صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افزایش شمار واقعات پولیو در افغانستان؛ کمپاین واکسیناسیون از سر گرفته می شود

افزایش شمار واقعات پولیو در افغانستان؛ کمپاین واکسیناسیون از سر گرفته می شود

موارد ثبت شده پولیو در افغانستان به ۳۴ واقعه و در پاکستان به ۶۳ واقعه افزایش یافته است. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» اعلام کرد که در ماه روان کمپاینهای واکسین پولیو در این دو کشور از سر گرفته می شود. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» اعلام کرده است که پس از ماه ها توقف تطبیق واکسین پولیو یا فلج اطفال به دلیل همه گیری کرونا در افغانستان و پاکستان، تطبیق واکسین پولیو دوباره آغاز شده است. این اداره گفته است که توقف این روند منجر به محروم شدن ۵۰ میلیون کودک از واکسین پولیو شده است.
یونیسف گفته است که در افغانستان برنامه های معافیت دهی پولیو در سه ولایت در ماه جولای آغاز شده بود و کمپاین فعلی که در ماه روان آغاز خواهد شد، تقریبا نصف کشور را تحت پوشش قرار خواهد داد. این بیماری گرچه در بیشتر کشورهای جهان ریشه کن شده، اما در پاکستان، افغانستان و نایجریا هنوز هم وجود دارد. بنا بر گزارش اخیر یونیسف، در پاکستان دور ابتدایی واکسیناسیون در اخیر ماه جولای صورت گرفت که تقریبا ۷۸۰ هزار کودک زیر پنج سال را تحت پوشش قرار داده است. این اداره در نظر دارد تا کمپاین سرتاسری واکسین در این کشور را در اواخر ماه روان آغاز کند.
پولیو یک مرض فوق العاده ساری و بعضی اوقات حتی کشنده می باشد که در موارد فردی می تواند به فلج دائمی منجر شود. تنها از طریق واکسین کردن می توان از ابتلا به پولیو جلوگیری کرد. اطفال زیر پنج سال به خصوص در برابر این مرض آسیب پذیرند. جین گوف، رئیس منطقوی یونیسف در آسیای جنوبی گفته است: «جهان بسیار خوب می داند که ویروس مرز نمی شناسد و تا زمانی که همه اطفال مصون نشوند، هیچ طفلی مصون نیست.»
به گفته یونیسف، واکیسناسیون اطفال و کمپاین های پولیو در ماه مارچ ۲۰۲۰ در دو کشور افغانستان و پاکستان به دلیل جلوگیری از خطر انتقال ویروس کرونا به اطفال، والدین و واکسیناتوران متوقف شد. چنانچه یونیسف گزارش داده است، به همین دلیل واقعات گزارش شده پولیو در افغانستان به ۳۴ مورد و در  پاکستان به ۶۳ مورد افزایش یافته است.
یونیسف ابراز نگرانی کرده است که تا یک میلیون کودک در افغانستان ممکن است از واکسین پولیو محروم بمانند چرا که واکسین خانه به خانه در برخی از مناطق ممکن نخواهد بود. یونیسف از والدین خواسته است که در این صورت باید اطفال خود را جهت واکسین به کلینیک های صحی ببرند.