صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان بسیار سرسخت و باهوشند، حتا آنها هم از جنگ خسته شده‌اند

  طالبان بسیار سرسخت و باهوشند، حتا آنها هم از جنگ خسته شده‌اند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید که گروه طالبان «گروه بسیار با هوش و سرسختی اند، در عین حال این گروه از جنگ خسته اند.» آقای ترامپ گفته است تا حالا گفتگوها با گروه طالبان خوب پیش رفتهاند.
آقای ترامپ تا کمتر از دو ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو دارد و در تلاش است تا آن زمان، مذاکرات دولت افغانستان با گروه طالبان نتیجه قابل لمسی داشته باشد.
این درحالیست که اچ آر مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی آقای ترامپ دیروز در گفتگو با شبکه خبری سیبیاس، «همکاری دولت ترامپ با گروه طالبان و کاهش نیروهای این کشور در افغانستان را اشتباه بزرگ خواند.»
آقای مک مستر در باره کتاب تازهاش به عنوان «میدانهای نبرد: جنگ برای دفاع» که قرار است در اول ماه اکتبر  وارد بازار شود، صحبت میکرد.
مک مستر گفته: «من فکر میکنم، آنچه ترامپ در این سیاست جدیدش کرده، که اگر انجام شود، همکارشدن با طالبان از جهات بسیاری علیه دولت افغانستان است. بنابراین، فکر میکنم این یک سیاست نابخردانه است.»
قرار است کتاب جدید مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی آقای ترامپ به عنوان «میدانهای نبرد: جنگ برای دفاع» در اول ماه اکتبر وارد بازار شود
بیشتر از هفت ماه پیش، آمریکا با گروه طالبان موافقت کرد که اگر گروه طالبان اجازه ندهند که افغانستان از سوی «گروههای تروریستی» استفاده شود، آمریکا تا می سال ۲۰۲۱، همهای نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. آغاز مذکرات صلح بین گروه طالبان و دولت افغانستان از دیگر مفاد آن موافقتنامه است.
گروه طالبان در نزدیک به ۱۹ سال گذشته افغانستان را کشور اشغال شده دانسته، بر ضد دولت افغانستان و نیروهای خارجی به رهبری آمریکا جنگیدند.
با آنکه بعد از موافقتنامه آمریکا با طالبان، گروه طالبان به سربازان آمریکایی آسیبی نرساندند، ولی در طول نزدیک به دو دهه جنگ نیروهای ائتلاف در افغانستان، آمریکا بیشتر از ۵۰۰ میلیارد دالر در افغانستان هزینه کرده است.
همچنین در این دو دهه بیشتر از ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان کشته و بیشتر از ۲۰ هزار دیگر زخمی شده اند.