهار، بیش از 1100 جنگجوی طالبان که 65 تن آنان پاکستانی هستند در این دو ولایت کشته شدند.
از سوی دیگر سخنگوی رئیس جمهوری در نشست خبری خود بدون اشاره به کاهش نیروهای خارجی در کشور گفت که روابط با ایالات متحده امریکا و ناتو بر اساس منافع مشترک است؛ تامین امنیت افغانستان و متحدین ما این اصل را تشکیل میدهد.
آقای صدیقی اضافه کرد که تروریزم هم اکنون نیز کشور را تهدید میکند، القاعده و طالبان و دهها گروه دیگر در افغانستان حضور دارند. برای این تهدید که افغانستان دوباره مکانی برای تروریستان نشود؛ شرکای ما را و یا امنیت داخلی را ما را با تهدید مواجه نشود، متعهد به مبارزه است.
این درحالیست که سربازان طالبان در برخی از شاهراهها با ایجاد پوستهها از موترهای حملونقل کالا و بسهای مسافربری مالیه اخذ میکنند و به رانندهها رسید پرداخت مالیه میدهند. همچنان این گروه در برخی نقاط کشور از استخراج غیر قانونی معادن کشور بخشی از منابع مالی خود برای جنگ را تامین میکند.
با این وصف نیویارک تایمز گزارش داده است که دونالد ترامپ رئیس امریکا دستور خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را خواهد داد. قرار است تا پایان سال میلادی حدود 2هزار و 500 سرباز امریکایی به دستور ترامپ از افغانستان خارج گردند. در آن صورت از مجموع 4هزار و 500 سرباز امریکایی در افغانستان 2هزار سرباز باقی خواهند ماند.