صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله بر یک مرکز آموزشی در کابل؛ 18 تن کشته و 57 تن دیگر زخمی شده‌اند

حمله بر یک مرکز آموزشی در کابل؛  18 تن کشته و 57 تن دیگر زخمی شده‌اند

افغانستان ما: وزارت امور داخله میگوید که یک فرد انتحاری بر یک مرکز آموزشی در غرب کابل حمله کرد که در نتیجه انفجار، 19 تن کشته و 57 تن دیگر زخمی شدهاند.
این رویداد حوالی ساعت 4.30 عصر روز شنبه 3 عقرب مقابل کورس آموزشی کوثر دانش در ناحیه سیزدهم شهر کابل به وقوع پیوست.
شماری از شفاخانههای غرب کابل فهرست افراد زخمی و کشته رویداد را منتشر کرده که بر اساس این فهرست اکثر قربانیان بین 18 تا 22 سال هستند. طبق این فهرست شماری از قربانیان خانم هستند.
تاکنون هیچ گروه تروریستی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفته است اما پیش از این گروه تروریستی داعش حملات مشابهی را انجام داده بود.
حدود دو سال پیش حوالی ساعت چهار عصر، یک حمله کننده انتحاری خود را در صنف درسی منفجر کرد که در نتیجه آن 50 دانش آموز کشته و 67 تن دیگر زخمی شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفت.
دانش خطاب به جامعه جهانی: درباره گروه طالبان تجدید نظر کنید
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در واکنش به این رویداد گفته است که کشتار در غور و هلمند و اکنون در کابل نشانههایی از حملات تروریستی هدفمند است و از مردم خواسته که برای روزهای سخت در راه مبارزه با تروریستان آمادگی بگیرند.
آقای دانش با انتشار یک اعلامیه مطبوعاتی نوشته است که این حادثه دلخراش نشان داد که متاسفانه گروه طالبان به صلح باور ندارد و این گروه جنایتکار و تروریست به جای تقویت صلح و نزدیک کردن مواضع، به تخریب آن پرداخته و هر روز علیه مردم افغانستان اقدامات تروریستی و جنایتکارانه انجام می دهد.
معاون رئیس جمهوری میگوید که از همکاران بینالمللی افغانستان به خصوص ایالات متحده و سازمان ملل متحد میخواهیم که درباره گروه طالبان تجدید نظر کنند و مطابق تعهدات این گروه، جلو وحشیگریهای آن و جلو کشتار بیرحمانه مردم افغانستان را بگیرند.
آقای دانش گفت که با توجه به نوع حمله و هدف آن که یک مرکز آموزشی کودکان متعلق به مردم هزاره و شیعه بوده است؛ احتمال تکرار چنین جنایتی در غرب کابل وجود دارد. این حمله صرفا به دلایل مذهبی و فرقهای صورت گرفته است. وگرنه هیچ دلیل دیگری برای حمله بر یک مرکز آموزشی کودکان وجود ندارد. به همین خاطر از نهادهای امنیتی جدا می خواهم که برای حفاظت از مناطق غرب کابل و مردم آن تدابیر جدی تر و موثرتری اتخاذ کنند. ما نباید در برابر دشمن بیش از این غفلت کنیم و هر روز شاهد قربانی شدن مردم بی گناه باشیم.
ریاست جمهوری نیز با انتشار اعلامیهای نوشته که علیرغم فیصلۀ لویهجرگۀ مشورتی صلح و تایید رهایی ۶۱۰۰ تن از زندانیان طالبان و خواست مکرر مردم، دولت افغانستان و جامعه بین المللی برای ختم جنگ و خونریزی و اینکه طالبان به آتشبس دایمی تن دهند و از جنگ و خشونت دست بکشند، مردم ما هنوز هم شاهد خشونت و ادامه جنگ نامشروع آنان هستند.
در اعلامیه ارگ آمده است که در این اواخر مردم افغانستان و جامعه بین المللی شاهد حملات بالای نقاط مختلف کشور بوده که در نتیجۀ آن غیرنظامیان به شهادت میرسند و سرکها و سایر تاسیسات عامه تخریب میشوند و حتی بالای بند کمال خان حمله صورت میگیرد که همه این موارد برخلاف ارزش های اسلامی و بشری است.
شورای عالی مصالحه ملی نیز این رویداد را تروریستی خوانده و گفته است که این حملۀ ضدبشری و خلاف موازین و ارزشهای اسلامی و انسانی تروریستان بدصفت و جبون را باشدیدترین کلمات محکوم میکنیم. تروریستان بزدل و خداناباور، با حمله به کودکان و دانشآموزان بیگناه و مظلوم، نشان دادند که به هیچ آئیین و اصولی پایبند نیستند.
محمد امین احمدی یکی از اعضای گفتگو کننده صلح دولت با گروه طالبان نیز در واکنش به این رویداد تروریستی گفته که حمله به مرکز آموزشی کوثر و کشتار کودکان تکان دهنده و تکرار جنایات پیشین است.
آقای احمدی میگوید که رویدادهایی از این دست نشان میدهند که هزارهها و شیعیان بیشتر و به صورت سیستماتیک در معرض حذف، کشتار و تبعیض اند، به همین دلیل باید حمایت از آنان جزو اولویتهای دولت، ملت و جامعه جهانی باشد.
او در صفحه فیسبوک خود نوشته است که در راستای این هدف نیازمند یک تلاش جمعی هستیم تا به یک راهبرد همگانی تبدیل شود. به باور او دستیابی به این هدف چندان دور از دسترس نیست.