صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امریکا: پنج جنگجوی طالبان را در میدان وردک کشتیم

امریکا: پنج جنگجوی طالبان را در میدان وردک کشتیم

نیروهای امریکایی در کشور میگویند که با انجام یک حمله هوایی در ولسوالی نرخ میدان وردک، پنج جنگجوی گروه طالبان را کشتهاند.
سانی لگت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان روز دوشنبه 5 عقرب در توییترش نوشته است که 5 جنگجوی گروه طالبان در نتیجه حمله هوایی کشته شدند.
آقای لگت گفته است که این حمله براساس موافقتنامه امریکا و طالبان انجام شده است. او با تگ/ پیوست کردن سخنگویان گروه طالبان افزوده که ما هر گونه نقض توافقنامه توسط نیروهای امریکایی و کشته شدن غیرنظامیان را رد میکنیم.
پیش از این نیز نیروهای امریکایی در ولایت هلمند به مواضع گروه طالبان حمله کرده بود اما این نیروها گزارشی از حمله و یا کشتن جنگجویان طالبان منتشر نکرده بود.
این اولین بار است که نیروهای امریکایی بعد از توافقنامه صلح، به صورت رسمی تایید میکنند که جنگجویان گروه طالبان را هدف گرفتهاند.
گروه طالبان گفته بود که نیروهای امریکایی در حمله به هلمند، توافقنامه صلح را نقض کرده و در حملات خود، کودکان را کشتهاند. ادعای که امریکا ان را رد کرد.
ذبیح الله مجاهد بعد از آن گفته بود که پس از تحولات اخیر در ولایت هلمند، سربازان امریکایی با بمباران «بیمورد سرپیچیهای متعددی از پیمان دوحه کردهاند.»
او افزوده بود که براساس موافقنامه دوحه، سربازان امریکایی نمیتوانند بهجز مناطق جنگی و در هنگام جنگ، دیگر جاها را بمباران کنند و یا کسی را هدف قرار دهند.
طالبان گفته بود که تمام محتویات پیمان دوحه بین طالبان و امریکا واضح است، ولی برای چندمین بار است که امریکا آنرا نقض کرده و عواقب این کار به خود امریکاییها برمیگردد.
در واکنش به این سخنان طالبان؛ زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، آن را «اتهامات بیبُنیاد» و «بیانات تحریک کننده» خواند که به گفته او سبب پیشرفت صلح نمیشود.
آقای خلیلزاد افزوده بود «به جای آن، ما باید به دنبال پیروی جدی از تمام مواد توافقنامه ایالات متحده - طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده - افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.»
آقای خلیلزاد گفته بود، این باور که برای گرفتن امتیاز در میز مذاکرات، باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است. این روش میتواند روند صلح را آسیب رسانده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشته رهبران افغان شود.