صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست وزیر پاکستان از آتش بس در افغانستان حمایت کرد

نخست وزیر پاکستان از آتش بس در افغانستان حمایت کرد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته که کشورش از آتشبس در افغانستان حمایت میکند، خواهان یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان است و تلاشهای زیادی در این راستا انجام داده است.
آقای خان در پیام ویدیوییاش که در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پخش شد گفت که هیچ راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و تنها راه حل توافق سیاسی است. توافقی که به گفته او، همه جناحهای سیاسی در آن شامل باشند.
نخست وزیر پاکستان گفت که او در دو دهه گذشته همواره روی این موضوع تاکید کرده است.
افغانستان بارها پاکستان را به حمایت مالی و نظامی از گروه طالبان متهم کرده، اتهامی که همواره از سوی اسلامآباد رد شده است.
عمران خان با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان گفت که پاکستان نقشاش را در تسهیل گفتگوها میان آمریکا و گروه طالبان به صورت کامل ایفا کرده و حالا که مذاکرات بینالافغانی آغاز شده، بر عهده رهبران افغانستان است که از این فرصت تاریخی استفاده کرده و صلح و امنیت را در افغانستان برقرار سازند.
یک روز پیش زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز هشدار داد که خرابکاران در تلاش اند تا مانع گفتگوهای صلح در دوحه شوند.
نخست وزیر پاکستان نیز در پیاماش به همین موضوع اشاره کرد و گفت که پس از دو دهه جنگ نباید به عناصر مخرب در داخل و خارج افغانستان اجازه داده شود که روند صلح را مختل کنند. به گفته او، صلح و ثبات در افغانستان، فرصتهای جدید را برای منطقه ایجاد میکند و سبب اتصال کشورهای منطقه نیز خواهد شد.
نخستوزیر پاکستان در پاسخ به دعوت آقای غنی گفته که «در آینده نزدیک» از کابل دیدار خواهد کرد
همزمان با مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، عمران خان، نخستوزیر پاکستان در پاسخ به دعوت آقای غنی گفته که «در آینده نزدیک» از کابل دیدار خواهد کرد.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته در توییترش نوشت که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در صحبت تلفنی با عمران خان، نخستوزیر پاکستان درباره روند صلح و لزوم برقراری آتشبس گفتگو کردند. عمران خان از زمان روی کار آمدن در جولای سال ۲۰۱۸ از کابل دیداری نداشته است.
مذارات صلح افغانستان در دوحه قطر نیز در جریان است، اما با وجود سپری شدن دو هفته تا کنون میان هیاتهای مذاکرهکننده در دو مورد اختلاف نظر وجود دارد. هیات طالبان مبنای فقه حنفی و سند توافقنامه صلح را که این گروه قبلا با آمریکا امضا کرده، در مذاکرات مطرح کرده که با واکنش هیات دولت افغانستان مواجه شده است.
در حالی که مردم امیدوارند گروه طالبان آتشبس اعلام کند، درگیریها و خشونتها در افغانستان نیز افزایش یافته است.