صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حاصلات پنبه امسال در نیمروز ده برابر افزایش یافته است

حاصلات پنبه امسال در نیمروز ده برابر افزایش یافته است

  وزارت زراعت و مالداری از افزایش حاصلات پنبه در ولایت نیمروز خبر می دهد. این وزارت می گوید که حاصلات پنبه در این ولایت ده برابر شده و به پنج هزار تن رسیده است. اما کمبود آب بزرگترین مشکل کشاورزان به شمار می رود.
کشاورزان ولایت نیمروز پیش بینی کرده اند که امسال حاصلات پنبه در این ولایت در مقایسه به سال گذشته ده برابر افزایش می یابد.
ریاست زراعت و مالداری ولایت نیمروز گفته است که امسال حاصلات پنبه به ۵ هزار تن افزایش یافته است در حالی که در سال گذشته در این ولایت حاصلات پنبه به ۵۶۰ تن می رسید.
ریاست زراعت و مالداری ولایت نیمروز می گوید که علاقمندی مردم به کشت پنبه در این ولایت بیشتر شده است و افزون بر ولسوالی های چار برجک و خاشرود در سایر ولسوالی های این ولایت پنبه کشت شده و هر سال تولیدات بیشتر می گردد.
ذبیح الله  اولیازاده، یکی از مسئولان ریاست زراعت و مالداری ولایت نیمروز می گوید که امسال در دو هزار و ۲۵۰ هکتار زمین پنبه کشت شده است و قرار است از آن ۵ هزار تن پنبه جمع آوری شود.
این مقام ریاست زراعت نیمروز عامل اصلی افزایش حاصلات پنبه را در این ولایت رو آوردن و دلبستگی مردم به کشت پنبه می داند. کشاورزان این ولایت از کشت پنبه رضایت دارند.
منصور بلوچ یکی از کشاورزان در ولسوالی چهار برجک نیمروز که از دو سال به اینسو پنبه می کارد با خوشبینی به افزایش حاصلات پنبه می گوید که افزایش حاصلات پنبه و راه یافتن این محصول به بازار های جهانی سبب شده است که کشاورزان زیادی به کشت پنبه تشویق شوند. منصور بلوچ کمبود آب را بزرگترین مشکل کشاورزان این ولایت می داند و از حکومت می خواهد تا در این راستا با آنان همکاری نماید.
در حوزه های مختلف افغانستان دهقانان زیادی مشغول کشت پنبه هستند، اما به میزان دو یا سه دهه پیش، حالا خیلی از آنان به کشت دیگر نباتات و یا موادمخدر روی آورده اند. دلیلش هم نبودن بازار خوب و بی توجهی به حاصلات پنبه است.
پنبه پس از جمع آوری حاصلات گندم، کشت می شود. مسئولان ریاست زراعت و مالداری این ولایت می افزایند که پنبه در مقایسه به گندم آب کمتری نیاز دارد. در این ولایت دو نوع پنبه کشت می شود که یک نوع آن در سال سه بار حاصل می دهد و نوع دیگر آن یک بار حاصل می دهد.