صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عبدالله: تحمیل نظام امارت طالبان، نسخه‌ای برای ادامه جنگ درکشور است

عبدالله:   تحمیل نظام امارت طالبان،  نسخه‌ای برای ادامه جنگ درکشور است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی میگوید تحمیل «نظام امارت طالبان» بر مردم افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی از این کشور محاسبه اشتباهی است.
آقای عبدالله امروز (جمعه ۲۵ میزان) در مراسمی به مناسبت دومین سالگرد ترور جنرال عبدالرازق، فرمانده پیشین پولیس قندهار با اشاره به روند صلح افغانستان گفت مسئله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در حال حاضر مطرح نیست و احتمالا در آینده مورد بحث قرار بگیرد.
او گفت: «اگر محاسبه همین باشد که آنها (امریکاییها) بیرون میشوند و بعد دوباره نظام امارت طالبان بالای مردم افغانستان تحمیل میشود، این در هیچ حالت، در هیچ وضعیت قابل قبول مردم افغانستان نیست. اما یک نسخه‌‍ای است برای ادامه جنگ به یک شکل دیگر. این اشتباه محاسبه نباید صورت بگیرد.»
رئیس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرد که افزایش خشونت راه رسیدن به صلح نیست و «اگر طالبان فکر میکند که با افزایش خشونت دست بالا پیدا میکند همان محاسبه غلطی است که در طول سالها باعث ادامه جنگ شده است.»
او همچنان گفت: «هیچ طرف به این محاسبه نباشد که با ازدیاد کشتار و خونریزی به اهدافشان میرسند.»
رییس شورای عالی مصالحه ملی علاوه کرد که راه رفتن به صلح باید با متانت، اطمینان، با اعتماد به نفس و ارادهی قوی طی شود.
عبدالله در عین حال تأکید کرد که در راستای آوردن صلح باید تشویشی وجود نداشته باشد، اما صلح به معنای پامال شدن عزت، هویت و افتخارات مردم افغانستان بوده نمیتواند، زیرا مردم افغانستان صلحی را میخواهند که مورد قبول شان باشد.
به گفتهی او، هیأت مذاکرهکنندهی جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه نیز از تمامیت و هویت مردم افغانستان نمایندگی میکند.
عبدالله تأکید کرد که برای تقویت هیأت مذاکرهکننده باید کار صورت گیرد تا اعضای این هیأت بتوانند با صدای رساتر از مردم افغانستان نمایندگی کنند.
درحالی که مذاکرات صلح افغانستان یک ماه پیش در دوحه، پایتخت قطر افتتاح شده، خشونتها و حملات طالبان در سراسر کشور افزایش یافته است.
در چند روز اخیر ولایت جنوبی هلمند شاهد درگیریهای شدید میان نیروهای دولتی و جنگجویان گروه طلابان بوده است.
در چند ولایت دیگر نیز حملات و انفجار ماینهای طالبان از نیروهای امنیتی و غیرنظامیان قربانی گرفته است.
روز گذشته زلمی خلیلزاد اعلام کرد که با طالبان دربارهی کاهش خشونتها به توافق رسیدهاند.