صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک عضو سازمان ملل: حمایت جامعه جهانی از افغانستان پایدار بماند

یک عضو سازمان ملل: حمایت جامعه جهانی از افغانستان پایدار بماند

: فلیپو گرندی کمیشنر عالی اداره پناهندگان سازمان ملل متحد، از جامعه جهانی درخواست کرد که در حمایتشان نسبت به افغانستان متعهد بمانند.
آقای گرندی روز سهشنبه 27 عقرب در یک نشست خبری در کابل که در آستانه کنفرانس جینوا برگزار شده است، خواستار حمایت جدی دونرها/ حامیان از بیجاشدگان و عودت کنندگان افغان شد.
او مذاکرات هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و هیئت طالبان در قطر را فرصت تاريخي براي نجات جان انسانها و پايان بخشيدن به مشکلات بیجاشدگی در افغانستان دانست. این نماینده سازمان ملل در امور پناهندگان در حالی ابراز امیدواری از نشستها و گفتگوهای قطر میکند که هیات گفتگوکننده حکومت و گروه طالبان با گذشت بیش از 45 روز بر روی کارشیوه گفتگوها به تفاهم نرسیدهاند. اسدالله خالد سرپرست و نامزد وزارت دفاع نیز روز سهشنبه در مجلس نمایندگان گفته است که احتمالا گفتگوهای صلح در قطر به نتیجه نمیرسد. جنگ و ناامنی باعث شده است که چند میلیون شهروند کشور بیجا و یا مهاجر شوند. این معظل، مشکلات فراوانی را برای در داخل کشور و خارج کشور خلق کرده است. آقای گرندی، در همین حال با تأکید بر تعهد همکاری مداوم اداره پناهندگان سازمان ملل متحد در مورد ۲.۴ میلیون پناهنده ثبت شده افغان که در کشورهای میزبان بسر می برند، خواستار تلاش برای تسهیل عودت داوطلبانه و ادغام مجدد پایدار آنها شد. بر اساس آمارهای سازمان ملل و نهادهای کشور میزبان، بیش از سه میلیون مهاجر افغان در کشورهای ایران و پاکستان زندگی میکنند. شماری از این مهاجران با مشکلات فراوانی نیز مواجه هستند.