صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حمله به یک مرکز آموزشی در کابل را ‹جنایت جنگی› خواند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حمله به یک مرکز آموزشی در کابل را ‹جنایت جنگی› خواند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بیانیهای حمله به مرکز آموزشی کوثردانش در کابل، پایتخت افغانستان را محکوم کرد و آن را «جنایت جنگی» خواند.
روز (شنبه ۲۵ اکتبر) در یک حمله انتحاری به این مرکز آموزشی در غرب کابل حدود ۸۰ نفر کشته و زخمی شدند. امروز وزارت صحت افغانستان گفت شمار کشتهشدگان این حمله انتحاری افزایش داشته و بر اساس آمار جدید، دستکم ۲۴ نفر کشته و ۵۷ نفر هم مجروح هستند.
گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این حمله را «نقض فاحش اصول، قواعد و مقررات حقوق بیناللمل بشردوستانه» دانسته و از آن بهعنوان «جنایت جنگی» یاد کرد.
این بیانیه خواستار «تحقیق همهجانبه» و «دستگیری و محاکمه عاملان» و «تامین عدالت برای قربانیان» شده است. در پایان این کمیسیون از سازمان ملل متحد و کشورهای دیگر خواسته که برای دستیابی به صلح و خاتمه خشونت در این کشور تلاش کنند. در همین رابطه بهگفته وزارت صحت (بهداشت) افغانستان، در اثر این حمله دستکم ۲۴ نفر کشته شدهاند و شمار زخمیها به ۵۷ نفر رسیده است.این وزارتخانه میگوید بیشتر کشتهها و زخمیهای حمله به آموزشگاه کوثر دانش نوجوانان دانشآموز بودند.
روز یکشنبه خانواده شماری از کشتهشدگان که هویت آنها تایید شده، اجسادشان را به خاک سپردند. وزارت صحت میگوید چهره بعضی از کشتهشدگان قابل شناسایی نیست. طالبان اعلام کرده که ارتباطی با حمله انتحاری به آموزشگاه غرب کابل نداشته است.
در پی این حمله انتحاری، طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در صفحه توییترش نوشت که انفجار حوالی ساعت ۴:۳۰ عصر در مربوطات حوزه سیزدهم ساحه پل خشک، در غرب کابل رخ داد. حمله به مراکز آموزشی در غرب کابل بیپیشینه نیست. دو سال پیش نیز در یک حمله انتحاری به مرکز آموزشی «موعود» حدود ۵۰ کشته و ۷۰ زخمی بجا ماند. در حمله دیگری به مرکز فرهنگی تبیان و یک خبرگزاری در همین منطقه کابل ۴۱ نفر کشته و ۸۴ نفر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت این حملات را برعهده گرفته بود.