صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون دوم رئیس جمهور: کمیته مشترک بیش از 1500 قضیه خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده است

معاون دوم رئیس جمهور:  کمیته مشترک بیش از 1500 قضیه خشونت علیه خبرنگاران  را بررسی کرده است

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسمی که به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود گفت که کمیته مشترک حکومت و رسانه ها بیش از 1500 قضیه خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده است.
به گفته معاون رییس جمهور این قضایا شامل رویدادهای خشونت علیه خبرنگاران از سال 1380 تا کنون را شامل می شود که از این میان 131 قضیه قتل خبرنگاران بوده که مسول مستقیم نصف آن ها گروه طالبان است. وی افزود که طالبان علاوه بر اقدامات خشونت آمیز خبرنگاران بیش از 67 خبرنگار را به قتل رسانده اند و در برابر این قتل های بی موجب باید پاسخگو باشند و اگر آتش بس سرتاسری صورت نگیرد این زنجیره هم چنان ادامه خواهد یافت.
استاد دانش هم چنین گفت که انتظار مردم افغانستان این است که هرچه زودتر در مورد طرزالعمل مذاکرات توافق حاصل شود تا مسایل اصلی صلح مورد بحث قرار گیرد.  وی افزود: «بنیادی ترین مسأله صلح، قطع جنگ و برقراری آتش بس است و بدون آتش بس پروسه صلح کامیاب نخواهد شد.
معاون رییس جمهور گفت که حکومت افغانستان برای اعتماد سازی همه وظایف خود را انجام داده است و اکنون از گروه طالبان و حامیان شان انتظار داریم که بیش از این برای شروع مذاکرات بهانه جویی نکنند و هر چه زودتر برای قطع خشونت و برقراری آتش بس اقدام کنند.
معاون دوم رییس جمهور اظهار داشت که امروز با شتاب گرفتن روند صلح بزرگ ترین نگرانی برای مردم و جامعه رسانه ای سرنوشت آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات در مذاکرات صلح است.  وی تاکید کرد که من از جانب خود و رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان یکبار دیگر به مناسبت روز جهانی دسترسی به اطلاعات، اعلام می دارم که حکومت افغانستان با همه توان از پروسه صلح حمایت می کند ولی حفظ جمهوریت و آزادی بیان و حقوق زنان و دستاوردهای 19 سال اخیر از اصول اساسی و غیر قابل معامله ما است.  معاون دوم رییس جمهور هم چنین افزود که از همه رسانه ها و خبرنگاران افغانستان می خواهم که برای حمایت از نظام جمهوری اسلامی همچنان قاطع و وفادار باشند و از ارزش های اسلامی و ملی به شمول حقوق اساسی شهروندان کشور دفاع کنند.
معاون رییس جمهور هم چنین در باره دسترسی به اطلاعات از نهادهای حکومتی خواست که در جهت دسترسی شهروندان و رسانه ها به اطلاعات و معلومات کوتاهی نکنند. زیرا مسولین و نهادهای دولتی مالک معلومات و اطلاعات نیستند؛ بلکه مالک اصلی معلومات مردم هستند.
وی گفت که اگر نهادهای حکومتی و مسولان معلومات درست را در اختیار رسانه ها قرار ندهند، اطلاعات غلط و شایعات در باره آن ها نشر خواهد شد.
این محفل که از سوی کمیسیون دسترسی به اطلاعات در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، پیام محمد اشرف غنی رییس جمهور نیز قرائت شد و تعدادی از مسولان رسانهای و مسؤلان حکومتی نیز سخنرانی کردند.