صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا از تشدید خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کردند

سازمان ملل،   آمریکا و اتحادیه اروپا  از تشدید خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کردند

همزمان با روز جهانی صلح، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان از تشدید خشونتها و افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کردهاند.
یوناما دیروز (دوشنبه، ۳۱ سنبله) در رشتهتویتی نوشته است که طرفهای درگیر باید اقدامات فوری را برای محافظت از غیرنظامیان و ایجاد فضای مساعد برای گفتوگوهای صلح دوحه انجام دهند.
به گفتهی یوناما، شمار تلفات غیرنظامیان که شاخص کلیدی شدت جنگ است، نسبت به سالهای اخیر در پایینترین سطح قرار دارد.
یوناما در عین حال گفته است که یافتههای ابتدایی آنان نشان میدهد که در چهار رویداد جداگانه تنها در بیستونهم سنبله، ۲۰ غیرنظامی کشته و ۳۹ نفر دیگر از جمله زنان، پسران و دختران زخمی شدهاند.
سفارت آمریکا نیز خواستار آتش بس دایمی در افغانستان شد. راس ویلسون، سفیر امریکا در کابل در دیدار با حنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور بر کاهش خشونت و آتشبس دایمی در این کشور تاکید کرده است.
وزارت امور خارجه با نشر خبرنامهای گفته است که این دیدار پیش از چاشت دیروز (دوشنبه، ۳۱ سنبله) انجام شد.
بر اساس خبرنامه، در این دیدار دو طرف با ابراز خرسندی از آغاز مذاکرات صلح و پیشرفتها در پروسه صلح، پیرامون تامین آتشبس فراگیر و ایجاد مکانیزمی برای نظارت از کاهش خشونتها، بحث کرده اند.
خبرنامه افزوده که آقای اتمر و راس ویلسن، در مورد فرصتهای گسترش روابط سه جانبه بین افغانستان، ایالات متحده و کشورهای آسیای میانه به عنوان بخشی از بسیج منطقهیی برای روند صلح در افغانستان نیز گفتگو کردهاند.
از سویهم شارژدافیر سفارت امریکا در کابل از تعهد و همکاری دوامدار کشورش با افغانستان به اطمینان داده است. 
در همین حال، نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که به شدت نگران افزایش خشونتها و تلفات غیرنظامیان است. اتحادیه اروپا تلفات غیرنظامیان در نتیجهی خشونتهای جاری را «بیسابقه» عنوان کرده است.
اتحادیه اروپا یک بار دیگر از طالبان خاسته است که خشونتها را متوقف کرده و در اسرع وقت به آتشبس متعهد شوند. پیشتر زلمی خلیلزاد، نمایندهی ویژهی وزارت خارجهی امریکا برای صلح افغانستان نیز از تشدید خشونتها در افغانستان که در نتیجهی آن غیرنظامیان نیز کشته و یا زخمی میشوند، ابراز نگرانی کرده بود.
آقای خلیلزاد نیز از طرفهای درگیر در افغانستان خواسته است که خشونتها را بهطور قابل ملاحظه کاهش دهند.
این همه در حالی است که در بیستوچهار ساعت گذشته تنها در ولایتهای میدانوردک، کاپیسا، تخار، بلخ، بدخشان، ارزگان و… دستکم ۲۷ تن از نیروهای امنیتی در نتیجهی حملات طالبان کشته و شماری هم زخمی شدهاند.