صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وکیل شورای ولایتی بلخ: حضور زنان مومنه منجر به پیشرفت جامعه می شود

وکیل شورای ولایتی بلخ: حضور زنان مومنه منجر به پیشرفت جامعه می شود

روز جمعه (۴- میزان) در مرکز شهر مزار شریف هوتل همسفر با حضور بیش 1000 زن، موسسه «آغاز نوین برای زنان افغان « توسط وکلای شورای ولایتی و بنیانگذار این انجمن به صورت رسمی افتتاح گردید.
صدیقه حسینی عضو ژرونالستان بلخ و موسس این انجمن، ابتدا سخنان خود را اینگونه ابراز داشت: بجای اینکه به تاریکیها لعنت بفرستی شمعی روشن کن که حداقل در فضایی که حضور داری دیگران از شمع وجود تو بهره ببرند.
او در ادامه گفت: طی 3 سال نهاد» آغاز نوین برای زنان افغان» رابه تنهایی در شهر کابل افتتاح کرده که در عرصههای قضایی، اقتصادی و سوادآموزی برای زنان کشور خود شروع به فعالیت کنم.
حسینی، اظهار داشت: من به عنوان یک گزارشگر که همیشه مانند دیگر زنان با درد، رنج و غمهای شما شریک بودم، با درک و تحلیلی که از وضعیت کنونی جامعه کشور خود داشتم به این نتیجه رسیدم که عامل اصلی این همه بدختی هیولایی به اسم بی سوادی میباشد که دامنگیر همه مادران ما میباشد.
وی افزود: من به دلیل شرایط بوجود آمده به دولت و موسسات خارجی لعنت نفرستادم و بجای آن با اراده راسخ و توان مالی که داشتم این بنیاد را بنا نهادم تا شاید مسوولیت خود را درقبال جامعه انجام داده باشم و امروز خوشحال هستم که شما زنان را به عنوان حامی و همکار در کنار خود دارم.
حسینی خاطرنشان کرد: معرفی وکیلان مدافع برای رفع مشکلات زنان در ادارات عدلی و قضایی از سوی این نهاد، گذراندن یک دوره نه ماهه درسی برای زنان بیسواد همراه با تحویل سند فراغت از معینییت سواد حیاتی همانند شهادتنامه صنف دوازده و بالا بردن سطح ظرفیت خانمها در عرصه کارهای اقتصادی نیز از فعالیتهای این نهاد میباشد.
حسینی، عنوان کرد: زن توانمند جامعه را مترقی می سازد. وقتی یک زن باسواد شود مانند این می باشد که یک نسل جامعه به تعلیم و خواندن روی آورده است.
در همین حال غلامسخیلاله وکیل شورای ولایتی بلخ، با حضور خود در این برنامه با اشاره به آیه شریفه که خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید: « إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ « مخاطب به تمام خانمها میگوید: مادران من سرنوشت شما را غیر از خودتان کس دیگری تغییر نمیدهد و نخواهد داد.
او افزود: مادران شما بودید که قهرمانان را به دنیا آورده، پرورش و مواظبت کردید و اکنون قهرمان اصلی شما هستید.
این عضو شورای مردمی گفت: احترام متقابل در خانوادهها باعث استحکام فامیل گردیده و از سنتهای قدیمی و افراطی که زنان را به عنوان برده میدانستند دور خواهد کرد.
لاله میگوید: در شرایط فعلی هنوز هم گروههای تکفیری هستند که از بردن نام مادر ننگ و عار دارند ولی خوش به حال شما که نامهای حضرت خدیجه، فاطمهالزهرا و زینب کبرا(س) که افتخارات اسلام هستند شعارهای شما میباشد.
وی، اشاره کرد که بدون حضور زنان مومنه در جامعه مردان برای پیشبرد اهداف و زندگی با موفقیت ناکام هستند.
گفتنی است که این دومین نهاد آموزشی سواد حیاتی با اهدای مدارک قابل اعتبار  میباشد که در ولایت بلخ برای زنان بیسواد راهاندازی شده است.