صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امرالله صالح:‌ در عقب حمله بر من دست ارتش یک کشور بوده است

امرالله صالح:‌  در عقب حمله بر من دست ارتش یک کشور بوده است

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته که در پشت حمله چند روز پیش به او، ارتش یک کشور قرار داشته است.
منابع دفتر آقای صالح گفته موادی که در این انفجار به کار رفته، مواد معمولی نبوده بلکه موادی بوده که معمولاً دستگاه نظامی کشورها به آن دسترسی دارند.
آنها گفتهاند در این حمله استخبارات و ارتش مشخص حامی طالبان و دیگر گروههای تروریستی دست دارد، اما از کشور خاصی نام نبردند.
خونینترین حملۀ انفجاری در ماههای اخیر در کابل که برای ترور امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان، ابعاد تازهای پیدا کرده است.
به تازگی آقای صالح در توییترش نوشته که مواد انفجاری که در این حمله استفاده شده در سطح نظامی کاربرد داشته است.
معاون نخست ریاست جمهوری نوشته: «لابراتوار امنیت ملی میگوید در حمله به وی از مواد انفجاری معمولی چون HTM ، RDX ، C4 یا امونیم نایتریت استفاده نشده است.»
او افزوده که نمونههای این مواد به متحدانشان به منظور تحلیل و ردیابی سپرده شده است.
رضوان مراد، رئیس مطبوعات و ارتباطات معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان به رادیوی آزادی گفت که در این حمله استخبارات و ارتش مشخصی که از طالبان و دیگر گروههای تروریستی حمایت میکند، دست دارد: «حمله به معاون اول ریاست جمهوری و موادی که در این حمله استفاده شده بود، بدون شک دست، همکاری و رول استخبارات و یک ارتش را نشان میدهد. این به این معنی نیست که یک انفجار شد و بس خلاص.»
آقای مراد این حمله را تلاش دشمنان مردم افغانستان برای از بین بردن افراد پابند به منافع ملی افغانستان و مدافعان جمهوریت میداند.
آقای مراد اما از استخبارات و ارتش کشور مشخصی نام نمیبرد، اما میگوید که استخبارات حامی گروه طالبان و دیگر گروههای تروریستی به همگان معلوم است.
این در حالی است که حکومت افغانستان و شماری از آگاهان نظامی همواره پاکستان و سازمان استخبارات این کشور را به حمایت از طالبان و دیگر گروههای تروریستی فعال در افغانستان متهم کردهاند.
وزارت داخلۀ افغانستان هم پیش از این گفته بود که در حمله بر کاروان موترهای امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری مواد انفجاری به کار رفته که پیش از این بیشتر در حملههایی انجام شده از سوی شبکۀ حقانی استفاده شده است. طارق آرین، سخنگوی این وزارت هنوز هم بر موضع قبلی این وزارت تأکید میکند.
این اتهامی است که معمولاً علیه پاکستان در افغانستان مطرح میشود. مقامهای حکومت پاکستان به اظهارات تازه آقای صلح و رئیس مطبوعات او اظهار نظر نکردهاند، اما پیش از این چنین اتهامها را رد کردهاند.
در انفجار مواد منفجره از پیش کارگذاری شده بر کاروان موترهای معاون اول ریاست جمهوری به تاریخ ۲۰ سنبله یک دست آقای صالح به صورت سحطی زخمی شد و صورتش اندکی آسیب دید. در این رویداد بیش از ۱۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۴۰ نفر از جمله شماری از نگهبانان آقای صالح زخمی شدند.