صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افزایش ناامنی‌ها؛ نمایندگان: مراکز تجمع تروریستان درهم کوبیده شود

افزایش ناامنی‌ها؛   نمایندگان: مراکز تجمع تروریستان درهم کوبیده شود

شماری از نمایندگان مناطق مرکزی، فعالان مدنی و شهروندان در اعتراض به افزایش ناامنی و کشتار غیرنظامیان در کشور، از دولت خواستند تا مدیریت جنگ و صلح را بهگونه همزمان برعهده بگیرد و مراکز تجمع تروریستان را هدف قرار دهد.
آنان گفتند که مردم افغانستان از پروسه گفتگوهای صلح حمایت میکنند، اما ادامه سیاست جنگی طالبان، اخاذی و باجگیری و کُشتار غیرنظامیان به هیچ عنوان با منطق اسلامی و انسانی سازگاری ندارد.
عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در مجلس روز یکشنبه 4 عقرب در کابل گفت که از دولت میخواهیم تا جداً برای مدیریت جنگ و صلح به گونه همزمان اقدام کند.
آقای سجادی به نمایندگی از دیگر همقطارانش افزود که اتخاذ سیاست تهاجمی علیه نیروهای تروریستی و درهم کوبیدن مراکز تجمع سازماندهی آنان باید به گونه جدی در برنامهریزی دولت قرار گیرد.
با آغاز گفتگوهای صلح بین نمایندگان هیات جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به حالت دفاعی رفتند اما جنگجویان گروه طالبان، حملات خود را افزایش دادند.
این حملات باعث شده است که طی دو ماه گذشته، صدها غیرنظامی در نقاط مختلف کشور کشته و یا زخمی شوند و از سوی دیگر دهها منسوب پولیس و اردوی ملی نیز در نقاط مختلف کشور کشته و یا زخمی شدهاند.
غلامحسین ناصری، نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان که در این نشست حضور داشت، گفت که این رسالت جدی حکومت است که در تامین امنیت شهروندان کوتاهی نکند و بیشتر از این در چارچوب صلح طلبی کاذب که در دوحه جریان دارد، فرو نرود.
آقای ناصری افزود، «این معنا ندارد که از یک طرف موضوع مذاکره و صلح برای بیرون رفتن مردم افغانستان از بحران کنونی که دقیقا مداحلات خارجیها است، جریان داشته باشد و از طرف دیگر در مناطق مختلف به خصوص مناطق مرکزی از مردم قربانی بگیرد.»
این نماینده مردم تاکید کرد که دولت باید به این وضعیت پایان بدهد. او گفت که این خواست مردم و نمایندگان مردم در شورای ملی است.
هفته گذشته در دو رویداد، دستکم 20 غیرنظامی که عازم کابل و یا مناطق مرکزی بودند، در مسیر راه با ماین جاسازی شده گروه طالبان برخورد کردند و جان باختند.
نمایندگان مناطق مرکزی در مجلس نمایندگان با صدرو قطعنامهای شش مادهای، گفتند که مردم افغانستان از جنگ و ویرانگری سالهای متمادی رنج میبرند و امروزه به گونه جدی در انتظار صلح و امنیت هستند اما برخلاف انعطاف دولت افغانستان مبنی بر رهایی زندانیان طالبان هیچگونه تغییر در موقف جنگی آنان به وجود نیامده است.
در قطعنامه نوشته شده بود که آغاز گفتوگوهای صلح در قطر مردم را نسبت به قطع جنگ امیدوار ساخت اما متاسفانه با آغاز این گفت وگوها نهتنها کمترین تأثیر در قطع و محدود شدن جنگ و ویرانگری رونما نشد؛ بلکه هر روز بیشتر مردم مظلوم افغانستان به خصوص مردم مناطق مرکزی و اطفال معصوم به خاک و خون کشیده میشوند.
در قطعنامه آمده که حادثه غم بار و خونین کوثر دانش، شهادت جمع از هموطنان مظلوم و ملکی در مسیرهای جلریز، دایکندی، غور و غزنی تنها بخشی از جنایاتی است که توسط آدم کُشانِ بی رحم رقم خورد. حادثه کورس کوثر دانش در واقع مصداق جنایت علیه بشریت بود که توسط آدم‍‌کُشان تروریسم اتفاق افتاد و جمعی از اطفال معصوم و بی گناه را به خاک و خون کشانید. کشتار مسافران و هموطنان مظلوم و ملکی در مسیر راههای ارتباطی و کشتار فجیع سربازان مظلوم و مدافع امنیت کشور، بخش دیگری از جنایات تروریستان آدمکُش است که در پیش چشم انظار عمومی و جامعه جهانی رخ داد و هر روز تکرار شود.
عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی با خواندن قطعنامه گفت که حمله بر غیر نظامیان و مراکز فرهنگی مصداق روشن جنایت علیه بشریت است. از دولت افغانستان و از جامعه جهانی میخواهیم تا برای مجازات و سرکوب نمودن عاملان این جنایت به صورت جدی و قاطع اقدام کنند.
آقای سجادی افزود که دولت برای تامین امنیت راههای مواصلاتی از جمله مسیر ارتباطی مناطق مرکزی و شاهراههای نمبر اول و نمبر دوم باید به گونه جدی و مسئولانه اقدام کند و از کشتار، اخاذی و باجگیری طالبان مردم را نجات دهند.
او اضافه کرد: ما ضمن حمایت از پروسه گفتگوهای صلح بر تعیین حقوق اساسی مردم افغانستان، مشارکت فراگیر و عادلانه، حقوق زنان، حقوق بشر و حقوق اقلیتهای مذهبی مردم افغانستان، جداً تاکید میکنیم و از جامعه جهانی میخواهیم تا اجازه ندهند در این پروسه حقوق اساسی مردم افغانستان و حق تعیین مردم زیر پا شود.
شب گذشته (شنبه) سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در واکنش به رویداد تروریستی مرکز آموزشی کوثر دانش گفت که کشتار در غور و هلمند و اکنون در کابل نشانههایی از حملات تروریستی هدفمند است و از مردم خواسته که برای روزهای سخت در راه مبارزه با تروریستان آمادگی بگیرند.
آقای دانش با انتشار یک اعلامیه مطبوعاتی افزود که این حادثه دلخراش نشان داد که متاسفانه گروه طالبان به صلح باور ندارد و این گروه جنایتکار و تروریست به جای تقویت صلح و نزدیک کردن مواضع، به تخریب آن پرداخته و هر روز علیه مردم افغانستان اقدامات تروریستی و جنایتکارانه انجام میدهد.
معاون رئیس جمهوری میگوید که از همکاران بینالمللی افغانستان به خصوص ایالات متحده و سازمان ملل متحد میخواهیم که درباره گروه طالبان تجدید نظر کنند و مطابق تعهدات این گروه، جلو وحشیگریهای آن و جلو کشتار بیرحمانه مردم افغانستان را بگیرند.
آقای دانش گفت که با توجه به نوع حمله و هدف آن که یک مرکز آموزشی کودکان متعلق به مردم هزاره و شیعه بوده است؛ احتمال تکرار چنین جنایتی در غرب کابل وجود دارد. این حمله صرفا به دلایل مذهبی و فرقهای صورت گرفته است. وگرنه هیچ دلیل دیگری برای حمله بر یک مرکز آموزشی کودکان وجود ندارد. به همین خاطر از نهادهای امنیتی جدا می خواهم که برای حفاظت از مناطق غرب کابل و مردم آن تدابیر جدی تر و موثرتری اتخاذ کنند. ما نباید در برابر دشمن بیش از این غفلت کنیم و هر روز شاهد قربانی شدن مردم بی گناه باشیم.
ریاست جمهوری نیز با انتشار اعلامیهای نوشته بود که علیرغم فیصلۀ لویهجرگۀ مشورتی صلح و تایید رهایی ۶۱۰۰ تن از زندانیان طالبان و خواست مکرر مردم، دولت افغانستان و جامعه بین المللی برای ختم جنگ و خونریزی و اینکه طالبان به آتشبس دایمی تن دهند و از جنگ و خشونت دست بکشند، مردم ما هنوز هم شاهد خشونت و ادامه جنگ نامشروع آنان هستند. با وجود این اعتراضها، اما گروه طالبان همواره بر ادامه جنگ تاکید میکند و میگوید که همزمان با روند گفتگوهای صلح، جنگ نیز ادامه خواهد داشت.