صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک مقام سازمان ملل: طالبان هنوز هم با سران القاعده در ارتباط هستند

یک مقام سازمان ملل: طالبان هنوز هم با سران القاعده در ارتباط هستند

ایموند فیتون برون، هماهنگ کنندۀ گروۀ نظارتی سازمان ملل متحد بر داعش، القاعده و طالبان، گفته است که که طالبان در جریان مذاکرات با امریکا بارها با القاعده مشورت کرده و ضمانتهای غیررسمی دادند که روابط تاریخی شان را با القاعده حفظ میکنند.
او میگوید: «طالبان در جریان مذاکرات با امریکا بارها با القاعده مشورت کردهاند و ضمانتهای غیررسمی دادهاند که روابط تاریخی شان را با القاعده حفظ میکنند.»
سازمان ملل متحد قبل از این نیز گفته بود که بر اساس یافته های این نهاد، طالبان رابطه خود را با گروههای تروریستی از جمله القاعده قطع نکرده است.
در حالی که براساس توافقنامه میان این گروه و امریکا، طالبان متعهد به قطع ارتباط با این شبکه شده بود. 
به نقل از گزارش صدای امریکا؛ سازمان ملل در آن گزارش خود گفته بود که گروه طالبان ارتباط نزدیک با القاعده دارد و در زمان مذاکرات صلح با امریکا بارها با شبکه القاعده مشورت و رایزنی کرده و به آنها ضمانت داده که به روابط تاریخی خود با این شبکه احترام میگذارد.
حدود یک ماه قبل جنرال کنت مکنزی فرمانده مرکز فرماندهی امریکا گفته بود که طالبان تاکنون رابطه خود را با القاعده قطع نکرده است.
او افزوده بود باید اطمینان حاصل کنیم که سازمانهایی مانند القاعده و داعش نمیتوانند به عنوان مهمان در آنجا حضور داشته و بر ایالات متحده حمله کنند.
اما طالبان این گزارش ها را بیاساس خوانده و گفته است که این گزارش به منظور ایجاد اخلال در روند صلح منتشر شده است.
طالبان در ۲۹ فبروری سال میلادی جاری پس از چندین دور مذاکره با امریکا توافقی را در قطر امضا کرد که بر اساس آن نیروهای خارجی بایستی مرحله به مرحله افغانستان را ترک کنند و در مقابل طالبان تضمین میدهد که دیگر هیچ گروهی مثل القاعده از افغانستان امنیت امریکا را تهدید نخواهد کرد.