صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آسترالیا از ترامپ خواست مانع آزادی احتمالی یک زندانی افغان شود

آسترالیا از ترامپ خواست مانع آزادی احتمالی یک زندانی افغان شود

نخست وزیر آسترالیا روزدوشنبه گفت که از رئیس جمهور ترامپ خواسته است تا مانع آزادی احتمالی یک سرباز سابق افغانستان شود. این زندانی زمانی که به عنوان سرباز افغان ایفای وظیفه میکرد، سه سرباز آسترالیایی را به قتل رسانده بود. فرستنده ملی آسترالیا «ای بی سی» روز دوشنبه گزارش داده است که یک سرباز سابق افغانستان به نام حکمتالله در جریان تبادله زندانیان مرتبط با مذاکرات صلح آزاد خواهد شد.
حکمتالله در سال ۲۰۱۲ در کمپ نیروهای آسترالیایی در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان دست به شلیک زده، سه سرباز غیرمسلح آسترالیایی را کشته و دو تن دیگر را زخمی کرده بود. او به حبس ابد محکوم شده است و هفت سال است که دوره حبس خود را میگذراند.
در سال ۲۰۱۲ مقامهای آسترالیا خبر دادند که یک فرد با یونیفورم اردوی ملی افغانستان سه سرباز آسترالیایی را کشته است. اکثر رویدادهای حمله سربازان افغان به همکاران بینالمللی آنها موسم به «حملات داخلی» توسط افراد نفوذی گروه طالبان انجام شده و در بسیاری موارد این گروه مسئولیت آن را به عهده گرفته است.
بعد از این که لویه جرگه مشورتی صلح به آزادی زندانیان باقی مانده گروه طالبان فیصله کرد، رئيس جمهور اشرف غنی روز یک شنبه گفت که فرمان آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را که به دلیل ارتکاب جرایم بزرگ محکوم شده اند، امضا میکند. اسکات موریسون، نخست وزیر آسترالیا، در کانبرا به خبرنگاران گفت که به رئيس جمهور دونالد ترامپ نامه نوشته و خواسته است که این سرباز سابق افغان در تبادله اسیران میان حکومت افغانستان و طالبان آزاد نشود.
موریسون گفت: «حکمتالله مسئول قتل سه آسترالیایی است و موقف ما این است که او هرگز نباید آزاد شود. ما باور نداریم که آزادی او به صلح در منطقه کمکی بکند.» آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از سوی حکومت افغانستان پیششرط شروع مذاکرات بینالافغانی است. حکومت افغانستان بخش زیادی از این زندانیان را آزاد کرده است، اما آزادی حدود ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان را به لویه جرگه مشورتی صلح واگذار کرد.
حالا که لویه جرگه به آزادی این زندانیان رای داده است، انتظار میرود که با تکمیل آزادی آنها مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان شروع شود. منابع گفته اند که نخستین دور این مذاکرات در کمتر از یک هفته دیگر در شهر دوحه برگزار خواهد شد.