صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفارت آمریکا در افغانستان: افراط گرایان می‌خواهند حملاتی را علیه زنان ترتیب دهند

سفارت آمریکا در افغانستان:  افراط گرایان می‌خواهند حملاتی را علیه زنان ترتیب دهند

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل عصر روز پنجشنبه هشدار داد که گروههای افراطی این کشور در حال برنامهریزی برای انجام دور جدیدی از حملات به «اهداف مختلف» هستند و در این چهارچوب قصد دارند که بطور ویژه زنان را هدف قرار دهند.
بیانیه سفارت در حالی منتشر میشود که طالبان و دولت مرکزی افغانستان پس از چند دهه کشمکش سرانجام با حضور در پشت میز مذاکره و حل و فصل اختلافات موافقت کردهاند.
در این بیانیه مشخص نشده است که کدام سازمان افراطی قصد حمله به زنان را دارد. در اولین واکنش به این خبر ذبیح االله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که «طالبان هیچ برنامهای برای انجام چنین حملاتی ندارد.»
بر اساس هشدار سفارت آمریکا «سازمانهای افراطی در حال برنامهریزی برای حمله به اهداف مختلف در افغانستان، از جمله حملات بیشتر علیه زنان فعال در دستگاههای دولتی و کارکنان بخشهای غیرنظامی همچون معلمان، کنشگران حقوق بشر، کارمندان ادارات هستند.»
سفارت آمریکا جزئیات بیشتری دربارۀ این خطر و اینکه آیا حملات برنامهریزی شده قریبالوقوع هستند یا خیر، منتشر نکرده است.
ایالات متحده آمریکا پیش از این داعش افغانستان را یکی از خطرناکترین گروههای افراطی فعال در این کشور خوانده بود. این گروه در سالهای اخیر مسئولیت حملات مرگبار متعددی را بویژه علیه شیعیان افغانستان پذیرفته است.
چراغ سبز کمیته قوانین افغانستان؛ گام اول برای ثبت نام مادر در شناسنامه برداشته شد
هشدار سیگار: حملات طالبان «مرگبارترین هفته» در ۱۹ سال اخیر افغانستان را رقم زده است
این بیانیۀ هشدارآمیز در حالی منتشر شده که زنان افغانستان از زمان سقوط حکومت طالبان در این کشور (در سال ۲۰۰۱ میلادی) به پیشرفتهای زیادی دست یافتهاند. آنها اکنون میتوانند عضو پارلمان افغانستان شوند، حق تحصیل دارند، میتوانند در رسانهها همچنین نهادهای دولتی فعالیت کنند، ورزش کنند و در پروژههای علمی شرکت داشته باشند. قانونگذاران افغانستان نیز در این سالها حقوق بیشتری را برای زنان این کشور به رسمیت شناختهاند.
با این وجود دستاوردهای به دست آمده هنوز بطور کامل در این کشور نهادینه نشده است؛ حقوق زنان در هممه جا به یک میزان رعایت نمیشود و در مناطق روستایی که بخش قابل توجهی از جمعیت افغانستان را در خود جای داده، بطور قابل توجهی نادیده گرفته میشود.