صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس: هیچ کس حق ممانعت برگزاری سالیاد داکتر نجیب را ندارد

مجلس: هیچ کس حق ممانعت برگزاری سالیاد داکتر نجیب را ندارد

مجلس نمایندگان میگوید که بر بنیاد قانون اساسی اجتماعات مسالمت آمیز حق تمامی شهروندان است و هیچ کس حق ممانعت برگزاری مراسم سالیاد ترور داکتر نجیبالله رییس جمهور سابق کشور را ندارد.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست دیروز دوشنبه (7 میزان) با اشاره به اینکه طالبان 24 سال قبل از امروز با حمله وحشیانه نظامی وارد پایتخت شدند که از اثر آن صدها انسان کشته و هزاران خانواده بیجا و مهاجر شدند، گفت که باید مردم افغانستان تاریخ درس بگیرند.
به گفته او، طالبان با مراعات نکردن حقوق قربانیان جنگ به اسیران هم رحم نکردند و حتی داکتر نجیب رییس جمهور وقت را از دفتر سازمان ملل بیرون کشیده و به قتل رساندند. آقای رحمانی بیان داشت: «درسی که از تاریخ گذشته داریم این است که چرخش قدرت در افغانستان باید به صورت صلح آمیز انجام شود و مذاکرات صلح در دوحه باید به نتیجه برسد تا آتشبس فوری اعلام و جنگ پایان یابد. « به گفته او، برگزاری مراسم یادبود و اجتماعات سیاسی و مدنی برای مقاصد صلح آمیز بدون حمل سلاح طبق قانون اساسی مجاز است و حکومت باید شرایط برگزاری هرگونه مراسم مجاز را بدون تبعیض فراهم سازد.
از سوی دیگر، کمال ناصر اصولی دیگر عضو مجلس هم گفت که «هیچ کس حق ندارد از برگزاری مراسم سالیاد شهادت داکتر نجیب جلوگیری کند.»
به گفته او، جنگ مجاهدان پس از خروج نیروهای شوروی مشروعیت نداشت؛ طوریکه هم اکنون جنگ طالبان بر علیه مردم افغانستان است و مشروعیت ندارد؛ و داکتر نجیبالله شهید بود. محمد کریم اتل دیگر عضو مجلس هم گفت که مردم و سیاسیون افغانستان باید یاد بگیرند که به یکدیگر ولو دشمن هم بودهاند، چگونه احترام بگذارند؛ زیرا این وطن دیگر تاب جنجال را ندارد.
به گفته او، هرچی که در تاریخ گذشته، باید به تاریخ گذاشته شود؛ ولی «جلوگیری از تجلیلها نشان میدهد که ما تاهنوز نوکران بیگانه استیم و به هربهانهای افغانستان را به ویرانی میکشانیم.»
این در حالی است که دو روز پیش، هواداران گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به دستور مستقیم او، در مقابل خیمه لویه جرگه بر طرفداران داکتر نجیبالله رییس جمهور پیشین افغانستان حمله کرده و مانع برگزاری مراسم سالیاد داکتر نجیب شدند. گلبدین حکمتیار به روز جمعه گذشته اعلام کرد که مانع برگزاری تجلیل از داکتر نجیب الله خواهد شد. حکمتیار میگوید که مجاهدین سالها بر علیه حکومت داکتر نجیب جنگیده و حالا اجازه نمی دهد که سالگرد ترور او در کابل برگزار شود. او هشدار داده که اگر لازم شود افرادش را برای جلوگیری از اینکار مسلح خواهد کرد. اما هواداران داکتر نجیب تاکید دارند که سالگرد ترور رییس جمهور سابق را با استفاده از حق آزادی بیان و عقیده سیاسی خود در قانون اساسی، برگزار میکنند.
در قانون اساسی آزادی فکر و عقیده سیاسی و نیز حق برگزاری اجتماعات به صورت مسالمت آمیز برای همه شهروندان تضمین شده است.