صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا نیروهایش را به کمتر از پنج هزار نفر کاهش خواهد داد

آمریکا نیروهایش را به کمتر از پنج هزار نفر کاهش خواهد داد

مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته که این کشور نیروهایش را در افغانستان به کمتر از پنج هزار نفر کاهش خواهد داد. او بتازگی در یک مصاحبه اختصاصی به تلویزیون فاکس نیوز گفته که آمریکا برنامه دارد این کاهش نیروها تا پایان نوامبر امسال انجام شود. وزیر دفاع آمریکا زمانی از کاهش نیروها سخن میگوید که قبل از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود، درباره کاهش نیروها تا حدود چهار هزار کار میکند.
براساس اعلام مقامهای آمریکایی اکنون حدود هشت هزار و ۶۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند. آقای اسپر نیز گفته که وزارت دفاع آمریکا نیاز دارد تا کنگره را از این برنامه آگاه کرده و همچنین مطمئن شود که آمریکا توسط «تروریستها هنگام خروج از افغانستان» تهدید نمیشود.
زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان ۲۴ سرطان گفته بود که نیروهای آمریکایی مطابق به توافقنامه صلح با گروه طالبان از ۵ پایگاه در افغانستان خارج شدهاند و شمار نیروهای آمریکایی در این کشور کاهش قابل ملاحظه ای یافته است. بر اساس توافقنامه میان آمریکا و طالبان که دهم حوت ۱۳۹۸ امضا شد، در ظرف ۱۳۵ روز شمار نیروهای آمریکایی به ۸۶۰۰ نفر باید برسند و نیروهای ائتلاف هم به همین میزان کاهش یابند.
آقای خلیلزاد ۲۴ سرطان را نقطه عطف و کلیدی در توافق میان آمریکا و طالبان خواند و گفته بود که ۱۳۵ روز ذکر شده در توافقنامه آمریکا و طالبان به پایان رسیده است و آمریکا به تعهداتش عمل کرده است. قرار بود در این مدت پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی دولت رها شوند، مذاکرات بین الافغانی هم دهم مارس آغاز شود، خشونتها کاهش یابد و نیروهای آمریکایی نیز کاهش یابند. دولت افغانستان اخیرا با دعوت لویه جرگه مشورتی صلح درباره فهرست ۴۰۰ زندانی طالبان دیروز تصمیم گرفت. سومین روز لویهجرگه مشورتی، عصر دیروز پایان یافت. نتیجه نهایی این جرگه دیروز به گونه رسمی اعلام شد.